Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια περίπτωση στην οποία έχει μικραίνει το σπίτι κατά 5τ.μ. και αυτά τα τετραγωνικά τα έδωσαν στο μπαλκόνι. Αυτό θα το δηλώσω σαν μία παράβαση...διότι έχει μεγαλώσει το μπαλκόνι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για την εξής περίπτωση πως υπολογίζω τους συντελεστές:

οικόπεδο εντός σχεδίου με 2 κάθετες συνιδιοκτησίες με μία οικοδομή η κάθεμία.

Η μία κάθετη περιλαμβάνει διώροφη οικοδομή με υπόγειο και συγκεκριμένα έχει τις εξής οριζόντιες ιδιοκτησίες:

1) ΥΠΌΓΕΙΟ (αποθήκη),

2) ΙΣΟΓΕΙΟ (κατάστημα)

3) Α΄ΟΡΟΦΟΣ (διαμέρισμα)

Το υπόγειο και τον Α' όροφο όπως και το δικαίωμα υψούν (που δεν έχει χιλιοστά από τη σύσταση) το έχει η  αδερφή  και το ισόγειο κατάστημα η άλλη αδερφή. Η πρώτη λοιπόν που έχει και το δικαίωμα υψούν έχτισε μία σοφίτα πάνω από τον  Α' όροφο. Με ποια τετραγωνικά θα διαιρέσω για να δω την υπέρβαση δόμησης???

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείται μία τεράστια σύγχιση σε σχέση με τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης, ιδιαίτερα σε αυτές τις δηλώσεις που είναι από μεταφορά του 4014. Ο τρόπος υπολογισμού σε σχέση με τον 4014 άλλαξε, καθώς από ότι λέει και στην τελευταία εγκύκλιο οι ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ (σε σχέση με την ΟΑ), με ποσοστό υπέρβασης ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ, και η εύρεση κατηγορίας βάσει ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ και ΟΧΙ τα επιτρεπόμενα ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ, έχει δημιουργήσει έναν πανικό. Πολλοί από τους όρους δόμησης ανά περιοχή έχουν αλλάξει και ενώ στον 4014 μπορούσαμε να πάρουμε τους πιο συμφέροντες όρους δόμησης που ίσχυαν πχ κατά το χρόνο ανέγερσης, το να τα υπολογίζουμε όλα με τα σημερινά, οδηγεί σε όλα επανυπολογισμούς προστίμων και ποσοστών υπέρβασης!!!
 
Εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία, μίας κι εγώ νέα μηχανικός, πιστεύετε ότι αυτό θα αλλάξει στη συνέχεια, ή θα τηρηθούν αυτά τα συγκρίσιμα μεγέθη;;;
 
Πείτε καμία γνώμη, καθώς και αν γνωρίζει κανείς το που μπορώ να βρω τους όρους δόμησης πολλών περιοχών της Αθήνας, πέρα από το τρέξιμο σε κάθε πολεοδομία ξεχωριστά, που ίσως και να μην έχουν ενημερώσει τους τελευταίους χάρτες, μιας που τελευταία αλλάζουν.
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, θα πρέπει να κάνεις μία έρευνα για να βρεις τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα. Το καλό είναι ότι σε δηλώσεις από μεταφορά του Ν.4014 ακόμα και αν αλλάξεις τα ποσοστά υπέρβασης, το πρόστιμο ΔΕΝ αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Προσπαθώντας να συνοψίσω, επαναφέρω κάποια παλιά μου ερωτήματα, γιατί ακόμα δεν τα έχω ξεδιαλύνει:

 

Εν τέλει, για το Συντελεστή Δόμησης, αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιούμε το εξής:

 

Α) για πολυκατοικία

 

Συντελεστής = τ.μ. αυθαιρεσίας / (Σ.Δ. σημερινός * τ.μ. Οικοπέδου * Ποσοστό Δόμησης),

όπου Ποσοστό Δόμησης = Ή χιλιοστά Ή καθαρά τ.μ. της Ο.Ι σύμφωνα με άδεια / συνολικά καθαρά τ.μ. του κτιρίου σύμφωνα με άδεια.

 

- Ισχύει το παραπάνω?

- Και αν ναι πότε παίρνουμε χιλιοστά και πότε τα τ.μ.?

- Ότι μας συμφέρει?? (Σχετίζεται με τις περιπτώσεις που έχουν προαναφερθεί, π.χ. αποθήκες που τους δίνονταν λίγα χιλιοστά) 

- Ποιά εννοούμε καθαρά τ.μ. μιας Ο.Ι. και ποιά ενός κτιρίου?

 

Β) για μονοκατοικία

 


Συντελεστής = τ.μ. αυθαιρεσίας / (Σ.Δ. σημερινός * τ.μ. Οικοπέδου)

 


- Σωστά???

 

Για το Συντελεστή Ύψους:

αν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής

αν δεν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής

 

- Σωστά??

