Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

Προσοχή, θεωρώ ότι, δεν υπάρχει περίπτωση να ψηφιστεί και να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ο νέος νόμος έως 15.6.2013 με ό,τι αυτό συνεπάγεται......

 

Επίσης, είναι πάρα πολύ δύσκολη (ποσοτικά και ποιοτικά) η δουλειά που χρειάζεται από το ΤΕΕ για την τροποποίηση - αναβάθμιση της εφαρμογής που θα υποδέχεται τις δηλώσεις του νέου νόμου. Δεν υπάρχει ούτε ...σάλιο γι' αυτό. Υπάρχει και η γνωστή κόντρα. 'Αρα δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να είναι όλα έτοιμα και να ξεκινήσει η εφαρμογή να υποδέχεται δηλώσεις πριν το τέλος του 2013 με ό,τι αυτό συνεπάγεται......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μου επιτρέπεται να πω, εμένα του Arche, θα ισχύει ο 4014, θα επιβληθούν ποινές πχ όσων δήλωσαν με 4014 ή 3843 και δεν ολοκλήρωσαν.

Αυτό είναι αυτονόητο, δεν πιστεύω ότι θέλει εξήγηση.

Αν άρθρα, ορισμένα του 4014 κριθούν 'προβληματικά' θα προβλεφθεί στο νέο νόμο η ένταξη των χώρων με μεγαλύτερα πιθανόν πρόστιμα και συνθήκες που θα μπορούν να δηλωθούν.

Θα γίνει συμψηφισμός προστίμων, και ένταξη 'προβληματικών ' ακινήτων που έχουν ενταχθεί στο 4014 ώστε να λυθούν τα προβλήματα με το νέο νόμο.

Αυτό που είναι σίγουρο, και πλέον πιστευω δεν χωράνε αμφιβολίες, είναι οτι ο 4014 θα λήξει 31/5/13 και πλέον δεν θα δοθεί καμιά παράταση.

Link to comment
Share on other sites

αρα τι θα γινει στο μεγαλο αυτο μεσοδιαστημα, μεχρι να εφαρμοστει ο νεος νομος ιασονα?

 

 

Μεταφέρω από προηγούμενο post που έγραψα, για να το ξαναμελετήσουμε όλοι μας. Μακάρι να κάνω λάθος.

 

 

Συμπέρασμα 7ο:

Δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να "εξαναγκάσουν" τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων ή αυθαιρεσιών για να προστρέξουν να δηλώσουν τις αυθαιρεσίες τους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και ως προς τους ίδιους και ως προς το κράτος και ως προς την τρόϊκα και ως προς τις δεσμεύσεις μέσω των μνημονίων και ως προς εμάς τους μηχανικούς και ως προς τα κρατικά ταμεία. Νομοθετούν λες και υπάρχει απεριόριστος χρόνος για αντιμετώπιση χρόνιων προβλημάτων.

 

- Ο τρέχον νόμος τελειώνει σε 8 ημέρες. Ποιός θα κάνει δήλωση και γιατί να την κάνει;;;; Μόνο όποιος τον συμφέρει και το ...καταλάβει!

- Ο νέος νόμος που θα ψηφιστεί, δεν μπορεί ν' αρχίσει άμεσα να υλοποιείται, λόγω ...πρακτικών κ.λπ. προβλημάτων. Θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Άρα γιατί να γίνονται δηλώσεις;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν.

- Κάποια στιγμή θ' αρχίσει (μετά το εξάμηνο), θα 'χει κάποια ημερομηνία λήξης. Το πιθανότερο είναι να είναι ένα έτος (αρχικώς). Ποιός θα κάνει δηλώσεις και γιατί;;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν. Κάποιες θα γίνουν τον τελευταίο μήνα του έτους αυτού.

- Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτου δεν μπορεί ν' αρχίσει να υλοποιείται πριν το λιγότερο 2,5 χρόνια και θα έχει περίοδο "αναγκαστική" 10 χρόνια από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του συγκεκριμένου νόμου, δηλαδή έως τα μέσα του 2023. Ποιός θα κάνει δηλώσεις αυτό το χρονικό διάστημα και γιατί;;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν. Κάποιες θα γίνουν "εξαναγκαστικά" διότι πρέπει να εγγραφούν εμπράγματα δικαιώματα σε ακίνητα. ΟΚ πόσες θα είναι;;;; Επαρκούν;;;;; Επίσης ΟΚ το πρώτο εξάμηνο του 2023 θα αποκτηθεί από τα περισσότερα ακίνητα (π.χ. 60%) η ηλεκτρονική ταυτότητα..... Στη συνέχεια θα δοθεί παράταση άλλα π.χ. δύο χρόνια (δηλαδή, 2025) για τα υπόλοιπα....

