Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εννοείς ότι π.χ με ΓΟΚ ήταν 2.40 άρα μπορείς να δώσεις ΒΚΧ αρκεί να τακτοποιήσεις το ύψος. 

Οπότε αν είναι έτσι κάνε το με αναλυτικό για τη διαφορά ύψους του παταριού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ΓΟΚ 85 / 2000 δεν με αφορά καθόλου νομίζω. Βασικά το 2,40 προκύπτει από τον Κτιριοδομικό νομίζω και όχι από τον ΓΟΚ 85/2000.

 

Ή με ΓΟΚ 73' ελέγχω (ΓΟΚ κατασκευής και άρα 2,70 που δεν το έχω) ή ΝΟΚ2012 (τωρινός με ύψος 2,65 που πάλι δεν το έχω). Σωστά ?

 

Η πλάκα είναι ότι το υγειονομικό έχει μείνει όντως ακόμη στον ΓΟΚ 85/2000 και μου ζητάει 2,40 ! Δηλαδή εάν θέλω υπογράφω ΒΚΧ και κανείς δεν μου λέει τίποτα. Όμως το κάνω για να είμαι εγώ νόμιμος.

 

                                                                                                 ΓΟΚ 73

ΑΡΘΡΟΝ-22
Μέγιστον ύψος κτιρίο
Ελάχιστον ελεύθερον ύψος ορόφου

 

4. Το ελεύθερον ύψος ορόφου κυρίας χρήσεως δεν δύναται να είναι μικρότερον των 2,70 μέτρων.
5. Προκειμένου περί ισογείου καταστήματος οιασδήποτε επιφανείας το ελεύθερον ύψος δεν δύναται να είναι μικρότερον των 3,00 μέτρων ή των 2,70 μέτρων από ψευδοροφής κάτωθεν της οποίας ουδεμία προεξοχή στοιχείου οργανικού ή διακοσμητικού επιτρέπεται.
"Εν περιπτώσει κατασκευής ανοικτών εξωστών εντός των ισογείων καταστημάτων το ελεύθερον ύψος τούτων δεν δύναται να είναι μικρότερον των 5,00 μ."
 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νικ ως προς το πρώτο που ανέφερες έχεις δίκιο.

Ξανακοιτάζω το άρθρο 2 του ΝΟΚ αναφέρει το 2.65 για κτίρια μετά την έναρξη ισχύος του

95. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ. 

Για το ύψος χώρου κ. χ με γοκ 73 το διάβασα μόλις τώρα και πράγματι αναφέρει 2.70. 

με τους 2 ΓΟΚ (73 κ ΝΟΚ) σε πετάει έξω.

Άστο να το κοιτάξω το πρωί ξανά και θα επανέλθω μήπως βρω κάτι στη νομοθεσία. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν με πετάει έξω νομίζω κάνω μία τακτοποίηση με λοιπή παράβαση και τελειώνω. Δίνω ΒΚΧ και μάλιστα χωρίς να την πάρω από ΥΔΟΜ...Σωστά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

1.Πώς θα δηλώσω μια στέγη (όχι σοφίτα) με ύψος μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο??

2.Σε ισόγειο κτίσμα σε μη άρτιο/οικοδομήσιμο γήπεδο δηλώνω Υ/Υ???

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Θα έλεγα με αναλυτικό

2) Εφόσον δεν υπάρχει ο.α., τότε δεν υπάρχει και ΥΥ, εκτός και αν περνάς και το επιτρεπόμενο της περιοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως εφόσον το συνολικό ύψος δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής, τότε δεν έχει υπέρβαση ύψους αλλά μόνο υπέρβαση δόμησης. Αν ο όροφος είχε ύψος 4μ, επομένως είχαμε δίωροφο κτίριο με ύψος 8μ>7.5μ, τότε θα είχε υπέρβαση ύψους 0,50μ/7,5μ <20%.

 

Αν έχεις λίγο χρόνο, ρίξε μια ματιά 

στην ερωτοαπάντηση Θ4 του 4014

 
 

 

post-4482-0-92025600-1384943324.jpg

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

1.Πώς θα δηλώσω μια στέγη (όχι σοφίτα) με ύψος μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο??

2.Σε ισόγειο κτίσμα σε μη άρτιο/οικοδομήσιμο γήπεδο δηλώνω Υ/Υ???

Ευχαριστώ!!!!

 

1) Αν η στέγη δεν είναι επισκέψιμος χώρος με αναλυτικό. Αν όμως είναι επισκέψιμη (Υπέρβαση Ύψους σίγουρα και πιθανώς και Υπέρβαση Δόμησης ΒΧ για όλη την πλάκα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Αν η στέγη δεν είναι επισκέψιμος χώρος με αναλυτικό. Αν όμως είναι επισκέψιμη (Υπέρβαση Ύψους σίγουρα και πιθανώς και Υπέρβαση Δόμησης ΒΧ για όλη την πλάκα)

Γιατί υπέρβαση δόμησης ΒΧ και όχι ΚΧ;

Δεν είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα επομένως δεν βάζουμε μειωτικό συντελεστή (στον ν4178 δεν υπάρχουν βοηθητικοί χώροι αλλά χώροι μειωμένου συντελεστή).

Link to comment
Share on other sites

 

Αν έχεις λίγο χρόνο, ρίξε μια ματιά 

στην ερωτοαπάντηση Θ4 του 4014

Συμφωνώ συνάδελφε για το Θ4 και στις δηλώσεις του ν.4014 τα δήλωνα σαν υπέρβαση ύψους. Εκεί συνέκρινα με την οικοδομική άδεια.

 

 

Στον ν.4178/13 όμως προβληματίζομαι μιας και διαβάζω από την παράγραφο 2 του άρθρου 18

"Τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου."

Δεν αναφέρει κάτι σχετικά με τον αν έχει ή όχι οικοδομική άδεια.

 

Επίσης σκέφτομαι αν οι διευκρινήσεις του ν.4014 έχουν ισχύ στον ν.4178;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.