Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η αμοιβη παραμενει ιδια ειτε ειναι 1 δηλωση ειτε 3.

Οι προς αποτυπωση ιδιοκτησιες και οι υπολογισμοι αυτων, εξακολουθουν να ειναι 3

και αρα ο ογκος της δουλειας δεν αντιστοιχει σε μια δηλωση αλλα σε 3...

κ δεν ειναι δυσκολο ο πελατης να καταλαβει οτι και παλι κερδιζει!

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

η αμοιβη παραμενει ιδια ειτε ειναι 1 δηλωση ειτε 3.

 

Aυτό (για μένα) είναι λίγο ..."μαγικό"!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που αντιμετωπίζω έχει ως εξής :

Στην οικοδομική άδεια παρουσιάζεται ένα οροφοδιαμέρισμα (σε πολυκατοικία), με έναν Η/Υ προς την πρόσοψη και έναν μικρότερο προς τον ακάλυπτο (οι Η/Υ έχουν κλειστεί).

Στην σύσταση παρουσιάζονται δύο διαμερίσματα, ένα προς την πρόσοψη και ένα προς τον ακάλυπτο. Στο διαμέρισμα προς τον ακάλυπτο δεν εμφανίζεται καθόλου Η/Υ, ενώ τα μ2 που αντιστοιχούν σε αυτόν έχουν προστεθεί στον Η/Υ του μπροστινού διαμερίσματος.

 

Σίγουρα απαιτείται ρύθμιση διαμερισμάτωσης, αλλά και Η/Υ. Πρέπει να ρυθμιστούν και τα δύο διαμερίσματα, αφού έστω και αν στην σύσταση ο πίσω δεν έχει αγοράσει Η/Υ, η σύγκριση γίνεται με τα σχέδια της αδείας.

Τα ερωτήματα :

- Μπορεί να γίνει μία δήλωση και για τα δύο διαμερίσματα ? (διαφορετικοί ιδιοκτήτες).

- Θα μπορούσε να ρυθμίσει μόνο ο μπροστινός (ο οποίος ενδιαφέρεται και για μεταβίβαση)? Στην περίπτωση αυτή, θα ρύθμιζε τον Η/Υ που φαίνεται να έχει στην Ο.Α. και όχι το άθροισμα που δείχνει η σύσταση και έτσι το σύνολο των μ2 (αγορασμένα και ρυθμισμένα) θα ήταν λιγότερα απ όσα κατέχει στην πραγματικότητα (αγορασμένα + ρυθμισμένα + Η/Υ πίσω διαμερίσματος). Σημειώνω ότι στο συμβόλαιο αγοράς δεν αναφέρονται τα εμβαδά των Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

εχεις  στην ΟΑ μια κατοψη που δειχνει ενα διαμερισμα με δυο Η/Χ.

Εγινε δυο διαμερίσματα

 

΅Εχεις  μια διαμερισματωση...να δειξεις το διαμερισμα του πελατη σου,  όπως περιγραφεται στο συμβολαιο,

  με τον  "ΕΝΑ"  ημιυπαιθριο χωρο...

και εχεις μια τακτοποιηση αυτού του  Η/Χ που  ανηκει στο διαμερισμα  αυτο..

 

 

Για το άλλο διαμερισμα.....εχει και αυτο διαμερισματωση...και χρωσταει να τακτοποιησει τον Η/Χ...

ασχετα αν τα  τμ. που του ανηκαν   απο αυτον τον Η/Χ,   [σαν τμ...οχι σαν τμημα....]

τα  "προσθεσαν" στα νομιμα  τμ.   για να "καλυψουν"  τα τμ.που ειχαν παρει   απο αυτο και  τα ειχαν προσθεσει  στο πρωτο...

 

Εξακολουθει να μην  ειναι νομιμο ως προς την αλλαγη χρησης του Η/Χ

 

[εγιναν κατι...αλχημειες εδώ.....] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ σωστά που παρέθεσε ο Δημήτρης, να προσθέσω ότι στην εγκ. 3 εδάφιο 36 αφήνει ένα παραθυράκι για την περίπτωση να μπούνε διαφορετικές οριζόντιεςς ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών σε μία δήλωση...

 

Παρόλα αυτά νομίζω ότι κάτι τέτοιο μόνο μπέρδεμα μπορεί να προκαλέσει, οπότε γνώμη μου είναι να κάνεις 2 ξεχωριστές δηλώσεις για τα 2 διαμερίσματα.

