Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ας χρησιμοποιήσει παραστικά του δικού του αντίστοιχου προμηθευτή, κατευθείαν στο όνομά του, και όχι μέσω της εταιρείας του.

 

Edit : Γράφαμε μαζί, αφού μπορεί, κανένα πρόβλημα... μήπως τι θα ελέγξουν, το καταστατικό;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας χρησιμοποιήσει παραστικά του δικού του αντίστοιχου προμηθευτή, κατευθείαν στο όνομά του, και όχι μέσω της εταιρείας του.

 

Edit : Γράφαμε μαζί, αφού μπορεί, κανένα πρόβλημα... μήπως τι θα ελέγξουν, το καταστατικό;

 

Το καταστατικό δεν θα το ελέγξουν, αλλά στην επωνυμία της ΟΕ φαίνεται το όνομά του.

 

Τέλος πάντων αφού μπορεί, όλα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιο πριν ειπώθηκε αλλά δεν απαντήθηκε με σιγουριά.

Διαθέτω ένα σπίτι στην Περαία Θεσσαλόνικης μονοκατοικία , εκτός σχεδίου , έχει όμως κατοχυρωθεί με τον νόμο Τρίτση και στα 3 στάδια του.

Έχω ένα χαρτί απο την πολεοδομία που λέει κάποιες γενικότητες και έναν κωδικό για την πολεοδομία που μου είπαν ότι και αν χρειαστώ εργασίες να τους δώσω τον κωδικό.

Σε έναν μηχανικό που ρώτησα μου είπε ότι επειδή είναι εκτός σχεδίου δεν μπορεί να υπαχθεί στο εξ'οικονομώ . Γενικώς όμως που διαβάζω τους όρους μάλλον το αντίθετο φαίνεται ότι ισχύει.

Μπορεί κάποιος να μου πεί σίγουρα τι ισχύει ? Η που να απευθυνθώ για σίγουρη απάντηση ? Μην ξεκινάω χαρτούρες και έξοδα και μετά με απορρίψουν.

 

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε σωστά την ειδικότητά σας στο profil σας.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

teo78 Δεν απαγορευει πουθενά το πρόγραμμα σε εκτός σχεδίου κατοικία η οποία μάλιστα έχει νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί ,να συμπεριληφθεί στο εξοικονομώ εκτός και αν η τιμή ζώνης της περιοχής είναι ανώτερη των 2100 €/τ.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 1. η σόμπα πελετ που θα βάλω στο σενάριο με κάλυψη 100% για θερμανση , (έχω σπίτι πού μερος καλύπτεται με σπλιτακια και υπόλοιπο με κ.αναφορας), ώς τύπος θα μπεί <<ανοικτή εστία καύσης>> ή <<άλλος τύπος>>?

2. όταν δεν έχεις στοιχεία από κατασκευαστή για τον β.α ποιόν β.α απόδοσης βάζεις?

3.είναι ανεξάρτητος σε αυτήν την περίπτωση από την υπαρξη καμινάδας όπως γίνεται στις τοπικές μονάδες αερίων ή υγρων καυσίμων , έτσι?

4. πηγή ενέργειας <<βιομάζα>> ή <<τυποποιημένη βιομάζα>>?

5. η 4.1.2.7. λέει <<σε περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από τον κατασκευαστή για την θερμική ισχύ και απόδοση, τότε............>>. Από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι αρκεί το φυλλάδιο της εταιρείας που γράφει την ισχύ και τον β.α για να τα χρησιμοποιήσω. Δεν χρειάζομαι κάποιο αποδεικτικό για τον β.α έτσι?. Μόνο δηλαδη η σόμπα να ζητήσω να έχει CE και όχι κάποια ιδιαίτερη απόδειξη για τον β.α?

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτός ο νόμος με τις κυρώσεις για τις αιτήσεις ανάκλησης τί ακριβώς είναι; Εμένα μου χάλασε όλη τη σειρά των αδιαφανών στοιχείων μου ο ΚΕΝΑΚ για ένα κόμμα και δεν μπορώ δηλαδή να το διορθώσω; Τέλος πάντων, μάλλον πήγαιναν με το τσουβάλι οι αιτήσεις και την πληρώνουν όλοι οι υπόλοιποι...

