Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Οπως τα λέει ο Letom ....

Εξάλλου η βεβαίωση της ΔΕΗ είναι άχρηστη αφού  όπως λες δεν σε κατωχειρώνει να συνδέσεις τα τ.μ αυθαιρεσίας με έτος κατασκευής της αυαθιρεσίας ... άρα το Ε9, εφόσον συνδέονται μέσω αυτού, τα τ.μ αυθαιρεσίας με τον έτος κατασκευής τους.

 

Edit: Δες και την  περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το συμβόλαιο ως δημόσιο έγγραφο εάν η αυθαιρεσία έγινε για παράδειγμα το 1999 και το συμβόλαιο έγινε το 2000 και περιγράφει την αυθαιρεσία το συμβόλαιο σε καλύπτει για την παλαιότητα. Εάν το συμβόλαιο έγινε π.χ. το 2006 και απλά αναφέρει πως η αυθαιρεσία έγινε το 1999 όχι δεν σε καλύπτει για την παλαιότητα.

 

Και ένας γενικότερος προβληματισμός !!!!  Δημόσιο έγγραφο που φτιάχνεται σήμερα αποδυκνύει την παλαιότητα (?). (Π.χ. Ε9 που αναγράφει σήμερα τον αυθαίρετο χώρο) ....  ή μήπως χρειάζεται το Ε9 του αντίστοιχου έτους ή στην τελική όταν πρωτοεμφανίσθηκε η δήλωση τύπου Ε9 στον χώρο της φορολογίας....

 

Η τελευταία παράγραφος είναι για να "ιντριγκάρω" τον Δημήτρη  :roll:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση:

 

Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έγινε το 2013, από αποθήκη σε κατάστημα, μπορώ να την εντάξω στο νόμο;

 

(Δεν είναι η μοναδική αυθαιρεσία στο ακίνητο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση:

 

Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έγινε το 2013, από αποθήκη σε κατάστημα, μπορώ να την εντάξω στο νόμο;

 

(Δεν είναι η μοναδική αυθαιρεσία στο ακίνητο)

οχι

Edited by evanp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύο διαμερίσματα στον ίδιο όροφο πολυκατοικίας ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Γκρέμισε έναν τοίχο και το δωμάτιο του ενός πήγε στο άλλο.

Πώς θα ξέρω ότι η παράβαση έγινε προ 28.7.11;

Link to comment
Share on other sites

Δύο διαμερίσματα στον ίδιο όροφο πολυκατοικίας ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Γκρέμισε έναν τοίχο και το δωμάτιο του ενός πήγε στο άλλο.

Πώς θα ξέρω ότι η παράβαση έγινε προ 28.7.11;

Από το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Δύο διαμερίσματα στον ίδιο όροφο πολυκατοικίας ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Γκρέμισε έναν τοίχο και το δωμάτιο του ενός πήγε στο άλλο.

Πώς θα ξέρω ότι η παράβαση έγινε προ 28.7.11;

και γιατί να το δηλώσεις?

Γιατί δεν κάνεις μια ενημέρωση φακέλου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης περιπτωση. Εντος οικισμου υπαρχει μια μεταποιητικη επιχειρηση .δεν εχει εκδοθει αδεια οικοδομης αλλα εχει δηλωθει οτι το κτιριο προυφισταται του 1955.Εχουν γινει καποιες αλλες αυθαιρεσιες τις οποιες πρεπει να δηλωσω,Για το κτιριο αυτο δεν εχω αεροφωτογραφια παρα μονο το 1973 .Μπορω να επικαλεστω τηναδεια λειτουργιας  κατα την οποια εγινε δεκτη η παλαιοτητα του κτιριου ως πριν 1955 η πρεπει να το δηλωσω παλι ως προ 1973 πουεχω την αεροφωτογραφια?

Με την  αδεια απο την κοινοτητα μπορει  να θεωρηθει οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια για τον υπολογισμο του προστιμου?Το κτιριο που προβλεποταν σ'αυτη  νομιζω οτι θεωρειται νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.