Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

 

 

Παυλο σε ευχαριστώ 

 

μιλώντας με τη συμβολαιογράφο καταλήγουμε να προτείνουμε στους κληρονόμους είτε να διατηρήσουν το αγροτεμάχιο ενιαίο με κατανομή στον καθένα με ποσοστό εξαδιαιρετου, είτε να γίνει μια διαφορετική κατάτμηση από αυτή που περιγράφει η διαθήκη ώστε να έχουν όλα μέτωπο στο δρόμο. τα τμήματα είναι όλα πάνω από 1000 τμ. 

συμνφωνώ με αυτό που αναφέρεις για το καλλιεργούμενο αγροτεμάχιο. όντως στην πλειοψηφία των γηπέδων εντός της ακτίνας των 800 μ2 σε όλους τους στάσιμους της περιοχής μου, υπάρχει σχεδόν μηδενικό ενδιαφέρον οικοδόμησης. Σχεδόν όλα είναι αγροτεμάχια (ελιές κυρίως). Επίσης προκύπτει και ζήτημα αυξησης της αντικειμενικής τους αξίας χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί θεωρούνται οικόπεδα αντί αγροτεμάχια. 

 

επομένως κρατώ τη γνώμη σου πως καλό είναι να αποφύγουμε την κατάτμηση χωρίς μέτωπο στον κοινόχρηστο. 

με εκτίμηση

Βασίλης

 

Βασίλη, μην κάνεις παράθεση του ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Δεν προσφέρει κάτι και ταυτόχρονα απαγορεύεται και από τους κανόνες συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδερφοι. Σε οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού με εμβαδόν >500,00 μ2 ισχύει ότι πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική απόσταση δ=2,50 μ του κτίσματος από τα όρια του οικοπέδου; Η αλλιώς να είναι κολλημένο στο όριο. Εν προκειμένω με ενδιαφέρει σε προσθήκη καθ' ύψος σοφίτας σε πέτρινο κτίριο προ του 1955 το οποίο είναι χτισμένο σε πρόσωπο με κοινόχρηστο πεζόδρομο να μπορέσω να έχω ανοίγματα στην προσθήκη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεωτεμάχιο 6 περίπου στρεμμάτων έχει προκύψει από αγορά τριών μικρότερων όμορων αγρών κατά τα έτη 1996 έως 2016, τα οποία έχουν παλαιότερα συμβόλαια.

Και: α) Βρίσκεται εκτός σχεδίου, εντός ακτίνας 800μ. από το κέντρο στάσιμου οικισμού κάτω των 500 κατοίκων χωρίς εγκεκριμένο όριο οικισμού, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν είναι δημότης. β) Επιπλέον ο οικισμός έχει στην κεντρική περιοχή του ρυμοτομικό σχέδιο με Β.Δ. του 1882 (19ος αιώνας) με συνημμένο σκαρίφημα τιτλοφορούμενο «διάγραμμα ρυμοτομίας του κεντρικότερου μέρους της Κωμοπόλεως…» , το δε γεωτεμάχιο βρίσκεται εντός ακτίνας 500μ. από οποιοδήποτε σημείο του σκαριφήματος αυτού – το σχετικό ρυμοτομικό Β.Δ. «αναθεωρήθηκε» (κατ’ ουσίαν επαναδιατυπώθηκε το σκαρίφημα με μεγαλύτερη ακρίβεια) σε ΦΕΚ του 2005...

