Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Στο σενάριο σου μπορείς να αντιμετωπίσεις την απόληξη με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις την οπή στην πλάκα σου. Είναι δεδομένο ότι πλάκα, εξώστης, οπή και απόληξη γίνανε όλα την ίδια περίοδο, λόγω συνέχειας κατασκευής και για να καλύψεις την τρύπα της οροφής. Δεν είναι δυνατόν να κάνανε την τρύπα τότε και να μην κάνανε το κουβούκλιο του κλιμακοστασίου αμέσως μετά.

 

Μένει να αποδείξεις πότε έγινε το ένα από όλα. Χρησιμοπποίησε μία Α/Φ την αμέσως επόμενη γενικά, όποτε μπορεί να είναι αυτή, (λογικά κάτι θα βρεις μέχρι το 1985-90). Η άδειά σου επίσης είναι στοιχείο χρονολόγησης της κατασκευής, από εκεί και πέρα, ίσως αν βγαίνει από κάπου το επιχείρημα παρακάτω:

Για να είναι μεταγενέστερα το 1975 τα παραπάνω, πρέπει να είχαν κάνει την πλάκα στο δώμα όπως στην άδεια και μετά την ξηλώσανε όλη και κάνανε νέα όπως είναι τώρα, αντί να κόψουν μία τρύπα.

 

Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει. Θα είχανε κάνει τρύπα όπως λες και θα είχαν βάλει μία τέντα ή άλλο σκίαστρο, δεν θα είχαν κάνει εξώστη στο δώμα.

Βέβαια το επιχείρημα μου δεν πολυ-στέκει στον νόμο, γιατί είναι συλογιστικό και όχι δημόσιο έγγραφο. Αν μπορέσεις να βρεις κάτι άλλο καλύτερο, κάποια παλιά φωτογραφία ή κάτι άλλο, θα σταθεί καλύτερα. Εγώ πάντως και με Α/Φ 5-6 χρόνια μετά θα το υποστήριζα το ιστορικό σου με το παραπάνω επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το όλο σκεπτικό μου είναι να στηρίξω την επιχειρηματολογία μου στο ΑΡΘΡΟ 7 10) Παρ. 2  της εγκυκλίου 4. (άρρηκτα συνδεδεμένο .......) για να ενσωματωθούν όλες οι παραβάσεις στην κατηγορία 1. Μου αρέσει το " Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει. Θα είχανε κάνει τρύπα όπως λες και θα είχαν βάλει μία τέντα ή άλλο σκίαστρο, δεν θα είχαν κάνει εξώστη στο δώμα.Για να είναι μεταγενέστερα το 1975 τα παραπάνω, πρέπει να είχαν κάνει την πλάκα στο δώμα όπως στην άδεια και μετά την ξηλώσανε όλη και κάνανε νέα όπως είναι τώρα, αντί να κόψουν μία τρύπα." Εξάλλου το πνεύμα του άρθρου 7 δεν γεννά το ερώτημα αμφισβήτησης έμμεσα σε συμβατική κατασκευή από σκελετό για αποξήλωση όλης της πλάκας και εκ νέου κατασκευής με τρύπα.

Για την πληρότητα του θέματος υπάρχουν επιπλέον παραβάσεις

1.Βεράντα στο ισόγειο που έκλεισε και αλλαγή εισόδου στο κτίριο που ευτυχώς μία φωτογραφία μου  του 1972 με συμβολαιογραφική πράξη (κατάθεση 2 μαρτύρων ) πιστοποιεί την χρονολογία κατασκευής. ΟΙ φωτό του σήμερα με το 1972 είναι πανομοιότυπες.  

2.Στο πρώτο όροφο στα σχέδια της κάτοψης οι τοιχοποιία της πρόσοψης είναι μέσα από την Ο.Γ. κατά 2 μέτρα δημιουργώντας βεράντα (η/χ με τα σημερινά δεδομένα). Ο τοίχος αυτός κατασκευάστηκε εξ αρχής στο όριο με επιπλέον εξώστη (γι αυτό και έγινε και ο εξώστης του δώματος). Η λύση στο πρόβλημα αυτό είναι τα στατικά , φέρουσες τοιχοποιίες με σενάζ στη συνάντηση των τοίχων που μιά κατασκευή εκ των υστέρων θα άφηνε ίχνη στη σύνδεση πλάκας - σενάζ-   τοιχοποιίας που δεν υπάρχουν αφού σενας και πλάκα πέφτουν μαζί.

Πάντως όπως πολύ σωστά λές και συμπληρώνω εγώ ως προς τον χαρακτηρισμό είναι επιεικώς ανόητο να γίνει διότι προϋποθέτει ξήλωμα όλης της πλάκας  ενέργεια που επεμβαίνει σε όλο τον φέροντα οργανισμό.

