Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Για το εξοικονομώ έχω μια απορία. Όταν θέλω να μονώσω ταράτσα για βελτίωση του U, πώς θα αποδείξω ότι από U 3,05 (τυπική τιμή ΤΟΤΕΕ) θα φτάσω στο επιτρεπόμενο κατά ΚΕΝΑΚ 0,45 μετά την επέμβαση; Παίρνοντας αναλυτικά στρώσεις, πάχη υλικών και λ; Γιατί όπου ρώτησα δίνουν μόνο πιστοποίηση στο κάθε υλικό και όχι για το σύνολο της επέμβασης.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξεις ενα δομικό στοιχείο με τα πιστοποιημένα λ που σου δώσαν για το κάθε υλικό. Για τις ήδη υπάρχουσες στρώσεις πάρε τυπικά πάχη και λ πχ. από τις ΤΟΤΕΕ. Έχω την εντύπωση ότι επειδή μιλάς για οροφή θες U<40 αν είσαι σε ζώνη Γ.

Link to comment
Share on other sites

Για το εξοικονομώ έχω μια απορία. Όταν θέλω να μονώσω ταράτσα για βελτίωση του U, πώς θα αποδείξω ότι από U 3,05 (τυπική τιμή ΤΟΤΕΕ) θα φτάσω στο επιτρεπόμενο κατά ΚΕΝΑΚ 0,45 μετά την επέμβαση; Παίρνοντας αναλυτικά στρώσεις, πάχη υλικών και λ; Γιατί όπου ρώτησα δίνουν μόνο πιστοποίηση στο κάθε υλικό και όχι για το σύνολο της επέμβασης.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Επειδη δεν ξερεις τα παχη της καθε στρωσης, ουτε τις πυκνοτητες των υλικων, τους συντελεστες λ κλπ, δες τι θα σου προτεινα να κανεις...

 

1/Uαρχ=R1+Ra+dσοβασοβα+dπλακαςπλακας+dεπιστρωσηςεπιστρωσης

 

1/Uτελ=R1+Ra+dσοβασοβα+dπλακαςπλακας+dεπιστρωσηςεπιστρωσης+dμονωσηςμονωσης

 

1/Uτελ=1/Uαρχ+dμονωσηςμονωσης

 

Το Uτελ ειναι το 0,40 που οριζει ο ΚΕΝΑΚ, το Uαρχ ειναι αυτο που δινει ο ΚΕΝΑΚ στην 1η ΤΟΤΕΕ σε πινακες, οποτε διαλεγεις το λ του υλικου με το οποιο θελεις να δουλεψεις και βρισκεις το παχος...

Link to comment
Share on other sites

Ανεπισημα ακομα, παραταση ως τις 16 Μαιου...

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1948872

Αναμενουμε επισημη τοποθετηση ΥΠΕΚΑ

 

EDIT

Αναρτηθηκε

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=909&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, να ρωτήσω κάτι;;;

 

Πόσες δουλειές έχετε κάνει για το "Εξοικονομώ...." ;;;

Ετσι, για να καταλάβω δηλαδή, γιατί εδώ ούτε τηλέφωνο δεν χτυπά...

Υπάρχει ενδιαφέρον ή είναι εντελώς βλακείες αυτά των τραπεζών περί αυξημένου ενδιαφέροντος;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, να ρωτήσω κάτι;;;

 

Πόσες δουλειές έχετε κάνει για το "Εξοικονομώ...." ;;;

Ετσι, για να καταλάβω δηλαδή, γιατί εδώ ούτε τηλέφωνο δεν χτυπά...

Υπάρχει ενδιαφέρον ή είναι εντελώς βλακείες αυτά των τραπεζών περί αυξημένου ενδιαφέροντος;;;

προσωπικα, συναδελφε, εχω μια υποθεση που αν δεν επαιρνε παραταση το προγραμμα θα επρεπε να τρεξουμε με 1000 για να προλαβουμε (προεγκριθηκε το δανειο αλλα εκκρεμει η αυτοψια σημερα, οι προσφορες, το ΠΕΑ και τα εντυπα ως την πεμπτη) και κανα δυο-τρεις ακομα που αναμεναν παραταση για να μπουνε στο προγραμμα...

Τωρα για τους υπολοιπους δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια μόνον αρχική συζήτηση πρίν από 3-4 εβδομάδες, η οποία και σταμάτησε όταν ο πελάτης πήγε στην τράπεζα να ερωτήσει τι και πώς. Από τότε .....

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της μόνωσης της ταράτσας υπάρχει απόψη αν επιδοτείται το σύνολο της επιφάνειας (μαζί με τις μαρκίζες) ή μόνο η επιφάνεια πάνω απο τον θερμαινόμενο χώρο

Καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες επιδοτείται, αρκεί να αποδείξεις ότι βελτιώνει την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου και είναι εντός προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ. Αν βρεις έναν καλό εργολάβο θα στις κάνει δώρο τις μαρκίζες (εκτός βέβαια αν ψάχνεις για κάτι ακριβό).

 

Συγγνώμη, να ρωτήσω κάτι;;;

 

Πόσες δουλειές έχετε κάνει για το "Εξοικονομώ...." ;;;

Ετσι, για να καταλάβω δηλαδή, γιατί εδώ ούτε τηλέφωνο δεν χτυπά...

Υπάρχει ενδιαφέρον ή είναι εντελώς βλακείες αυτά των τραπεζών περί αυξημένου ενδιαφέροντος;;;

 

Έχουν έρθει πολλοί να ρωτήσουν. Μετά πήγαν στην τράπεζα και δεν ξαναγυρίσαν.

Είτε το μετανιώσανε είτε η τράπεζα τους "σύστησε" τους δικούς της ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.