- Θα παίξουν πάλι το γνωστό παιχνίδι;;;; Δηλαδή, ο νέος νόμος ισχύει για δύο μήνες, στη συνέχεια για άλλους δύο και μετά για ακόμα δύο κ.ο.κ.;;; Δεν τσιμπάει πιά ο κόσμος!!! Το μάθαμε! Δεν θα πετύχουν πάλι τίποτα.

- Ελέγχους των ακινήτων από τις τεχνικές υπηρεσίες των Δήμων ή από άλλον κ.λπ. δεν ανακοινώνουν.... Άρα γιατί να γίνονται δηλώσεις;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν.

- Χρήματα φαινομενικά δεν υπάρχουν. Για να ρυθμιστούν όμως ακίνητες περιουσίες όλο και θα βρεθούν απ'ο την πλειονότητα των ιδιοκτητών. Άρα γιατί να γίνονται δηλώσεις;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν.

- Δεν πρόκειται να εισπραχθεί το ποσό που έχουν δεσμευτεί έναντι του μνημονίου από αυτές τις ρυθμίσεις! Πάλι θα υπάρχει, αυτή τη φορά, μεγάλο έλλειμμα. Θα τα βρουν από αλλού.... ΟΚ ποιόν νοιάζει, αν θα περικοπούν ακόμα περισσότερο π.χ. οι συντάξεις, οι μισθοί, οι κρατικές δαπάνες κ.λπ. Άρα γιατί να γίνονται δηλώσεις;;; Ποιός πιέζει ποιόν;;; Ουδείς και κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη και με το συμπάθιο δηλαδή….

Γνωρίζεις τι είναι το ΣτΕ?

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση  τότε να νομοθετεί το ΣΤΕ εξ αρχής για να τελειώνουμε. Θεωρώ κωμικό να βγαίνει ένας νόμος να ισχύει 2 χρόνια να έχουν χυθεί τόνοι διαβάσματός του-χρόνου ασχολίας-χρήματος κτλ. και ξαφνικά να ξυπνάω ένα πρωί και να ακούω ότι οι διορισμένοι υπάλληλοι του ΣΤΕ το έβγαλαν άκυρο. Κάτι δεν πάει καλά στην όλη διαδικασία,  δεν συμφωνείς και εσύ σε αυτό?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση  τότε να νομοθετεί το ΣΤΕ εξ αρχής για να τελειώνουμε. Θεωρώ κωμικό να βγαίνει ένας νόμος να ισχύει 2 χρόνια να έχουν χυθεί τόνοι διαβάσματός του-χρόνου ασχολίας-χρήματος κτλ. και ξαφνικά να ξυπνάω ένα πρωί και να ακούω ότι οι διορισμένοι υπάλληλοι του ΣΤΕ το έβγαλαν άκυρο. Κάτι δεν πάει καλά στην όλη διαδικασία,  δεν συμφωνείς και εσύ σε αυτό?

δεν ειναι ακριβως ετσι... 

αυτη ουσιαστικα ειναι και η λειτουργια της δημοκρατιασ....νομοθετει ο εκλεγμενος απο τον λαο ΑΛΛΑ καποιος πρεπει να τον ελεγχει και αυτον τουλαχιστον οσον αναφορα την νομοθετηση....γιατι στα περισσοτερα πραγματα εχουν το ακαταλογιστο!!!!εδω ακουσα το πρωι οτι η αστυνομια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..!!!!

δεν το παιζω εξυπνος αλλα εχω δικο μου ανθρωπο στο ΣΤΕ για αυτο ξερω καλα την λειτουργια του...αλλιως και εγω την τυφλα μου θα ηξερα!!!!λες και μας ενημερωνει κανεις ποια ειναι τα οργανα του κρατους και την αποστολη τους!!!

ασε μπανανια ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετο υπηχθηκε στον 3843...πληρωσε 3-4 δοσεις και μετα σταματησαν τις πληρωμες

με σκοπο να υπαχθει  στον 4014...