Το ερώτημα είναι, για τους όρους δόμησης ισχύουν τελικά οι προβλέψεις περί στάσιμων, περί ζώνης των 500μ., ή περί εκτός σχεδίου δόμησης; Ο υπάλληλος της Πολεοδομίας, χωρίς πολλή σκέψη ισχυρίστηκε πως ισχύουν οι τελευταίες (και δη πολύ δυσμενέστερες), και πως το σκαρίφημα του Β.Δ. δεν δείχνει συγκεκριμένο όριο οικισμού και εν τέλει δεν έχει καμία ισχύ ή συνάφεια με το θέμα... Εσείς συνάδελφοι τι λέτε;

Ευχαριστώ. Καλή χρονιά.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικα σε στασιμο οικισμό, γεωτεμάχιο χωρίς κτίσμα εκτός οικισμού, αλλα εντος ακτίνας 800μ από το κέντρο του οικισμού (σπίτι τάδε) που εχει ορισθει στο ΦΕΚ  του 1982, χωρίς πλησίον του να υπάρχουν σπίτια

1.θεωρείται εντός ή εκτός οικισμού για την μεταβίβαση? Διότι ώς εκτός έχει 2000Ε αντικειμενική, και εντός είναι κατσάβραχα με εκατοντάδες χιλιάδες ευρω.

2. υπάρχει κάτι ότι αυτα τα 800μ μεταβάλλονται ανάλογα τον πληθυσμό και μπορεί και να γίνουν και 500μ? ή αυτό αφορα μόνο δικαιωματα σε κατάτμηση κλπ? Δηλαδη τα 800μ είναι σταθερό?

3. ένας συνάδελφος είχε γράψει <<η γνωμη μου ειναι και αυτο κανω και στα δικα μου τοπογραφικα σχετικα μετην δηλωση 651 οτι το καμματι γης που ειναι εκτος του συνεκτικου τμηματος του οικισμου, εκτος του συγκροτημενου τμηματος του οικισμου δηλαδη (κατι το οποιο ειναι υποκειμενικο και βασει εμπειριας το κρινω) το χαρακτηριζω ως εκτος σχεδιου και εκτος του συγκροτημενου τμηματος του οικισμου το οποιο δυναται να οικοδομηθει με τις διαταξεις του π.δ. 82 εφοσον ειναι στα 800μ. ετσι πετυχαινω το κομματι γης το αδομητο στα 799μ να περασει απο την εφορια ως αγροτεμαχιο αλλα να μπορει να χτιστει με το διαταγμα του 82>>

Ισχύει? Αυτο που αφορά συγγενή μου είναι να πάρει αγροτεμάχιο. Αλλιώς δεν το θέλει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας βάζεις ένα θέμα που είναι και λίγο ..έξω από τα καθαρά  πλαίσια του Μηχανικού. Εδώ μας "πλέκεις" και την εφορία.

Αν και δεν είμαι από τους πλέον ειδικούς σε τέτοια θέματα θα τολμήσω να πω την γνώμη μου.

Ακόμη και το Π.Δ. του 1982 , που μιλάει για τους στάσιμους οικισμούς,  αυτά τα γεωτεμάχια στην ζώνη των 800μ τα ονομάζει "γήπεδα".  Δηλαδή εκτός σχεδίου.

Και το Π.Δ. του 1985, για την εκτός σχεδίου δόμηση, αν το διαβάσεις θεωρεί την ζώνη, εκεί των 500μ, σαν μια παρέκκλιση της εκτός σχεδίου δόμησης. Δηλαδή, εν ολίγοις, οι ζώνες αυτές είναι είναι ΕΚΤΟΣ των σχεδίων των συνοικισμών (με την διαφορά πως οι στάσιμοι οικισμοί είναι αυτοί που στερούνται ρυμ. σχεδίου και έχουν νομίζω μέχρι 500 κατοίκους). Εδώ όμως ο νομοθέτης έβαλε πιο χαλαρούς όρους δόμησης . Π.χ. στο Π.Δ. του 1985 μας λέει, πως στη ζώνη των 500μ μπορείς να κτίσει και αν το χωράφι σου είναι 2000μ2 (και οχι 4000μ2,  αρκεί να είναι με αυτή την μορφή από.... τότε) και για τους στάσιμους οικισμούς, για να προσελκύσει κόσμο και ενδιαφέρον για δόμηση,  μας λέει πως η ζώνη εδώ είναι 800μ και το γήπεδό σου, υπό προυποθέσεις, μπορεί να είναι ακόμη (νομίζω) και 500μ2. 

