Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

έχω θέσει παρόμοιο ζήτημα και σε αυτό το νήμα, δεν υπάρχει λογική δυστυχώς. Κατα τη γνώμη μου και το 4% εφόσον δεν απαγορέυεται απο τον ορισμό της στέγης κατα ΝΟΚ (αναφέρει κάθε μορφής-κλίσης) ή τους όρους δόμησης της περιοχής (μπορεί να έχει περιορισμό στην κλίση) είναι αποδεκτό

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει το 4% είναι ρήση επίπεδης πλάκας για απορροή , όχι στέγη. . . 

Όμως δεν υπάρχει κάπου ελάχιστη κλίση στέγης και πράγματι έχουν δοθεί πάρα πολλές άδειες με τέτοιες κλίσεις.

Εφόσον σκέφτηκαν κάποια φωτεινά μυαλά, αντί το ύψος τη στέγης να μετράται από το σημείο που αλλάζει η κλίση, να το μετράμε από το δοκάρι έδρασης της (?!?!?) προφανώς οι κατασκευαστές και οι μηχανικοί φτιάχνουν απλά έναν επιπλέον όροφο με δοκάρι έδρασης 1,80μ και κλίση 3-4%. 

Απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου. Αλλά ο νόμος φαίνεται ότι το επιτρέπει . . . 

Πάντως ο ελεγκτής πρέπει να περιοριστεί στα καθήκοντα του, στον έλεγχο δηλαδή ως προς την εφαρμογή της οικοδομικής άδειας. Δεν του πέφτει λόγος δηλαδή αν έτσι έχει βγει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, apostolosg said:

Μη αποδεκτή κλίση ρύσης σύμφωνα με τα πρότυπα διαγραμματα κάλυψης Γνωρίζει κάποιος αν είναι σωστή η παρατήρηση? 

Που αναφέρουν τα πρότυπα διαγράμματα ελάχιστη κλίση στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Στέγες σαν κι αυτή (με κλίση 4%) κατασκευάζονται άπειρες πλέον από τη στιγμή που προστέθηκε στον ΝΟΚ στον ορισμό της σοφίτας η φράση  «και δύναται το δάπεδό της να βρίσκεται σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης» .

Κατασκευάζονται επίσης και σε κτίρια χωρίς σοφίτα για άλλους λόγους, π.χ. σε φυτεμένες στέγες με πολύ μικρή κλίση, ίσα που να  κυλά το νερό.

Δεν υπάρχει ελάχιστη κλίση, και δεν υπάρχει τίποτα απαράδεκτο, διότι αν υπήρχε, θα ήταν απαράδεκτη και η μη κατασκευή στέγης, που όμως τη θεωρούμε λογική. Απαράδεκτες ήταν οι σοφίτες που στο μισό τους χώρο περπατούσες μπουσουλώντας, και μας ανάγκαζαν να κατασκευάσουμε έναν άχρηστο όγκο που δεν μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε. Αυτό διορθώθηκε. Μας δίνουν αυτόν τον όγκο και τον κάνουμε τη στέγη όπως θέλουμε. Συμπληρώνω το μόνο πρόβλημα με αυτη τη κλίση είναι ότι "γουρνιάζει" το νερο στα περισσότερα κεραμίδια, και έχεις λιγότερες επιλογές επικάλυψης.

Edited by θανος_
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Latg said:

Ντάξει το 4% είναι ρήση επίπεδης πλάκας για απορροή , όχι στέγη. . . 

Όμως δεν υπάρχει κάπου ελάχιστη κλίση στέγης και πράγματι έχουν δοθεί πάρα πολλές άδειες με τέτοιες κλίσεις.

Εφόσον σκέφτηκαν κάποια φωτεινά μυαλά, αντί το ύψος τη στέγης να μετράται από το σημείο που αλλάζει η κλίση, να το μετράμε από το δοκάρι έδρασης της (?!?!?) προφανώς οι κατασκευαστές και οι μηχανικοί φτιάχνουν απλά έναν επιπλέον όροφο με δοκάρι έδρασης 1,80μ και κλίση 3-4%. 

Απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου. Αλλά ο νόμος φαίνεται ότι το επιτρέπει . . . 

Πάντως ο ελεγκτής πρέπει να περιοριστεί στα καθήκοντα του, στον έλεγχο δηλαδή ως προς την εφαρμογή της οικοδομικής άδειας. Δεν του πέφτει λόγος δηλαδή αν έτσι έχει βγει η άδεια.

Σε έλεγχο συμβουλίου αρχιτεκτονικής που μου έτυχε στην Περιφέρεια Θεσσαλίας απαίτησαν το μέγιστο ύψος έδρασης να είναι 1 μετρο.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, paspartout1 said:

το μέγιστο ύψος έδρασης να είναι 1 μετρο.

ειναι γενναιόδωροι, στην ΥΔΟΜ ο υπάλληλος δεν δέχεται πάνω απο 60εκ δοκάρι  για την έδραση.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, killertomato said:

έχω θέσει παρόμοιο ζήτημα και σε αυτό το νήμα, δεν υπάρχει λογική δυστυχώς. Κατα τη γνώμη μου και το 4% εφόσον δεν απαγορέυεται απο τον ορισμό της στέγης κατα ΝΟΚ (αναφέρει κάθε μορφής-κλίσης) ή τους όρους δόμησης της περιοχής (μπορεί να έχει περιορισμό στην κλίση) είναι αποδεκτό

@killertomato και...; πως κατέληξε; Πέρασε η στέγη με 5%;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι οτι το 4% είναι πολύ λίγο για να θεωρηθεί στέγη. Θα μπορούσαμε να πούμε οτι το 4% είναι μια μεγάλη κλίση οροφής για απορροή ομβρίων.
Παρ'ολα αυτά, ανατρέχουμε στον ορισμό της στέγης στον ΝΟΚ και δεν λέει για κλίσεις.

συγκεκριμένα λέει:
"Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών. Επιτρέπονται ανοίγματα στη στέγη, που ακολουθούν τη στερεομετρία της, όσο και ανοίγματα στους τυχόν τοίχους που συμμετέχουν σε αυτήν, για τον φωτισμό και αερισμό του χώρου."

Όπως το βλέπω εγώ, θεωρώ οτι τραβάμε τον ορισμό της στέγης απο τα μαλλιά.
Σήμερα 4%, αύριο 3%, μεθαύριο 2% ...

Παρ'όλα αυτά, αν σε ένα ποδήλατο βάλουμε ένα ολοστρόγγυλο τροχό, θα τον λέμε "τροχό"
Αν βάλουμε ένα πολυγωνικό τροχό, θα τον λέμε "τροχό" διότι θα συνεχίσει να κυλάει.
Αν βάλουμε έναν τροχό με ακόμα λιγότερες γωνίες, θα συνεχίσει να κινείται (με δυσκολία) ,αλλά πάλι θα τον λέμε "τροχό"
Αν βάλουμε στο ποδήλατο δύο τετράγωνους τροχούς, θα συνεχίσουμε να τους λέμε "τροχούς" επειδή βρίσκονται πάνω στο ποδήλατο? ή μήπως θα παραδεχτούμε οτι πλέον δεν μιλάμε για τροχούς?

Υ.Γ. επιστημονικά αποδεδειγμένο οτι ακόμα και τα τετράγωνα , υπο συνθήκες θα μπορούσαν να θεωρηθούν "τροχοί" 
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jbosdas said:

Πέρασε η στέγη με 5%;

επειδή χρόνος για να έρχομαι σε αντιπαράθεση με το κάθε πονηροανεύθυνο δεν υπάρχει κατέθεσα μια πρόταση κάπου στη μέση (10%). Περιμένω την έγκριση αλλιώς θα πέσει σκληρό ροκ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.