Edited by mateoste
Link to comment
Share on other sites

Ναι διόρθωση των τμ στο Ε9 με την αντίστοιχη παλιαότητα γίνεται δεκτή ως αποδεικτικό παλαιότητας...

 

δεν παιζει ρολο το ποτε εγινε η τροποποιηση του Ε9?

εχω ενα Ε9 που αναφερει μια κατοικια κατασκευασμενη το 1965 και μια δευτερη το 1920 στο ιδιο οικοπεδο.αεροφωτογραφιες δεν εχει για πριν το 1975. τα τετραγωνικα τησ κατοικιασ 1965 ειναι λιγοτερα στο Ε9 απο οτι στην πραγματικοτητα.να πω στον πελατη να αλλαξει το Ε9 ως προς τατετραγωνικα?

με την κατοικια 1920 τι κανω? πρεπει να κανω νομιμο περιγραμμα ή το αφηνω ετσι? ομως εχει γινει αντικατατασταση στεγησ μεταγενεστερα.

 

εχω και μια αλλη επιλογη εχω να κανω με στασιμο οικισμο προ του 1983. σε αυτη τη περιπτωση τι απαιτειται να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, καλημέρα!

Κατ΄αρχήν συγχαίρω όσους ασχολούνται με  αυτήν την ιστοσελίδα ΚΑΙ για να προσφέρουν χρήσιμη βοήθεια σε θέματα που αφορούν την δουλειά μας, μέσα σε ένα πνεύμα συναδελφικής αλληλεγγύης.

Κατά δεύτερο λόγο θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιο σχετικό θέμα.

-Σε μονώροφη κατοικία με υπόγειο εκτός σχεδίου με αρχική άδεια το 1999 έγινε έκθεση αυτοψίας το 2002 και ευρέθησαν υπερβάσεις.  (ξεμπάζωμα του υπογείου και επέκτασή του).

-Άλλος συνάδελφος  στην συνέχεια έκανε αναθεώρηση αδείας το 2006- για χρήση γραφείων -προφανώς για να εντάξει τα πλεονάζοντα μέτρα στον μεγαλύτερο ΣΔ, η οποία δεν εκτελέστηκε.

-Προφανώς υπάρχει θέμα αλλαγής χρήσης για τα μέτρα της αρχικής αδείας  και υπέρβασης δόμησης για τα υπόλοιπα.

-Το έργο συνεχίστηκε σαν κατοικία και τελείωσε τον Μάρτιο του 2011, όπως φαίνεται στο συμβόλαιο ηλεκτροδότησης.

- Ο χρόνος κατασκευής των αυθαιρέτων υπάρχει στην έκθεση αυτοψίας του 2002 που δηλώνεται το κτίσμα στο στάδιο τοιχοποιίας και Η.Μ.

1)Ποιος θεωρείται ο χρόνος των αλλαγών χρήσης από κύρια σε κύρια και από βοηθητική σε κύρια στους υπόγειους χώρους;

2)Η συνολική υπέρβαση δόμησης συσχετίζεται με τα 200μ2 της κατοικίας ή τα 600μ2 των γραφείων;

3)Η υπέρβαση ύψους μπαίνει στο φύλλο καταγραφής των υπερβάσεων του υπογείου ορόφου μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετωπίζετε περιπτώσεις όπου έχουν γίνει μικρές επεκτάσεις επί εξωστών και δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα (Ε9 που να εμπεριέχει τα πχ. 1,5μ2 παραπάνω) ή αεροφωτογραφίες (λογικό αφού καλύπτεται από το μπαλκόνι του υπερκείμενου ορόφου), αλλά είστε σίγουροι πως κατασκευάστηκε με την υπόλοιπη οικοδομή αφού θα ήταν τουλάχιστον χαζό να γκρεμίσει κάποιος τον τοίχο του και να τον χτίσει 0,3 ή 0,4μ πιο έξω? 

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω νέο "διορθωμένο" Ε9 με τα σωστά m2,αφού πρώτα τα έχω μετρήσει και στη συνέχεια υποδείξει εγώ.

 

 

πολυ σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο έχει κατασκευαστεί κατά πάσα πιθανότητα πριν το 1983. (Αναμένεται α/φ η οποία μάλλον δεν θα δείχνει και πολλά).

Δεν δηλώνεται με τον 1337/83. Στο μετέπειτα πωλητήριο αναφέρεται ως ετοιμόρροπη οικία (χωρίς τετραγωνικά) και συνεπώς δεν υπολογίστηκε ως φορολογικό μεγεθος.

Χρόνια αργότερα ανακαινίζεται και σήμερα είναι λειτουργικότατο και κατοικείται.

 

Πιστεύετε ότι μπορώ να το δηλώσω ως προυφιστάμενο του 83 η μου το απαγορεύει η διατύπωση του ετοιμόρροπου ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμορροπο ξυλινο προκατ λεει το συμβολαιο. Σημερα εχει χτιστεί περιμετρικά από την εξω πλευρά ...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.