Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποθήκη υπολογιστεί στο ύψος της οικοδομής; Αν ναι, η υπέρβαση 'υψους σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής κατηγορία 3. Αν όχι, έχεις συντελεστή υπέρβασης ύψους ><20%.

Link to comment
Share on other sites

λογικα δε μετραει στο υψος αφου ειναι νομιμως υφισταμενη? δεν καταλαβα ομως γιατι εχει σχεση με την αποθηκη? το διαμερισμα ειναι ανεξαρτητο απο αυτην

Link to comment
Share on other sites

με τον ΓΟΚ 85 π.χ., η απόληξη κλιμακοστασίου δεν μετράει στο πραγματοποιουμενο ύψος, με την λογική ότι δεν είναι όροφος. Το ίδιο και με τον ΓΟΚ 73, οι κατασκευές στο δώμα. Δες στο στέλεχος της οικοδομικής άδειας αναγράφεται το ύψος που έχει εγκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο στελεχος την μετραει. Αναφερει το υψος με αυτην. Αρα? μπορω να κανω επιλογη στην αυθαιρετη κατοικια ειτε με Υ.Δ. και Υ.Υ. ειτε μονο Υ.Δ. και κατηγορια 3?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου, ένα φύλλο καταγραφής η υπέρβαση δόμησης, και ξεχωριστό φύλλο για την υπέρβαση ύψους κατηγορία 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ότι η αποθήκη είναι εντός εγκεκριμένου ύψους. Δηλαδή στη στάθμη αυτή θα μπορούσες να έχεις νόμιμο όροφο αλλά δεν τον φτιάξανε όταν χτίσανε όλη την οικοδομή και κάνανε μόνο μια αποθηκούλα?!

Περίεργο.. Συνήθως τέτοιοι χώροι στο δώμα ήταν απόληξη κλιμακοστασίου (που φούσκωσε) ή κάτι κοινόχρηστες αίθουσες που κάποτε δεν μετρούσανε.. σε κάθε περίπτωση, χώροι πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος. Σε αυτή την περίπτωση θα είχες υπέρβαση ύψους>20%

Αν όμως ισχύουν αυτά που λες συμφωνώ με τη melissa

Link to comment
Share on other sites

και ομως υπαρχει αποθηκη στο δωμα εκτος του κλιμακοστασιου και εντος αυτου, την οποια οπως ειδα στην αδεια μετρουσε στο υψος. βεβαια ενα μερος της αποθηκης εγινε μερος του διαμερισματος αλλα αυτο δεν επηρεαζει το θεμα του υψους λογικα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχω εντυπο αδείας με αναγραφόμενο ύψος 3,00μ και όψη οπου μετράω ύψος 4,30, υπερισχύει του εντύπου? Δεν εχω αλλο στοιχείο για το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.