Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

επισημαινω  απο την παραπανω εγκυκλιο

 

"Περαιτέρω η προβλεπόμενη από την παράγραφο της ως άνω εγκυκλίου βεβαίωση του Δημάρχου ή του Προέδρου της Κοινότητας για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου που συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα θεωρημένο από τον Δήμαρχο ή τον Πρόεδρο της Κοινότητας, η οποία πρέπει να εκδίδεται πρωτογενώς και όχι έπειτα από υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερομένου ή ένορκες βεβαιώσεις μαρτύρων, δεν δύναται να θεωρηθεί πιστοποιητικό χρησικτησίας, διότι έχει διαφορετικό περιεχόμενο και χορηγείται μόνο από απόδειξη του χρόνου δημιουργίας του οικοπέδου .
'Επειτα από τα παραπάνω άποψη της υπηρεσίας μας είναι ότι η παρ.6 της παραπάνω Εγκυκλίου δεν χρήζει τροποποίησης."

 

Επομενως

δεν ισχυει η βεβαιωση περι  "χρησικτησιας" αφου αποτελει θεμα προσωπικης καταστασης

 

Αλλα, εφοσον η βεβαιωση αναφερεται στον  χρονο δημιουργιας, και εφοσον στηριζεται σε στοιχεια του Δημου, [πρωτογενως] και οχι σε ενορκες βεβαιωσεις,

εχει πληρη ισχυ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή εχω καιρό να ασχόληθηω με 48ωρη, ποιο ειναι το εντυπο τελικά;  αυτό ή αυτό;

Η πολ/μια Αγ.Παρασκευής έχει κάποια ιδιαιτερότητα; Ζητάνε κάτι άλλο εκτός από την αίτηση κ την ΤΕ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το λινκ. Δεν φαντάστηκα οτι θα το εχει το υπεκα..

 

για την Αγ.Παρασκευή φαντάζομαι δεν γνωρίζεις κατι :)

Link to comment
Share on other sites

κατέβασέ το από εδώ

http://www.michanikos.gr/files/download/1137-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-48%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-wordpdf/

(αν και έχει ακόμη μια τροπ/ση με το Ν 4315 ΦΕΚ269α/24-12-14)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι, για εξωτερικούς χρωματισμούς χωρίς χρήση ικριωμάτων μου ζήτησαν όψεις της Ο.Α είμαι υποχρεωμένος απο το νόμο να προσκομίσω αυτό το δικαιολογητικό ή και με φωτογραφίες κάνω τη δουλεία μου και απλά με παιδεύει ο υπάλληλος;;

Link to comment
Share on other sites

Ότι του φανεί του Λολοστεφανή πραγματικά!!

Έχω κουραστεί πια.

Έχω βγάλει 10 48ωρες η κάθεμια με διαφορετικά διακαιολογητικά

ανάλογα με τα κέφια της κάθε υπηρεσίας τον κάθε μήνα.

 

Δυστυχώς το κακό είναι ότι για τη 48ωρη δεν υπάρχει καμια απόφαση που να καθορίζει σαφώς τι δικαιολογητικά απαιτούνται (όπως υπάρχει πχ για τη μικρή κλίμακα) οπότε δεν μπορεις να πατήσεις κάπου και να πεις ορίστε αυτά είναι μη μου ζητάτε άλλα και κατά συνέπεια ο κάθε υπάλληλος ότι θυμάται χαιρεται.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

μήπως για την Ε.Ε.Μ.Κ (που υπάρχει ΚΥΑ) το ίδιο δεν γίνεται?

 

Σε απλή περίφραξη με συρμ/μα σε εντελώς αδόμητο δες τι μου ζήτησαν 

 

1. Τ.Ε

2.σχέδιο τομή και όψης

3.αντίγραφο συμβολαίου

4.τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (όπως ακριβώς για εντός με φώτο κλπ)  αν και υπήρχε τ.δ μεταβίβασης πριν από 4 χρόνια )

5. αντίγραφο κτηματολογικού πίνακα 

6.αντίγραφο κτηματολογικού σχεδιαγράμματος (μια αποτύπωσης 1938 -κατά την οποία αυτή δεν αποτελεί διανομή κλήρων αλλά απλή αποτύπωση ιδιοκτησιών  )

7. και σχεδίαση των πασσάλων ανά 2 μ στο τ.δ  

(δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι η πασσάλωση που αναφέρει η ΚΥΑ

αφορά περίπτωση οριοθέτησης κορυφών γηπέδου ή αγροτεμαχίου!)

 

(ενώ υπήρχε τ.δ σε ΕΓΣΑ και από την Αρχαιολογία και από το Δασαρχείο)

 

Τι να κάνω ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ -θα τελειώσω μετά από 2 χρόνια!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η 48ωρη δεν είναι άδεια και δεν είναι έγκριση ... είναι ενημέρωση.

Δεν δικαιούται να ζητάει κανείς και τίποτε.

Αν ο ιδιοκτήτης δεν ενημερώνει σωστά, κατά το νόμο φέρει ευθύνη υπεύθυνης δήλωσης ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.