Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Καμιά πληροφορία για το ΦΕΚ των αλλαγών έχουμε?

Έχω μείνει στο ότι οι παρατάσεις ενεργοποιούνται με υπουργική απόφαση χωρίς ΦΕΚ, οι υπόλοιπες νομοθετικές ρυθμίσεις από πότε ισχύουν για να αιτηθούμε και επίσημα καμιά εκπτωσούλα στους παλιούς πελάτες μας?

Link to comment
Share on other sites

Αφου μπορεί να μεταβιβασθεί και αφού χρειάζεται για τη μεταβίβαση βεβαίωση άρα θα μπορούμε.Το σύστημα όμως πότε θα φτιάξουν για να μπορούμε.Τώρα με εκκρεμείς δόσεις δεν μπορείς να πας σε ολοκληρωμένη και να τυπώσεις βεβαίωση.Εκτός και κάνουμε νέα , εντελώς ξεχωριστή.Αναμένουμε από τους φωστήρες.

 

yian , είσαι και βιαστκός ε?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ να επαληθεύσει το παρακάτω:

 

Συνολικό ποσό πληρωμής 10000€ -> 1000€ παράβολο και 48 δόσεις απο 187,5€

 

 

Αν επιλέξω να πληρώσω το 30% τοτε εχω έκπτωση 10%, αρα γινεται:

 

9000€ (10% του 10000) - 3000 (30% του 10000) = 6000€ ->1000€ παραβολο και 48 δοσεις απο 104,16€

 

 

Σωστα η το 30% ειναι πανω στο 9000;

Επισης αν εχουν πληρωθεί 1500€ απο τον 3843 αφαιρούνται και αυτα;

 

Ευχαριστω.

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Σωστα η το 30% ειναι πανω στο 9000;

Επισης αν εχουν πληρωθεί 1500€ απο τον 3842 αφαιρούνται και αυτα;

Το 10% υπολογίζεται πάνω στις 10000 μιας και παράβολο είναι μέρος του προστίμου....εξάλλου και η εφάπαξ έκπτωση του 20%, στις 10000 θα υπολογιζόταν. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτή η λογική στην εφαρμογή του 10%.

Όσο για τα πρόστιμα του 3842 ναι, συμψηφίζονται και αφαιρούνται από τη στιγμή που υπάρχουν τα αποδεικτικά πληρωμής τους.

 

Ένσταση έχω μόνο ως προς τον υπολογισμό των δόσεων στο παράδειγμα που παραθέτεις...νομίζω πως οι μειωμένες δόσεις θα πρέπει να υπολογιστούν μετά την αποπληρωμή του 30% του προστίμου, όχι από την αρχή..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρει κανείς σίγουρα αν η παράταση της β φασης μεχρι τον 06 του 2013 είναι και για τις παλιές δηλώσεις, γιατί αλλιώς εχω να ολοκληρώσω τη β φαση από δυο δηλώσεις μεχρι 30/09?

Link to comment
Share on other sites

Το 30% το πληρώνεις στο παράβολο;; υπάρχουν οδηγίες για τις περιπτώσεις δηλώσεων που βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή;(στις αιτήσεις του συστήματος δεν υπάρχει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, δεν θα υπάρχει επιλογή για το 30%. Πιθανότατα μετά τις 31/1/2013, το σύστημα θα ελέγξει ποιός έχει πληρώσει το 30% μέχρι εκείνη τη στιγμή, και μετά θα αναπροσαρμόσει τις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα θα ελέγξει ποιός έχει πληρώσει το 30% μέχρι εκείνη τη στιγμή, και μετά θα αναπροσαρμόσει τις δόσεις

 

Αυτό είναι άδικο και όχι συμβατό με τη φύση του νόμου. Θα πρέπει να υπάρξει επιλογή αν κάποιος θέλει να κερδίσει την έκπτωση λόγω του 30%. πχ μία δήλωση μου όπως το αναφέρεις τέλη Ιανουαρίου 2013 θα έχει 27,87%. Δεν είναι άδικο; Ας ελπίσουμε να το προσέξουν και να υπάρξουν οι ανάλογες κινήσεις και μετατροπές στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.