Αν εγώ λοιπόν κάνω ένα τοπογραφικό Διάγραμμα για ένα γήπεδο με έκταση πχ 1000μ2 που απέχει λιγότερο των 800μ από στάσιμο οικισμό στην δήλωσή μου (Ν. 651/77) θα γράψω  ..."οικοδομήσιμο"  σύμφωνα με το τάδε διάταγμα κλπ. Αν αυτό τώρα επιφέρει σε ' σενα ένα μεγαλύτερο φόρο ...είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  να δεις ΠΔ 23-//1982 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 588 1982): Οροι-περιορισμοί δόμησης οικισμών μέχρι 500 κατοίκους με εξαιρέσεις.

αλλα,  για την εφαρμογη του

λογω της εκδοσης του Δ 181/85

απαιτειται ελεγχος

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, nbr said:

 

Αν εγώ λοιπόν κάνω ένα τοπογραφικό Διάγραμμα για ένα γήπεδο με έκταση πχ 1000μ2 που απέχει λιγότερο των 800μ από στάσιμο οικισμό στην δήλωσή μου (Ν. 651/77) θα γράψω  ..."οικοδομήσιμο"  σύμφωνα με το τάδε διάταγμα κλπ. Αν αυτό τώρα επιφέρει σε ' σενα ένα μεγαλύτερο φόρο ...είναι ένα άλλο θέμα.

ναι αλλά θα το εβαζες <<εντός οικισμού>> ή όπως είχε πει ο συνάδελφος παλιότερα << ως εκτος σχεδιου και εκτος του συγκροτημενου τμηματος του οικισμου το οποιο είναι οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις διαταξεις του π.δ. 82 εφοσον ειναι στα 800μ.......>>

Link to comment
Share on other sites

Αν η δική μου έρευνα έδειχνε ότι το γήπεδο είναι "εκτός οικισμού" θα έγραφα εκτός οικισμού! Αυτό δεν απαγορεύει, σε κάποιες περιπτώσεις, το γήπεδο να είναι οικοδομήσιμο επειδή απέχει λιγότερο από 800μ απ' αυτόν τον οικισμό και το τάδε Π.Δ. το αντιμετωπίζει  με τον τάδε τρόπο !

Εδώ όμως καλούμαστε να γράψουμε για γήπεδα ή οικόπεδα χωρίς να έχουμε τίποτα μα τίποτα μπροστά μας. Ούτε καν για πιο χωριό μιλάμε.

Επειδή λοιπόν γύρο από τους στάσιμους οικισμούς υπάρχει (πάντα υπήρχε) μία ...θολούρα, γενικότερη, προτείνω και σε συναδέλφους, ότι μία επίσκεψη στην οικία πολεοδομία λύνει αρκετά ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2018 at 6:27 ΜΜ, katrmp said:

Τελικα σε στασιμο οικισμό, γεωτεμάχιο χωρίς κτίσμα εκτός οικισμού, αλλα εντος ακτίνας 800μ από το κέντρο του οικισμού (σπίτι τάδε) που εχει ορισθει στο ΦΕΚ  του 1982, χωρίς πλησίον του να υπάρχουν σπίτια

1.θεωρείται εντός ή εκτός οικισμού για την μεταβίβαση? Διότι ώς εκτός έχει 2000Ε αντικειμενική, και εντός είναι κατσάβραχα με εκατοντάδες χιλιάδες ευρω.

2. υπάρχει κάτι ότι αυτα τα 800μ μεταβάλλονται ανάλογα τον πληθυσμό και μπορεί και να γίνουν και 500μ? ή αυτό αφορα μόνο δικαιωματα σε κατάτμηση κλπ? Δηλαδη τα 800μ είναι σταθερό?