 

Ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

 

1) Τα τετραγωνικά που μπαίνουν στο εξοικονομώ για θερμοπρόσοψη είναι τα πραγματικά του τοίχου και όχι αυτά που μπαίνουν στο xml σε περίπτωση που έχει εξώστη από πάνω; Γιατί έτσι αλλάζει το καθαρό ύψος που μπαίνει η μόνωση. Θέλω να πω αν βάλω τα πραγματικά τετραγωνικά που θα μονώσω, που είναι λιγότερα απ' ότι στο πρόγραμμα, δε νομίζω να έχω πρόβλημα έτσι δεν είναι;

 

2) Το U ενός κουφώματος δεν έχει κάποιο απαιτούμενο επιλέξιμο ανώτατο όριο αν δεν κάνω λάθος. Μεταξύ 2,4 και 2,8 δηλαδή θεωρείτε ότι είναι μια καλή τιμή;

 

3) Όταν κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση βαθμού απόδοσης λέβητα, για να συγκρίνουμε την πραγματική ισχύ του λέβητα (Pm) με την υπολογιζόμενη (Pgen), η Pm είναι η ονομαστική ισχύς πολλαπλασιασμένη με το β. απόδοσης από το φύλλο ελέγχου καυσαερίων;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Τα τετραγωνικά που μπαίνουν στο εξοικονομώ για θερμοπρόσοψη είναι τα πραγματικά του τοίχου και όχι αυτά που μπαίνουν στο xml σε περίπτωση που έχει εξώστη από πάνω; Γιατί έτσι αλλάζει το καθαρό ύψος που μπαίνει η μόνωση. Θέλω να πω αν βάλω τα πραγματικά τετραγωνικά που θα μονώσω, που είναι λιγότερα απ' ότι στο πρόγραμμα, δε νομίζω να έχω πρόβλημα έτσι δεν είναι;

 

2) Το U ενός κουφώματος δεν έχει κάποιο απαιτούμενο επιλέξιμο ανώτατο όριο αν δεν κάνω λάθος. Μεταξύ 2,4 και 2,8 δηλαδή θεωρείτε ότι είναι μια καλή τιμή;

 

1 τα τμ που θα μονωσεις ειναι παραπανω οχι λιγοτερα, πχ στα πλαινα σε λαμπαδες και ανωκασια ειναι τρεχοντα μετρα που το μονοδιαστατο

των προγραμματων δε το καλυπτει, πρεπει να ερχεσαι σε συνεννοηση παντα με τον μαστορα,

να συμπληρωνεις τμ μαζι του και τις διαφορές των τμ που ναι παραπανω να τις τρωει καποιος

 

δλδ ή συμβαδιζει με σενα και τα παραπανω τμ τα χρεονεται ο αλλος εκτος προγραμματος

ή καπως εσυ τσιμπας ποντους προς τα πανω

 

2 το μονο επιλεξιμο U ειναι το οριο της ζωνης σου.... πχ Β u<3........ οσο πεφτει τοσο ακριβαινει......

Link to comment
Share on other sites

Συνεννοήθηκα με το μάστορα και μου έδωσε τιμή με γωνίες και τα πάντα μέσα. Και τώρα πρέπει να βάλω τετραγωνικά τοίχου. Στο xml έχω πχ 15μ2 καθαρού τοίχου χωρίς ανοίγματα, ενώ στην πραγματικότητα έχω 14μ2 γιατί έχω από πάνω βεράντα και το ύψος ορόφου είναι 3,00μ και όχι 3,20μ. Τα 14μ2 δε θα βάλω στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

ούτε η ζώνη σε περιορίζει για το u. Αυτό γινόταν πρίν την τελευταία αλλαγή πέρυσι.

Τα τ.μ βάζεις αυτά του προγράμματος του xml (μαζί με το πάχος τής πλάκας δηλαδή) και επειδή αυτοι μετράνε σεντόνι και λαμπάδες ισοσκελίζεις λίγο., σίγουρα όμως τα δικα σου παραμένουν λιγότερα από αυτά που θα χρεώσει ο μάστορας και ανεβάζει λίγο την τιμή.

στο #1705 για την σόμπα p;ellet γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ σε επιθεώρηση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.