Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α14] Διατηρητέα κτήρια (δικαιολογητικά, διαδικασία ένταξης κ.τ.λ.)


Recommended Posts

 

 

ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο των 1/2 του χώρου της υποκείμενης κάτοψης με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρ− τητο όροφο και εφόσον το μέσο ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 2,20 μ

 

Εγώ καταλαβαίνω, διαβάζοντας ανάποδα, ότι για να μην είναι ανεξάρτητος οροφος (που είναι το κρισιμο για να νομιμοποιήσεις ) θα πρέπει να έχει μέχρι το 50% του υποκείμενου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

α) Συνάδελφε ponirea θεωρώ πως η σοφίτα δεν αποτελεί όροφο οπότε και επιτρέπεται σε περιοχη με μεγιστο αριθμ. ορ. 2 να έχω διώροφο με σοφιτα.Γιατί όχι?

 

β) Εχει καλυφθει όντως το 100% του υποκείμενου ορόφου αλλα όχι με σοφίτα αλλά με στέγη .Η σοφίτα όπως γράφει και ο συνάδελφος kan62 καταλαμβάνει μόνο τα 2/5 < 50% και πιστέυω πως δεν το ερμηνευεις σωστά .Φαντάζομαι..... :| πως το νόημα του νόμου δεν είναι να μην καλύπτεται όλος ο υποκείμενος όροφος από στέγη αλλα να μην δημιουργούνται μεγάλοι λυτουργικοί χώροι στη σοφίτα ,δηλ. να μην δημιουργούνται επιπλεον όροφοι. Διαφορετικά σε περιοχές όπου η στέγη ειναι υποχρεωτική ,όπως στην προκειμένη , οπότε όλοκληρα τα κτίρια καλύπτονταιι από στέγη δεν θαεπιτρέποντανουσιαστικά η κατασκευή σοφίατας, πραγμα που δεν μου φαίνεται λογικο...

 

γ) Συναδελφε kan62  άδεια νομιμοποιησης φοβαμαι πως δεν μπορει να γίνει αφου στο τμήμα 2,00*3,00 υπάρχει "σηκωμα" της στέγης και κατακορυφο άνοιγμα , μπαλκονόπορτα , άρα δεν ακολουθείται ηστερεομετρία της στέγης.Κάνω λάθος?

 

δ)Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι μήπως η επιτροπη κρίνει πως το αυαθαίρετο δεν μπορεί να υπαχθεί στον 4178 αλλα πρεπει να συμμορφωθεί "χαμηλώνοντας" το τμήμα 2,00*3,00? Υπάρχει τέτοια περιπτωση ?

 

 Σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια!!!

Edited by kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μιλάς για διατηρητέο κτήριο ... οπότε ξέχασε οτιδήποτε άλλο έχεις ακούσει περί στέγης και σύννομου της στερεομετρίας της ...

Είναι στέγη διατηρητέου και καμμία επιτροπή δεν την ανεβοκατεβάζει κατά την κρίση της ...

Αλλιώς δεν έχει νόημα η προστασία ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μιλάς για διατηρητέο κτήριο ... οπότε ξέχασε οτιδήποτε άλλο έχεις ακούσει περί στέγης και σύννομου της στερεομετρίας της ...

Είναι στέγη διατηρητέου και καμμία επιτροπή δεν την ανεβοκατεβάζει κατά την κρίση του ...

Αλλιώς δεν έχει νόημα η προστασία ...

 το "σηκωμα" 2,00*3,00 εχει γινει αυθαιρετα απο τον ιδιοκτητη - η αρχικη στεγη του διατηρητεου ήταν απλη διρριχτη - γι αυτο και φοβαμαι ! Εξακολουθεις να πιστευεις μαλλον πως δεν θα εχω προβλημα με την επιτροπη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί, ξέρει κανείς

άν θέλουμε απλή βεβαίωση μηχανικού γιά διατηρητέο,

πάλι ακολουθούμε τη διαδικασία του άρθρου 14 (πηγαίνουμε ΚΕΣΑ, κλπ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί, ξέρει κανείς

άν θέλουμε απλή βεβαίωση μηχανικού γιά διατηρητέο,

πάλι ακολουθούμε τη διαδικασία του άρθρου 14 (πηγαίνουμε ΚΕΣΑ, κλπ ;)

 

Καλησπέρα, όχι για απλή βεβαίωση μηχανικού δεν επιλέγεις "Διατηρητέο κτίριο" και την δίνεις κανονικά.

Τουλάχιστον από το ΤΕΕ, έτσι μου είχαν απαντήσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει απλή βεβαίωση μηχανικού;

 

Αν το διατηρητέο έχει αυθαίρετα, ακολουθείς την διαδικασία του άρθρου 14

(Προσοχή, εξαιρεί κάποιες αυθαιρεσίες η παράγραφος 1)

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας έχω ένα κτίριο το οποίο είναι γωνιακό και μόνο η μια του η όψη έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό τόπο και έργα τέχνης οι όψεις του. Η ερώτηση μου είναι αν σε κατάστημα ισόγειο στην άλλη όψη όπου  δεν είναι χαρακτηρισμένο όπου θέλω να το ταχτοποιήσω για εσωτερικές εργασίες με αναλυτικό κατασκευή WC κτλ. πρέπει να πάω με το άρθρο 14 ή δεν χρειάζεται? Επίσης, στην πλευρά που είναι χαρακτηρισμένη ως ιστορικό τοπίο έχω συνένωση δυο καταστημάτων εκεί πρέπει να πάω με το άρθρο 14 ή επειδή είναι χαρακτηρισμένο μόνο ως προς τις όψεις δεν ασχολούμαι? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει περάσει κανέις την σχετική διαδικασία στην Θεσσαλονίκη; Την έγκριση δηλαδή από το ΚΕΣΑ. Στην πολεοδομία δεν ήξεραν να απαντήσουν  , μου έδωσαν ενα τηλ για το ΚΕΣΑ και με μια που μίλησα μου λέει δεν ειμαστε αρμόδιοι για αυθάιρετα...Είναι δυνατόν να μην έχουν ενημέρωση; Που πρέπει να υποβάλλω φάκελο τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.