3. ένας συνάδελφος είχε γράψει <<η γνωμη μου ειναι και αυτο κανω και στα δικα μου τοπογραφικα σχετικα μετην δηλωση 651 οτι το καμματι γης που ειναι εκτος του συνεκτικου τμηματος του οικισμου, εκτος του συγκροτημενου τμηματος του οικισμου δηλαδη (κατι το οποιο ειναι υποκειμενικο και βασει εμπειριας το κρινω) το χαρακτηριζω ως εκτος σχεδιου και εκτος του συγκροτημενου τμηματος του οικισμου το οποιο δυναται να οικοδομηθει με τις διαταξεις του π.δ. 82 εφοσον ειναι στα 800μ. ετσι πετυχαινω το κομματι γης το αδομητο στα 799μ να περασει απο την εφορια ως αγροτεμαχιο αλλα να μπορει να χτιστει με το διαταγμα του 82>>

Ισχύει? Αυτο που αφορά συγγενή μου είναι να πάρει αγροτεμάχιο. Αλλιώς δεν το θέλει καθόλου.

1. θα συνταχθεί εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα, ώστε να αποδειχθεί ότι η ιδιοκτησία είναι εντός των 800 μ από το καθορισμένο (συνήθως με κάποια απόφαση άλλοτε κοινοτικού συμβουλίου.

2. Εφόσον το γεωτεμάχιο βρίσκεται εντός ακτίνας 800 μ από το κέντρο του στάσιμου οικισμού, στη δήλωση ν. 651/77 αναφέρεται αυτό ακριβώς και ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Εντός της ακτίνας των 800 μ για χρήση κατοικία ισχύουν οι όροι δόμησης που καθορίζονται από το ΠΔ του 82 ΦΕΚ 588.

3. Με τοπογραφικό εις διπλούν κάνεις αίτηση στην ΥΔΟΜ ζητώντας βεβαίωση ΣΑΟ και στην ίδια βεβαίωση αναφέρεται ότι το ακίνητο ειναι εντός οικισμού (δηλαδή εντός ακτίνας 800 μ θεωρείται εντός οικισμού

Μη ξεχνάς ότι ένα γεωτεμάχιο πχ 300 τμ προυπάρχον του 82 εντός ακτίνας 800 μ από το κέντρο στάσιμου οικισμού μπορεί να έχει ΣΔ 200 τμ, κάτι που φυσικά δεν θα μπορούσε να γίνει σε ένα εκτός οικισμού γεωτεμάχιο το οποίο θα ήταν μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Αυτό είναι και το ευεργέτημα του τότε νομοθέτη για αυτούς του οικισμούς, δίνοντας το δικαίωμα δόμησης (σε μόνιμους ή καταγόμενους κάτοικους του οικισμού) να δομούν σε αυτό το "ιδιαίτερο" πολεοδομικό καθεστώς.

4. Τη βεβαίωση ΣΑΟ δίνεις στη συμβ/φο για υπολογισμό αντικειμενικής και μετα παει Εφορία με τοπογραφικό και βεβαίωση για να βγει ο φόρος.

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για οικόπεδο που βρίσκεται σε στάσιμο οικισμό Ε=700τμ εντός της ζώνης των 800μ το οποίο συνορεύει με ένα μονοπάτι 2μ, για το οποίο όμως μου είπανε από την κοινότητα ότι δεν είναι επίσημα χαρακτηρισμένο, καθώς και ότι δεν υπάρχουν καθόλου τίτλοι ιδιοκτησίας αν  και ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι είναι με την σημερινή του μορφή πριν το 1982. Εντός του οικοπέδου υπάρχει κτίσμα της δεκαετίας του 50.  Όσο αφορά την αρτιότητα, το οικόπεδο ως προς το εμβαδό είμαι εντάξει αλλά πρέπει να έχει και πρόσωπο? και αν ναι αρκεί το μονοπάτι ή θα πρέπει να αφεθεί τουλάχιστον 4μ για κυκλοφοριακή σύνδεση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.