 

Η διαμερισμάτωση πάει ανά όροφο οπότε κατόπιν συννενόησης μπορεί να γίνει χρήση και από τις 2 οριζόντιες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Με ενδιαφέρει να τακτοποιήσω το διαμέρισμα του πελάτη μου (εμπρός διαμέρισμα). Για την ακρίβεια ο ιδιοκτήτης του πίσω διαμερίσματος δεν ενδιαφέρεται, αλλά συναινεί αν ο πελάτης μου επωμιστεί το κόστος και της δικιάς του τακτοποίησης (= έξυπνος). Γι αυτό και ψάχνω την περίπτωση μίας δήλωσης και για τους δύο (ώστε να περιορίσω το κόστος για τον πελάτη μου).

Αν τακτοποιήσω μόνο το "δικό μου", δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στην μεταβίβαση? Πως θα δικαιολογηθεί το (στην πραγματικότητα) μεγαλύτερο συνολικό εμβαδόν από αυτό που προκύπτει από το άθροισμα μ2 αγοράς + μ2 ρύθμισης ? Θα το αιτιολογήσω μόνο με την διαμερισμάτωση ?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα ειπες...

 

δεν εχεις να δικαιογησεις  τπτ

 

απο εναν  οροφο

αγορασες τμημα 100 τμ. απο τα τμ. του σδ.  και εχεις και αλλα 15Η/Χ

 

ο αλλος εχει 50 τμ...αλλα απο αυτα  τα 10 τμ..ειναι "πρωην"  ημιυπαθρια

 

αρα

εσυ θα λυσεις του πελατη σου...που θελει να πουλησει

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή γραφείων με ΟΑ του 1972 σε όροφο που προβλεπόταν 4 γραφεία , με τη σύσταση έγιναν 2 ΟΙ.

Άρα έχω διαμερισμάτωση.

Ταυτόχρονα όμως έχω και λειτουργική συνένωση των δύο ΟΙ , με ιδιωτικό συμφωνητικό - μισθωτήριο συμβόλαιο (έχει κατατεθεί στην εφορία το μισθωτήριο, αλλά δεν εκδόθηκε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τη λειτουργική συνένωση).

Ο ενδιάμεσος τοίχος των δύο ΟΙ δεν υφίσταται, το ενιαίο γραφείο πήρε και τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου μπροστά από τα WC , για να γίνεται η πρόσβαση σ αυτά μέσα από το ενιαίο γραφείο , ενώ φυσικά έχει καταργηθεί η είσοδος της δεύτερης ΟΙ και υπάρχει μόνον μια είσοδος για το ενιαίο γραφείο.

Χρεώνω κάτι άλλο, εκτός από διαμερισμάτωση ??? Με καλύπτει μόνον η αναφορά της λειτουργικής συνένωσης στην Τεχνική Έκθεση???

ευχ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή γραφείων με ΟΑ του 1972 σε όροφο που προβλεπόταν 4 γραφεία , με τη σύσταση έγιναν 2 ΟΙ.

Άρα έχω διαμερισμάτωση.

σωστα

 

Ταυτόχρονα όμως έχω και λειτουργική συνένωση των δύο ΟΙ , με ιδιωτικό συμφωνητικό - μισθωτήριο συμβόλαιο (έχει κατατεθεί στην εφορία το μισθωτήριο, αλλά δεν εκδόθηκε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τη λειτουργική συνένωση).Ο ενδιάμεσος τοίχος των δύο ΟΙ δεν υφίσταται,

εχεις την καθαιρεση...με αναλυτικο

 

το ενιαίο γραφείο πήρε και τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου μπροστά από τα WC , για να γίνεται η πρόσβαση σ αυτά μέσα από το ενιαίο γραφείο , ενώ φυσικά έχει καταργηθεί η είσοδος της δεύτερης ΟΙ και υπάρχει μόνον μια είσοδος για το ενιαίο γραφείο.

Χρεώνω κάτι άλλο, εκτός από διαμερισμάτωση ??? Με καλύπτει μόνον η αναφορά της λειτουργικής συνένωσης στην Τεχνική Έκθεση???

ευχαριστώ

εχεις και την "καταληψη κοινοχρηστου διαδρομου ",  για την οποια χρειαζεσαι  συναινεση...με αλλαγη χρησης.....απο........σε.......

[το αφηνω κενο διοτι εδω εχουμε δυο αποψεις...ΥΔ AXΚΧ ή οχι...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.