Δεν το εχει κανει  μεχρι σημερα...

 

ερωτήματα

 

 

1] Για να διατηρήσει το δικαίωμά του, πρεπει να μπει στον 4014 πληρωνοντας το παραβολο  και  να  περιμενει μεταφερθεί στον νεο νομο?

 

2] Αν δεν υπαχθει στον 4014....μήπως χανει το δικαίωμα "μεταφοράς"  στον νεο νομο??

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι... 

αυτη ουσιαστικα ειναι και η λειτουργια της δημοκρατιασ....νομοθετει ο εκλεγμενος απο τον λαο ΑΛΛΑ καποιος πρεπει να τον ελεγχει και αυτον τουλαχιστον οσον αναφορα την νομοθετηση....γιατι στα περισσοτερα πραγματα εχουν το ακαταλογιστο!!!!εδω ακουσα το πρωι οτι η αστυνομια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..!!!!

δεν το παιζω εξυπνος αλλα εχω δικο μου ανθρωπο στο ΣΤΕ για αυτο ξερω καλα την λειτουργια του...αλλιως και εγω την τυφλα μου θα ηξερα!!!!λες και μας ενημερωνει κανεις ποια ειναι τα οργανα του κρατους και την αποστολη τους!!!

ασε μπανανια ειμαστε..

Δεν θα ήταν ορθότερο όταν είναι στις επιτροπές να ελεγχθεί και η συνταγματικότητα του νόμου;

Αλλά γιατί υπάρχει η διαδικασία με το ΣτΕ και όχι το παραπάνω;

Διότι το ΣτΕ αποφασίζει σύμφωνα με τις επιταγές όχι του Συντάγματος αλλά κάποιων άλλων και για αυτό το κάνει, το Σύνταγμα, λάστιχο μερικές φορές....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Γεωργίου 2 σελίδες πριν, σε συνδυασμό με τις παρατηρήσεις του Ιάσονα, έδωσαν όλο το ζουμί της κατάστασης όπως έχει σημερα.

Μόνη μου ένσταση -προσωπική άποψη- ότι εάν βγει γρήγορα ο νέος Νόμος (ψιλοχλωμό το βλέπω ωστόσο), το να έχεις πληρώσει ένα παράβολο αμφιβάλλω πολύ αν θα σε καλύπτει για να γλυτώσεις δυσμενείς επιπτώσεις του.

Για μένα, όσοι είναι σε ιδιόκτητα ακίνητα μόνο, χωρίς συνιδιοκτήτες, και με "καινούριες" παρανομίες, έχουν σίγουρο (?) όφελος να περιμένουν το Νεο. Το ερωτηματικό πάει στο ακραίο ενδεχόμενο οι έχοντες νέες αυθαιρεσίες να εξαιρεθούν από τη ρύθμιση μετά τη συνεδρίαση του ΣτΕ. Τότε μπορεί και να φάμε ξύλο, γιατί και γω όποιον δε μου έχει δώσει προκαταβολή και το συζητάει 1,5 χρόνο τώρα, αναγκαστικά τον αφήνω λόγω προτεραιότητας για το νέο νόμο, γιατί κοιτάζω τώρα να κλείσω παλιούς που έχουν ξοφλήσει το πρόστιμο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι... 

αυτη ουσιαστικα ειναι και η λειτουργια της δημοκρατιασ....νομοθετει ο εκλεγμενος απο τον λαο ΑΛΛΑ καποιος πρεπει να τον ελεγχει και αυτον τουλαχιστον οσον αναφορα την νομοθετηση....γιατι στα περισσοτερα πραγματα εχουν το ακαταλογιστο!!!!εδω ακουσα το πρωι οτι η αστυνομια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..!!!!

δεν το παιζω εξυπνος αλλα εχω δικο μου ανθρωπο στο ΣΤΕ για αυτο ξερω καλα την λειτουργια του...αλλιως και εγω την τυφλα μου θα ηξερα!!!!λες και μας ενημερωνει κανεις ποια ειναι τα οργανα του κρατους και την αποστολη τους!!!

ασε μπανανια ειμαστε..

Έτσι ακριβώς είναι...Με τη δική σου λογική το ΣΤΕ ποιος το διορίζει και ποιος το ελέγχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.