Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Ναι, αυτό ισχύει! Θα πρέπει αργότερα να δηλωθεί παντού ως ΚΧ, ιδίως στο Ε9, και αργότερα θα χρειαστεί και στη ΔΕΗ.

Αυτό δεν είναι απαιράιτητο. Πχ τα υπόγεια καταστήματα τα βάζαμε ΒΧ γράφαμε όμως στην τεχνική έκθεση ότι ο χώρος είναι χώρος κύριας χρήσης και το ΒΧ αφορά μόνο τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου (Η Λεμπέση το πρότεινε αν δεν κάνω λάθος) και έτσι δεν είχαμε θέμα με βεβαίωσεις χώρου κύριας χρήσης που χρειάζονται για άδειες λειτουργέιας κτλ. Παρόμοια μπορει να δηλωθέι μια αποθήκη πχ ως ΚΧ εφόσον μας συμφέρει και να αναγράψουμε στην τεχνική έκθεση το ανάποδο απότι κάναμε μέχρι τώρα ότι ειναι δηλαδή αποθήκη αλλά δηλώνεται ως ΚΧ μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου έχει λυθεί η απορία γιατί στις υπό μεταφορά δηλώσεις το σύστημα κερνάει κατηγορίες 3.. Πλέον βάζω σε όλες τις δηλώσεις μια έτσι για να υπάρχει αφού δεν αλλάζει το πρόστιμο..Έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το #859 

τώρα είδα πως το σύστημα δεν επιτρέπει λοιπές παραβάσεις με Κατηγορία 3. Όμως επιτρέπει να μην βάλω καμία Κατηγορία.

 

Οι λοιπές παραβάσεις που δεν αντιστοιχούν σε υπέρβαση Δόμησης, Κάλυψης, Ύψους πάνε χωρίς Κατηγορία;

 

Δλδ. πχ. ξεμπάζωμα υπογείου και εξώστες > 10% που πάνε με αναλυτικό μένουν χωρίς Κατηγορία; Και αν ναι τι γίνεται με την εξαίρεση από κατεδάφιση; Είναι οριστική; 

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις χωρίς κατηγορία το πιθανότερο είναι να σε μπλοκάρει στην πρώτη υποβολή με μήνυμα λάθους από το ηλεκτρονικό σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αλλάζει το πρόστιμο; Εμένα το φύλλο καταγραφής τους μου υπολογίζει πρόστιμο 500.

Μόνο σε υπο μεταφορά δήλωση... Την μεταφέρω , δεν αλλάζω τίποτα και προσθέτω ένα φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3 . Εκεί ναι γράφει 500 ευρω , αλλα στο σύνολο δεν αλλάζει τίποτα..Μου έχει συμβεί σε όλες τι περιπτώσεις μου..Δοκίμασε να πας να πατήσεις εκ νέου υπαγωγή και στο παραθυράκι που θα πεταχτεί θα δεις προστιμο πριν και προστιμο μετά , είναι το ίδιο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν αλλάζει το πρόστιμο επειδή δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά. Κρύβε(τε) λόγια, μην το πάρουν χαμπάρι και το διορθώσουν!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εκτός σχεδίου, έχω μία ξύλινη αποθήκη τύπου Practiker για εργαλεία στο οικόπεδο και μία αποθήκη 4 τ.μ. συνέχεια της υπόγειας κατοικίας .

Στον 4014 είχα βάλει το υπόγειο με μειωτ. συντελεστή Υ.Δ. και σε άλλο φύλλο καταγραφής το ξεμπάζωμα 10 τ.μ. + 4 αποθήκη Υ.Δ. και μία παράβαση το ξεμπάζωμα.

Τώρα στον 4178 έβαλα και μία παραβ. κατηγ. 3, μικρές παραβάσεις. μπορώ να βάλω την ξύλινη αποθήκη και την αποθήκη που είναι συνέχεια της κατοικίας σ΄αυτή την παράβαση?

Και δεν άλλαξα τον μειωτ. συντελ. αν το πάω στους Κ.Χ. θα αλλάξει το πρόστιμο?

Edited by ekaterini
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εκτός σχεδίου, έχω μία ξύλινη αποθήκη τύπου Practiker για εργαλεία στο οικόπεδο και μία αποθήκη 4 τ.μ. συνέχεια της υπόγειας κατοικίας .

Στον 4014 είχα βάλει το υπόγειο με μειωτ. συντελεστή Υ.Δ. και σε άλλο φύλλο καταγραφής το ξεμπάζωμα 10 τ.μ. + 4 αποθήκη Υ.Δ. και μία παράβαση το ξεμπάζωμα.

Τώρα στον 4178 έβαλα και μία παραβ. κατηγ. 3, μικρές παραβάσεις. μπορώ να βάλω την ξύλινη αποθήκη και την αποθήκη που είναι συνέχεια της κατοικίας σ΄αυτή την παράβαση?

Και δεν άλλαξα τον μειωτ. συντελ. αν το πάω στους Κ.Χ. θα αλλάξει το πρόστιμο?

Tελικά δεν άλλαξα τίποτα ...αρ. 18 παρ. 6  εφαρμόζεται μειωτικός συντελ.

πρόσθεσα μια παράβαση κατ. 3 ....και δεν άλλαξε το πρόστιμο προς τα πάνω... :smile:

Link to comment
Share on other sites

μπορουν παραβασεισ που ανηκουν σε κατηγορια 3 να τισ βαλω μαζι με τισ παραβαεισ που εχω σαν λοιπες πολεοδομικεσ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.