Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής περίπτωση:

ο πελάτης μου έχει κάνει ένα τριώροφο εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1975. Έχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, όπου φαίνεται ότι κάθε όροφος έχει από δύο διαμερίσματα. Κάποια από αυτά ο πελάτης μου τα έχει ήδη πουλήσει. Τώρα θέλει να μεταβιβάσει στο παιδί του ένα διαμέρισμα Α ορόφου. Ο φάκελος με τα σχέδια έχει χαθεί και το μόνο που έχω είναι το στέλεχος και το τοπογραφικό της αδείας, ενώ έχω και τις κατόψεις της σύστασης που δείχνουν την υφιστάμενη κατάσταση.

Διαπίστωσα ότι το περίγραμμα της οικοδομής είναι διαφορετικό από αυτό που φαίνεται στο τοπογραφικό αφού η μία διάσταση έχει αυξηθεί κατά 0,70μ παραβιάζοντας την απόσταση Δ. Οπότε σκέφτομαι να το βάλω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 (δεδομένου ότι η κατασκευή έγινε γύρω στο 1976) και στα δικαιολογητικά να ανεβάσω την κάτοψη της σύστασης με μικρές αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση. 

ερωτήσεις

1) πειράζει που δεν θα ανεβάσω εγκεκριμένη κάτοψη?

2) με επηρεάζει ως προς την κατηγορία 2, αν ο πελάτης μου έχει κι άλλη οριζόντια ιδιοκτησία (την οποία δε δηλώνουμε) στην οποία έχει κάνει αυθαιρεσίες το 2008 ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα. Σχετικά με αυτά που ρώτας:

 

1) Προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν πειράζει, αφού θα προσκομίσεις αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου (άρθρο 9, παρ.Β) την οποία θα υπογράψεις και θα ανεβάσεις μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

 

2) Δες την εγκύκλιο 4, συγκεκριμένα στην σελ.4 το νο.12 όπου νομίζω διευκρινίζει την περίπτωσή σου ότι εφόσον η υπαγωγή γίνεται ανά αυτοτελή ιδιοκτησία τότε δεν επηρεάζεσαι από τις αυθαίρετες κατασκευές άλλων οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Θεωρητικά θα είχες πρόβλημα αν α) στην ίδια ΟΙ είχες αυθαιρεσία μετά το '83 β) προσπαθούσες να εντάξεις και την άλλη ΟΙ στην ίδια δήλωση (και εδώ πάλι παίζεται).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σχετικά με την κατηγορία 2 έχω την εξής απορία.

Στην εγκύκλιο 4, σελ 5, στο 17) αναφέρει: Σε περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπάγονται στην Κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγοριών 1 και 3.

Έχω αρκετές περιπτώσεις κτηρίων χωρίς άδεια κατασκευασμένων ανάμεσα στο 1975 και στο 1983.

Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι υπάγονται στην κατηγορία 2. Με την εγκύκλιο 4 ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

 

Ποια η άποψή σας για αυτές τις περιπτώσεις? Κατηγορία 2 ή κατηγορία 5?

Link to comment
Share on other sites

..........................

Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι υπάγονται στην κατηγορία 2. Με την εγκύκλιο 4 ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

 

Ποια η άποψή σας για αυτές τις περιπτώσεις? Κατηγορία 2 ή κατηγορία 5?

 

Βάσει αρ.9.Β του ν.4178  ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ισχύουν :

  • είναι προ1983
  • ανεξάρτητα οικοδομικής αδείας (αφού δεν αναφέρεται)
  • χωρίς μεταγενέστερες αυθαιρεσίες

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ  ΚΑΤ.2

 

Εμένα μου αρκεί αυτό για να είμαι σίγουρος και όσον αφορά στην Εγκ.4 (17)  ίσως ούτε οι ίδιοι που το έγραψαν να μην θυμούνται τι εννοούσαν ……..

Δεν θα είναι δα  και η πρώτη φορά!.......

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, διαφοροποιήσεις από την οικ. άδεια εκ κατασκευής σε κτίρια εντός σχεδίου, προ του ΠΔ/8-9-83, σε χώρους που έχουν προσμετρηθεί στη δόμηση (π.χ. κοινόχρηστα) ή  που δεν την επιρρεάζουν (πχ εξώστες) συνιστούν ή όχι αυθαιρεσία;;;

Αν ναι, τότε πώς αποδυκνύεται ο χρόνος κατασκευής για την Κατηγορία 2 εάν δεν υπάρχουν συμβολαιογραφικά έγγραφα που να τις περιγράφουν, αφού είναι εντός όγκου;  Και καθώς δεν απαιτείται η εισαγωγή στο σύστημα της κάτοψης της ο.α., αλλά μόνο αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, εμείς με ποιά σύγκριση πιστοποιούμε την αυθαιρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Βάσει αρ.9.Β του ν.4178  ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ισχύουν :

  • είναι προ1983
  • ανεξάρτητα οικοδομικής αδείας (αφού δεν αναφέρεται)
  • χωρίς μεταγενέστερες αυθαιρεσίες

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ  ΚΑΤ.2

 

Εμένα μου αρκεί αυτό για να είμαι σίγουρος και όσον αφορά στην Εγκ.4 (17)  ίσως ούτε οι ίδιοι που το έγραψαν να μην θυμούνται τι εννοούσαν ……..

Δεν θα είναι δα  και η πρώτη φορά!.......

Συμφωνώ. +1 για την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.