Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Εαν οντως ισχυει η αναφορα της alpha bank που δημοσιευτηκε αυτες τις μερες, τοτε μαλλον φτανουμε στο τελος της κατρακυλας. ΜΑΛΛΟΝ.... Εν πασει περιπτωσει, το θεμα ειναι οτι ακομα και αν αυτο ισχυει, θα πρεπει οπωσδηποτε να γινουν διαρθρωτικες αλλαγες. Δεν μπορει ολοι εμεις να πεθαινουμε καθε μερα για να μπορουν αρκετοι ανεπαρκεις ΔΥ να απολαμβανουν την ασυλια της μονιμοτητας και του μηνιαιου μισθου εις βαρος ολων ημων. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!! Νταηλικι ο καθενας που δεν μπορει να κανει κατι παραγωγικο να πηγαινει να φιλαει κατουρημενες ποδιες και να μπαινει στο Δημοσιο δεν γινεται ουτε στην Ουγκαντα. Ποιος σοβαρος ξενος θα σεβαστει το κρατος μας και τους θεσμους μας οταν ειναι τετοιοι? Επισης οπως προανεφερα οταν εχουμε μπαχαλο φορολογικο συστημα και δεν θα επενδυσει κανεις εδω. Νεοι μηχανικοι, παλιοι μηχανικοι ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και πρεπει να την αλλαξουμε, για δικο μας καλο και καλο της ευρυτερης κοινωνιας. Ο μη εργαζομενος μηδε εσθιετω, οπως ελεγε και ο αποστολος Παυλος. Ο αποστολος δεν μιλαγε για οποιον δεν εργαζοταν να τον ταιζει το Δημοσιο, αρα ολοι οι υπολοιποι πραγματικα εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομε απο τους φορους τους. Απαλλαξτε το κρατος απο τα βαριδια, να ξαναμεγαλωσει το ΠΔΕ και σου λεω εγω πως αρχιζουν ξανα τα δημοσια εργα και θα υπαρχει δουλεια για μηχανικους. Τους μισθους που θα παιρνουν δεν ξερω, αλλα τουλαχιστον θα υπαρχει δουλεια. Ας αρχισουμε σε πρωτο επιπεδο απο αυτο και βλεπουμε. Αν και αυτο δεν πετυχει 2 δρομοι υπαρχουν: Ετεροαπασχοληση η μεταναστευση για τους πιο πεισματαρηδες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να κάνουμε . Οι ΔΥ έχουν όλα τα κόμματα με το μέρος τους , ιδιαίτερα της Αριστεράς .

 

Ας ξέρουμε και εμείς όταν ψηφίζουμε ποιόν ψηφίζουμε και τι πρόγραμμα έχει .

 

Ο Μανιτάκης της δημαρ , είπε ότι θα παραιτηθεί αν απολυθούν δυ . Δηλαδή όλα στον βρόντο αρκεί να μην χάσουμε τις εμμονές μας .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για νέους μηχανικούς, εντάξει το εμπεδώσαμε: δεν υπάρχει ελπίδα.

Για υπο-μηχανικούς όμως παίζει τίποτα ρε παιδιά;

 

Πλάκα κάνω λίγο να ελαφρύνουμε το κλίμα, μην αρχίσετε την κόντρα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές που έκανε η Τουρκία την περίοδο 1990-2000 (ξήλωμα του "βαθέος κράτους" των στρατιωτικών/μεγαλοπειχειρηματιών, άνοδο στην εξουσία του ισλαμιστικού κόμματος που υποστηρίζεται από μικροϊδιοκτήτες/μικροεπιχειρηματίες, φιλελευθεροποίηση της οικονομίας), εμείς αδυνατούμε να τις κάνουμε. Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας, η Τουρκία ίσως είναι μια διέξοδος:

 

"The Turkish construction and contracting industry is one of the leading, most competitive and dynamic construction/contracting industries in the world. In 2009 a total of 33 Turkish construction/contracting companies were selected for the Top International Contractors List prepared by the Engineering News-Record, which made the Turkish construction/contracting industry the world's 2nd largest, ranking behind those of China."

 

Διαβάστε και θαυμάστε:http://en.wikipedia....tracting_sector

 

Όσο για τη γλώσσα...πάρτε με τη σειρά τη Σιλα, τον Σουλεϊμάν, την Ασί, το μοιραίο έρωτα και δεν ξέρω τι άλλο...θα αρπάξετε πολλές λέξεις....