 

Για την Κατηγορία που θα τα ενταχθούν:

 

τ.μ. αυθαιρεσίας / πραγματοποιούμενα τ.μ. (σύμφωνα με άδεια)

ή αντίστοιχα ύψος αυθαιρεσίας / πραγματοποιούμενο ύψος (σύμφωνα με άδεια)

και έπειτα έλεγχος με 40-40-20

 

- Σωστά???

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σε όλους
Προσπαθώντας να συνοψίσω, επαναφέρω κάποια παλιά μου ερωτήματα, γιατί ακόμα δεν τα έχω ξεδιαλύνει:
 
Εν τέλει, για το Συντελεστή Δόμησης, αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιούμε το εξής:
 
Α) για πολυκατοικία
 
Συντελεστής = τ.μ. αυθαιρεσίας / (Σ.Δ. σημερινός * τ.μ. Οικοπέδου * Ποσοστό Δόμησης),
όπου Ποσοστό Δόμησης = Ή χιλιοστά Ή καθαρά τ.μ. της Ο.Ι σύμφωνα με άδεια / συνολικά καθαρά τ.μ. του κτιρίου σύμφωνα με άδεια.
 
- Ισχύει το παραπάνω?
- Και αν ναι πότε παίρνουμε χιλιοστά και πότε τα τ.μ.?
- Ότι μας συμφέρει?? (Σχετίζεται με τις περιπτώσεις που έχουν προαναφερθεί, π.χ. αποθήκες που τους δίνονταν λίγα χιλιοστά) 
- Ποιά εννοούμε καθαρά τ.μ. μιας Ο.Ι. και ποιά ενός κτιρίου?
 
Β) για μονοκατοικία
 
Συντελεστής = τ.μ. αυθαιρεσίας / (Σ.Δ. σημερινός * τ.μ. Οικοπέδου)
 
- Σωστά???
 
Για το Συντελεστή Ύψους:
αν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής
αν δεν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής
 
- Σωστά??
 
Για την Κατηγορία που θα τα ενταχθούν:
 
τ.μ. αυθαιρεσίας / πραγματοποιούμενα τ.μ. (σύμφωνα με άδεια)
ή αντίστοιχα ύψος αυθαιρεσίας / πραγματοποιούμενο ύψος (σύμφωνα με άδεια)
και έπειτα έλεγχος με 40-40-20
 
- Σωστά???

 

 

Και εγώ έτσι το κάνω. Η τροποποίηση του παραρτήματος με μπέρδεψε λίγο σε σχέση με το συντελεστή ύψους. Διότι λέει το συγκρίνουμε είτε με της άδειας είτε με τους όρους δόμησης της περιοχής για να βρούμε την υπέρβαση σε εκατοστά.

Ήθελα να σας ρωτήσω σε περίπτωση αυθαίρετης προσθήκης καθ' ύψος νέου ορόφου σε κτίσμα με άδεια, χωρίς να παραβιάζονται σε σχέση με το ύψος οι όροι δόμησης της περιοχής, αν στον υπολογισμό του προστίμου επιλέγεται επιβαρυντικός συντελεστής για παραβίαση του νόμιμου (από την άδεια) ύψους ή 
όχι (διότι δεν παραβιάζονται οι όροι δόμησης της περιοχής).
Από τη διατύπωση του παραρτήματος και αν έχω κάνει σωστή ερμηνεία του νόμου (καθώς βάζει διαζευτικά "είτε") καταλαβαίνω ότι είμαι νομικά καλυμμένος αν συγκρίνω με τους όρους δόμησης της περιοχής και όχι με το νόμιμο ύψος της άδειας και δεν υπολογίσω επιβαρυντικό συντελεστή λόγω παραβίασης ύψους. Κάτι που μου φαίνεται λογικό και δίκαιο, διότι αφενός: 
α) σε κτίσματα χωρίς άδεια συγκρίνω με τους όρους δόμησης της περιοχής
β) αν βάλω επιβαρυντικό συντελεστή λόγω παραβίασης ύψους, τότε θα ήταν προς το συμφέρον του ιδιοκτήτη να μην είχε εκδώσει άδεια δόμησης, κάτι που νομίζω δεν είναι στο πνεύμα του νόμου (δηλαδή ο νομοθέτης νομίζω ήθελε όσοι είχαν οικοδομική άδεια να πληρώσουν μικρότερο πρόστιμο).
Link to comment
Share on other sites

 

Για το Συντελεστή Ύψους:
αν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής
αν δεν έχω Ο.Α: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής
 
- Σωστά??

 

Αρκεί να ξεκαθαριστεί τι εννοούμε αυθαίρετο ύψος.

Στα με ΟΑ αυτό που υπερβαίνει το ύψος της άδειας ή αυτό που υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής?

Στα χωρίς ΟΑ όλο το ύψος του κτηρίου ή αυτό που υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα το ξεκαθαρίζει η εγκύκλιος 4.

Χωρίς ΟΑ, βάζουμε υπέρβαση ύψους όταν ξεπερνούμε το επιτρεπόμενο.

Με ΟΑ, βάζουμε υπέρβαση ύψους όταν ξεπερνάμε το εγκεκριμένο.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.