Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το πρόστιμο δεν έχει διάφορα μεγάλη 100ευρω.

Το θέμα είναι ποιο είναι σωστό.

Από την τομή φαίνεται ότι η οροφή του υπογείου είναι στην στάθμη του εδάφους.

Το θέμα είναι ότι στη μπροστά πλευρά η οροφή είναι 0,6μ. ψηλότερα από το έδαφος και στην πίσω στην ίδια στάθμη.

Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν κατασκευάστηκε ψηλότερα η οροφή και μπαζώθηκε στην πίσω πλευρά

ή αν κατασκευάστηκε βαθύτερα το δάπεδο και ξεμπαζώθηκε η μπροστά πλευρά.

Αλλά επειδή το πρόστιμο είναι μικρό θα πάω με το δυσμενέστερο για να είμαι καλυμμένος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανερωτώ λόγω έντονης πίεσης χρόνου, για την περίπτωση που εξετάζουμε οριζόντια ιδιοκτησία τελευταίας εσοχής, της οποίας το εσωτερικό ύψος 3μ τηρήθηκε (οικοδομή - οριζόντιες), αλλά τα απόλυτα ύψη/ στάθμες είναι αυξημένα κατά 1,20μ (στα 17μ)  λόγω ισογείων ημιορόφων κλπ, θα το  εξαιρούσατε ή ως τελευταίο και ανεξάρτητα εξεταζόμενο θεωρούμε ότι την "πληρώνει"? σε ενδιάμεσες στάθμες τις ανεξάρτητες οριζόντιες έχω καταλήξει ότι τις εξαιρώ - τώρα που είναι τελευταία μπερδεύομαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η υπέρβαση ύψους (όταν εξετάζω ξεχωριστές ιδιοκτησίες) πρέπει να χρεώνεται σε όποιον επωφελείται από αυτήν.

Δηλαδή αν έκανα έναν επιπλέον όροφο προφανώς αυτός θα έχει υπέρβαση ύψους

Αν είχα ένα υπόγειο το οποίο θεμελιώθηκε πιο πάνω και έγινε ισόγειο αυτό επωφελείται και αυτό θα χρεωθεί με υπέρβαση ύψους και όχι πχ ο 1ος που έγινε 2ος, ο 2ος που έγινε 3ος κοκ..

Μερικές σκέψεις μου για την υπέρβαση ύψους έχω γράψει παλαιότερα και σε άλλα 2 ποστ εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/35811-Α19-Υπερβαση-ύψους/?p=877622

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς συμφωνώ, με τη διαφορα ότι όταν ελέγχω μόνο μια οριζόντια και όχι κτίσμα, εύκολα δικαιολογείται ένα τέτοιο σκεπτικό στους ενδιαμενσους, υπο την έννοια ότι το τελικό ύψος αδειασ Έτσι και αλλιως δεν το υπερβαίνεις. Ενώ εδώ είμαι τελευταίο- άρα υπέρβαση max τελικής στάθμης έχω (βέβαια όντως δε φταίει)- βεβαίωση για να δώσω πχ είμαι οκ με τη "σημείωση ότι άλλος φταίει";

Ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων πάντως τόσες φορές το σκέφτομαι το συγκεκριμένο και δυσκολεύομαι να καταλήξω.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λογικα εχει ξανασυζητηθεί αλλα απο την αναζήτηση δεν εβγαλα κάτι.

Εχω ισόγεια κατοικία στην οποία προβλέπονταν μπαζωμένη υπερύψωση

0.50μ και ύψος της κατοικίας 3.00 αρα στο σύνολο 3.50μέτρα.

Στην πράξη το ύψος του μπαζωμένου τμήματος έγινε 0.75-1.00 απο το διαμορφωμένο 

ενώ η το ύψος της κατοικίας έγινε 3.14.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Δεδομένου οτι η διαφοροποίηση καθαρού ύψους της κατοικίας είναι

εντός του 5% αρα μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 3, μπορώ να αντιμετωπίσω και την υπερύψωση

του μπαζωμένου με αναλυτικό? Η υπωχρεωτικά θα χρεώσω ΥΥ σε όλη την επιφάνεια.?

ΣτΙς ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ πελ. διαφωνει με τον αναλυτικό για ύψος. Το θέμα είναι όμως,

οτι ολη αυτή η λαλακία με το ύψος (επιτρεπόμενο 11μ) δεδομένου ότι δύναται στο συγκεκριμένο να εκδοθεί

άδεια νομιμοποίησης λόγω τετραγωνικών μπορει εύκολα αν μπουν ολα τα τμ να παεί το παράβολο στα 1000...

Η δεν προσμετρούν τα τετραγωνικά με ύψος μόνο και χωρίς παράβαση στην δόμηση στον υπολογισμό του παραβόλου?

Link to comment
Share on other sites

Aν ρυθμίσεις με τον Ν.4178 πρέπει να πας με ΥΥ σε όλη την επιφάνεια της κάτοψης. Οπότε ξέχνα το!

Περίμενε το νέο νόμο, που θα πας με αναλυτικό....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγω εκει καταλήγω όσον αφορα την αντιμετώπιση

του 4178. Το θέμα είναι οτι η ολη ιστορία γίνεται προκειμένου να γίνει προσθήκη ορόφου. Για αυτο

οι οποιες παραβάσεις (Υψος +Κατ 3) θα δηλωθούν προς έκδοση οικοδομικής αδειας νομιμοποίησης 

η οποία θα συνδυαστεί με την προσθήκη ορόφου. Αρα, το ολο θέμα ειναι οτι εαν τα τετραγωνικα που θα 

δηλωθουν για το ύψος (77,40) θα μου επηρεάσουν το παραβολο.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που τώρα γράφεις, θεωρώ ότι, μπορείς και με τον 4178 να προχωρήσεις για "άδεια νομιμοποίησης αυθαιρεσιών και προσθήκης ορόφου".

Το παράβολο πάει αναλόγως των τ.μ. και κύρια ή άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν έγραψα οτι μιλάμε για αλλη κατοικία όποτε παμε στα 1000ευρώ παράβολο, ενώ με βάση 

το νεο νόμο εφόσον το ύψος παει αναλυτικά θα μιλαμε για 250(???). Μιλαμε για κτίριο του 1984 με παραβάσεις

το ύψος και κατ 3 (ισογειο λεβητοστάσιο <2,50μ <15  και αυθαιρετοι εξώστες προ ΓΟΚ 85).

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το παράβολο θα είναι 250 ευρώ (αν ψηφιστεί έτσι από τη Βουλή)......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.