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω για Κέρκυρα:

 

2,80 Αττική Οδό

3,20 Ελευσίνα

3,10 Κόρινθο

12,90 Γέφυρα

3,00 Υποθαλάσσια στο Άκτιο

60,00 ευρώ Πορθμείο

και καίω 10 lt/100 χλμ, επομένως για τα 480 χλμ μέχρι Ηγουμενίτσα θέλω 48 lt x 1,80 = 86,40

 

Σύνολο 171,40 ευρώ. Άρα και για επιστροφή 342,80 ευρώ. Βάλε και 15 ευρώ για στάση στην Αμφιλοχία επί 2 φορές, νάτα τα 370.

 

Αν πάω από Λαμία θέλω:

8,75 όπως είπες μέχρι Λαμία

400 ευρώ πρόστιμο στο Καλαμπάκα-Τρίκαλα συν αφαίρεση πινακίδων για 3 μήνες (υπάρχει πινακίδα ''50'' και έχει 3 μπλόκα)

Πορθμείο 60 ευρώ

και καίω 10 lt/100 χλμ, επομένως για τα 570 χλμ μέχρι Ηγουμενίτσα θέλω 57 lt x 1,80 = 102,6, και ακόμη η Εγνατία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΟΔΙΑ. Ακόμη και το πρόστιμο να γλυτώσω, που ΠΟΤΕ δεν το έχω γλυτώσει, το σύνολο είναι 171,35. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λεφτά, συν το πρόστιμο, συν 90 ακόμη χλμ να κόβω τις φλέβες μου που έφαγα πρόστιμο κ αφαίρεση πινακίδων, δηλαδή 1 ώρα παραπάνω διαδρομή να παθαίνω εγκεφαλικά.

 

Επομένως, πάω πάντα από κάτω.

 

Αφού έρχεσαι συχνά στο νησί,να σου προτείνω το εξής για να μειώσεις τα έξοδα:

Στην Ηγουμενίτσα βγάζεις εισιτήρια με επιστροφή (η επιστροφή είναι πάντα με ανοικτή ημερομηνία 1 έτους,οπότε δεν έχεις πρόβλημα προγραμματισμού)

Έτσι σου κάνουν προσφορά μισή τιμή.Πχ αμάξι + 1 άτομο αντί για 2*10(οδηγός)+2*40(αμάξι)=100 πληρώνεις 2*5+2*20=50 ευρώ

Αυτό ξεκίνησε από τις "παντόφλες" (Ελένη και Αγ. Ειρήνη) αλλά πλέον το κάνουν και άλλες κοινοπραξίες

Απλά επειδή καμιά φορά στο παίζουν ιστορία στα εκδοτήρια στην Ηγουμενίτσα και πάνε να σε φάνε,να πηγαίνεις πάντα έτοιμος οτι ξέρεις την προσφορά,είσαι πελάτης και έχεις ξαναπεράσει πολλές φορές έτσι.Αν έχεις κρατήσει μάλιστα και παλιότερα εισιτήρια να δείξεις,το βουλώνουν και κάνεις τη δουλειά σου...Εγώ πάντως δεν έχει χρειαστεί ποτέ να δείξω εισιτήρια,απλά είπα κατευθείαν "βγάλε μου με επιστροφή στα 50 ευρώ αμάξι + οδηγός" και πήρα αυτό που ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ

 

Καίς 10lt/100 km ε?Βαρύ ποδάρι έχεις ρε αδερφέ,ελάφρυνέ το λίγο να γλυτώνεις κανά φράγκο :)... Εμένα,όταν σκάω Αθήνα να δούμε τα πεθερικά, 250 μου βγαίνει πήγαιν-έλα (από γέφυρα φυσικά).. :)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

και οι αλλοι δυο με κουβαλησαν μεχρι εκει για να μου πουν οτι δεν τους κανω λογω ελλειψης προυπηρεσιας (απορω τι με κουβαλησαν εκει, αφου στο βιογραφικο φαινονταν ξεκαθαρα η ελλειψη της, μαλλον βιτσιο εχουν να υποβιβαζουν και να βγαζουν τα κομπλεξ τους πανω στους αλλους) .

αυτο είχε συμβεί και σε μένα σε κάποιες συνεντεύξεις παλιότερα. μαλιστα ειχα κληθεί απο την ιδια εταιρεία σε διάστημα με ρικών μηνών 2 φορές και τις 2 φορές άκουσα τα ίδια. την 2η φορά φυσικά τα άκουσε και αυτός.

