Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ειχα εναν ενδιασμο γιατι να γράψει "αποθήκη" και οχι "βοηθητικοι χωροι" στην κατηγορία 3 και προσπαθουσα να τα διαχωρίσω ...Αλλα νομίζω οτι θα τον ξεπεράσω.....

 

λογικός είναι ο ενδοιασμός σου, αλλά έτσι όπως γίναμε με αυτούς τους νόμους, αυτά δεν τα κοιτάμε καν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

H κατηγορία 3 δεν έχει περιορισμούς "ορόφου" (χώρου δηλαδή, που βρίσκεται). Αν πληροί τις προϋποθέσεις αυτής τότε ανετότατα εντάσσεται.

 

Έχεις δίκιο τελικά ΙΑΣΟΝΑ.

Πώς μου είχε κολλήσει στο μυαλό τόσο καιρό πως αφορά αποκλειστικά ισόγειες αποθήκες, μόνο εγώ ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ιδιόκτητη πολυκατοικία, κατά  την κατασκευή της φτιάχτηκαν μπαλκόνια στον ακάλυπτο χώρο και δεν αφέθηκε το φρεάτιο του ανελκυστήρα ο οποίος βάσει του ύψους της οικοδομής ήταν υποχρεωτικός. Μετά έγινε οροφοκτησία και ο πατέρας το μεταβίβασε στα παιδιά.

Τώρα σύμφωνα με τον Ν4178, κάθε όροφος έχει πρόστιμο 500 Ε για το μπαλκόνι και 500 για το φρεάτιο το οποίο θα περαστεί σαν διαφορετική διαμερισμάτωση (το τμήμα που προβλεπόταν για ασανσέρ έχει μπει στο σπίτι για να μεγαλώσει..) ?

Δεν μπορούν να θεωρηθούν και οι δύο παραβάσεις ανά όροφο κατηγορία 3 άρα 500 Ε ανά όροφο?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία 3 ορίζει σαφώς ποιες αυθαιρεσίες εμπίπτουν σε αυτή.

Το τμήμα του ανελκυστήρα αν έχει ενσωματωθεί σε κάποιο διαμέρισμα, θα το τακτοποιούσα με υπέρβαση δόμησης (και με συναίνεση) και όχι με διαμερισμάτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mpatras

Ίσως να μη χρειαστεί συναίνεση έχοντας περάσει την υφιστάμενη κατάσταση στα σχέδια σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Η αυθαιρεσία της μη κατασκευής φρεατίου (και ανελκυστήρα) όπως ήταν απαιτητή από την τότε άδεια, είναι μεν μια κατασκευή που δεν έγινε, πλην όμως παραβιάζει τις διατάξεις κτιριοδομικού και πρέπει να δηλωθεί. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο συμφωνούμε για τη απαίτηση ή μη συναίνεσης κατά περίπτωση.

Ωστόσο, η ενσωμάτωση του ανελκυστήρα στο διαμέρισμα δεν παραβαίνει μόνο το κτιριοδομικό αλλά αυξάνοντας τη επιφάνεια του διαμερίσματος αποτελεί υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων για την οριζόντια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα συναδελφοι εχει γινει το μυαλο μου φραπε! Μετα απο τοσο διαβασμα δεν εχω καταλαβει.

Μπορει εν τελη να παει με αναλυτικο προυπολογισμο ισογεια αποθηκη και σκεπαστες περγκολες και οτι αλλο οριζει το αρθρ. 18 $5α και 5β μαζι?

Ευχαριστω.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.