Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας υπαγωγής στο Ν.4014/201​1 έως 31/01/2013-Νέες νομοθετικέ​ς ρυθμίσεις


msol

Recommended Posts

Ίσως άσχετη ερώτηση με το θέμα....

Τι παραδίδετε στον πελάτη κατά την εξόφληση, εκτός από το χαρτί της περαίωσης (ή των δόσεων) και το 5σέλιδο?

Δίνετε σχέδια κτλ?

 

Διότι εάν κάποιος δίνει σχέδια, όπως εγώ, τότε δεν γίνεται να του τα δώσω τόσο άμεσα (προβλήματα με το ΔΚ, ΔΔΤ κτλ).

 

Μήπως τελικά να μην τα δίνω? :razz:

Τους δίνω και τα σχέδια. Πριν κάνω προσωρινή υπαγωγή, έχουν γίνει τα σχέδια προκειμένου να υπολογίσω τα μεγέθη. Οπότε κάποια στιγμή τους δίνω και τον πλήρη φάκελλο Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Παραδίδω όσα Α4 μας επιστρέφει το σύστημα σφραγισμένα, το νέο Δ.Κ., αρχιτεκτονικά όταν δεν υπάρχει Ο.Α. και cd με όλα τα pdf που ανεβάζω στο ΤΕΕ.

Παραείμαι καλός μερικές φορές.. :shock:

Οι μηχανικοί του μέλλοντος θα παραδίδουν usb flashakia στο πελάτη και ο παπούς θα περιμένει ρολά με σχέδια..

Link to comment
Share on other sites

Δίνω στο πελάτη εκτός από το 5σελίδο pdf της οριστικής περαίωσης και πλήρη αντίγραφα όλων των παραστατικών, εγγράφων και σχεδίων του φακέλου της δήλωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Όπως ξέρεις προσωπικά δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμη

και επειδή γνωρίζω ότι είσαι από τους πλέον επιμελείς και ήδη έχεις ολοκληρώσει όλα τα επισυναπτόμενα μίας δήλωσης

ξέρω ότι είσαι και φιλότιμος και πρόθυμος

πές μου σε παρακαλώ

 

στα παλιά σχέδια προ του 1983 που είναι εκτυπωμένα ως "σεντόνια" και τα αρχιτεκτονικά και το τοπ- δ.κ

και στα οποία η θεώρηση πολεοδομίας φαίνεται στο τέλος

τι ακριβώς επισυνάπτεις;;

το επισυνάπτεις όλο ως pgf

ή μόνο το τμήμα του ¨σεντονιού" που απεικονίζεται η κάτοψη, έστω και χωρίς την εμφάνιση της θεώρησης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το εγκεκριμένο το επισυνάπτω ολόκληρο αφού το σκανάρω και το μετατρέψω σε pdf.

Όπου σε αυτά μπορώ (είναι δυνατόν λόγω της κάθε φορά περίπτωσης) να σημειώσω πάνω σε αυτό της αυθαιρεσίες το κάνω με διαφορετικό χρώμα γραμμογράφησης.

Όπου δεν είναι δυνατόν, φτιάχνω νέα κάτοψη και νέα τομή και την υποβάλλω.

Ποτέ δεν "κόβω" θέμα (έστω και άχρηστο) από εγκεκριμένο.

 

Υ.Γ. Ανταποδίδω....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως δίνω το 5σελιδο και όλα τα σχέδια και το συμφωνητικό. Τώρα αν θέλει να συνδεθεί με Δίκτυα Κοινής Ωφέλειας δίνω και ότι άλλο απαιτείται από την κάθε υπηρεσία. Πιστεύω ότι είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο. Το PDF του ΥΠΕΚΑ, τα σχέδια εκτυπωμένα και ότι στέλνω στο σύστημα σε CD.

Link to comment
Share on other sites

5σελιδο υπεκα.......βεβαιωση για μεταβιβαση που ισχυει 2 μηνες απο την ημερομηνια της αυτοψιας.........σχεδιο ακτοψη που θα ριξω στο συστημα αν θελει μεταβιβαση

Link to comment
Share on other sites

Από την ιστοσελίδα του Βήματος, φρέσκο πράμα και μιλάει για οριστική αντιμετώπιση.

 

«Μαγειρεύεται» νέο σχέδιο για τα αυθαίρετα

Υπογράφηκε η απόφαση για την παράταση της προθεσμίας τακτοποίησης ως τον Ιανουάριο 2013

 

Σχέδιο για την οριστική αντιμετώπιση του προβλήματος των αυθαιρέτων επεξεργάζεται το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ), όπως δήλωσε την Τετάρτη στον ραδιοφωνικό σταθμό «Alpha 98,9» ο υπουργός Περιβάλλοντος κ. Ευ. Λιβιεράτος.

Όπως υποστήριξε ο υπουργός υπάρχουν σκέψεις για ένα σχέδιο και σύντομα θα υπάρξουν ανακοινώσεις. «Βρίσκεται σε φάση επεξεργασίας και είναι και στο μυαλό του Πρωθυπουργού. Αυτό νομίζω ότι είναι μια καλή εγγύηση, για να μην μείνουμε στα λόγια», δήλωσε.

 

Ο πρωθυπουργός κ. Αντώνης Σαμαράς, στο Ζάππειο ΙΙ είχε μιλήσει για οριστική τακτοποίηση αυθαιρέτων με… χωροταξικό σχεδιασμό. Μάλιστα, είχε τονίσει ότι «οι άνθρωποι θα πάρουν κανονικούς τίτλους στα χέρια τους»

 

Πάντως προ ημερών το ΥΠΕΚΑ είχε ανακοινώσει ότι θα προχωρήσει σε κάποιες βελτιώσεις της ρύθμισης για τα αυθαίρετα.

 

Σχετικά με την παράταση της προθεσμίας για υπαγωγή στον νόμο 4014/2011 για τα αυθαίρετα η οποία είχε ανακοινωθεί στις 11 Σεπτεμβρίου, υπογράφηκε την Τρίτη από τον αναπληρωτή υπουργό Περιβάλλοντος κ. Στ. Καλαφάτη η σχετική υπουργική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.