Επίσης απο εταιρεία φωτοβολαικών προσέφεραν για του πρώτους <<δοκιμαστικους>> μήνες 550Ε + τσμεδε. αυτοι νομίζω θα με θυμούνται ακόμα και ας έχουν περάσει 3 χρόνια, απο τον τρόπο που αντέδρασα. μονο που δεν τους πλάκωσα στο ξύλο. Για αυτο όταν ακούτε τέτοιες χαζομάρες καλό ειναι να μιλάτε ανάλογα. Τουλάχιστον μετά που έφυγα ενιωθα πολύ καλυτερα απο αν δεν είχα πει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@greenick

 

φετος το καλοκαιρι το εμαθα για τις ανοικτες ημερομηνιες. το ειχαν ξεκινησει οι παντοφλες, αλλα με κλειστες ημερομηνιες, δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι δεχονται πλεον και ανοικτες. απο δω κ στο εξης θα το κανω, εννοειται, ειναι 30 ευρω δεν το συζηταμε. Καιω 10 λιτρα γιατι δυστυχως ειμαι με τζιπ-τανκς, χαρισμενο ειναι οποτε δεν ειπα κ πολλα για να το παρω.

 

σου φιλω τσου μουτρους, δεν "ερχομαι" στο νησι, ΕΙΜΑΙ απο το νησι, κ εχω γυναικα απο το νησι αλλα μεγαλωσα αθηνα. στην αθηνα με λενε κωλοκερκυραιο κ στην κερκυρα αθηναικο γαιδουρι

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης απο εταιρεία φωτοβολαικών προσέφεραν για του πρώτους <<δοκιμαστικους>> μήνες 550Ε + τσμεδε. αυτοι νομίζω θα με θυμούνται ακόμα και ας έχουν περάσει 3 χρόνια, απο τον τρόπο που αντέδρασα. μονο που δεν τους πλάκωσα στο ξύλο. Για αυτο όταν ακούτε τέτοιες χαζομάρες καλό ειναι να μιλάτε ανάλογα. Τουλάχιστον μετά που έφυγα ενιωθα πολύ καλυτερα απο αν δεν είχα πει τίποτα.

 

αυτο δεν ειναι κακο που στο προτειναν, αλλα επρεπε να αντιπροτεινεις.

 

πριν απο 5 χρονια εγω ειχα ενα βιογραφικο-τουμπανο που ψαρωνε ακομη κ 70αρηδες μηχανικους, ειχα την ευκαιρια να δουλεψω σε πολυ ψαρωτικα εργα κ σε πολυ ψαρωτικες θεσεις, ανθρωπος της δουλειας που δεν φοβοταν ουτε τη σκονη ουτε το ξενυχτι. Τοτε θυμαμαι μεσα σε ενα εξαμηνο το 2007-2008 ειχα περασει καμια 30ρια συνεντευξεις. Ακομη κ οταν εργαζομουν σε εταιρεια, δεν σταματουσα να στελνω βιογραφικα, τα μισα μου απογευματα τα περνουσα στελνοντας βιογραφικα κ τα αλλα μισα σε συνεντευξεις.

 

Τοτε λοιπον, απο ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ τους προτεινα μια εξευτελιστικη αμοιβη για τους πρωτους 3 μηνες, ως δοκιμαστικη γι αυτους λυση, αλλα τους ελεγα οτι την επομενη μερα μετα την παροδο των 3 μηνων θα επρεπε να μου δωσουν αναδρομικα τα λεφτα που ζητουσα μεχρι κ το τελευταιο σεντ, αν ηθελαν να με κρατησουν. Ειναι κ μια ασφαλεια για τον εργοδοτη αυτη, διοτι δεν ξερει εκ των προτερω τι πουλεν παιρνει με το βιογραφικο, γι αυτο κ καταλαβα οτι ΚΑΜΙΑ καλη θεση δεν ανακοινωνεται στην αγορα εργασιας. Οι καλες οι θεσεις καπαρωνονται μεσω απευθειας συστασεων κ κρυφων μεταγραφων, ενω οι χαμαλοθεσεις ειναι αυτες που προοριζονται για βιογραφικα.

 

Μην απελπιζεστε ομως, ο τολμων νικα.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.