Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

μιλα με τον συμβ/φο

 

με συμβολαιο του 2014

δεν μπορει να μην περιγραφει τι  σοι ειναι  αυτη  η διοροφη κατοικια..

 

εχει κανει φυλλα αντικειμενικου για να υπολογισει  τις αξιες...τι εγραψε εκει...

 

ο μηχανικος...τι   "εβαιωσε"

 

φυσικα

 

δεν σε  υποχρεωνει κανενας να συμφωνήσεις με την βεβαιωση...

εξ αλλου, γι  αυτο τα κανουμε ολα σωστα..

επειδη καποια στιγμη θα επακολουθησει πωληση, δωρεά, κληρονομια...και καποιος θαρωταει

"πώς εγιναν ολα αυτα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω με συμβ/φο αλλα λεω και με υδομ να δω πως μεταφραζεται το <<οικια εις οροφο >> 

Εχω την αισθηση οτι θα μεινουμε στο διωροφη οικια  απο τα του συμβ/φου δηλ ισογειο οικια και οροφος επισης οικια 

ειναι περιπτωση στο ιδιο χωριο με την αλλη  περιπτωση που ρωτησα για  <<ακυρωση-συμβολαιου>> Εχει πεσει αμαρτια εκει μεσα

 

Το θεμα ειναι εγω μπορω να το προχωρησω σαν αλλαγη χρησης απο οικια σε καταστημα  η ο υπαλληλος υδομ θα δειτο <<οικια  εις οροφο >> κτλ στοιχεια της αδειας και θα μας <<κοψει>>???

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω την εξής περίπτωση.

Σε ισόγειο βιοτεχνικό ακίνητο η μοναδική αυθαιρεσία του είναι η υπέρβαση ύψους κατά 80 εκ. εντός των επιτρεπτών όρων δόμησης αλλά καθ'υπέρβαση της αδείας.

Μπορεί να υπαχθεί στον 4178/2013 δίνοντας το παράβολο και πηγαίνοντας για έκδοση αδείας.

Κάνοντας ερώτημα στην πολεοδομία ήταν διστακτικοί λέγοντας μου πως νομιμοποίηση μπορεί να γίνει όταν η το αυθαίρετο τμήμα μετρά στην δόμηση. 

Δηλαδή αν είχα και μια αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση θα μπορούσαν να νομιμοποιηθούν και οι δύο αυθαιρεσίες?

Ποια η γνώμη σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια απλή ερώτηση. Το παράβολο στο ηλεκτρονικό σύστημα πώς εμφανίζεται σωστά για υπαγωγή "προς έκδοση"; Πρέπει να μπει 1 μόνο φύλλο καταγραφής όπου θα περιέχει τ.μ. υπέρβασης δόμησης ή κάπως αλλιώς; 

 

Υπέθετα ότι η επιλογή "προς έκδοση" σε φύλλο καταγραφής θα είχε δικό της κουτάκι για τα τμ ώστε να υπολογιστεί σωστά το παράβολο σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ 10.

 

Γενικά από που τραβάει το ηλεκτρονικό σύστημα τα τμ του άρθρου 11 παρ 10 και με με ποια διαδικασία και σε ποιο βήμα εμφανίζεται το παράβολο; Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς στο σύστημα να κάνεις όσες  δοκιμές θέλεις!!

(με δεδομένο ότι αν δεν πληρώσεις το οποιοδήποτε παράβολο 

η δήλωση δεν θεωρείται "δήλωση" αλλά test

Link to comment
Share on other sites

η άδεια που εκδίδουμε μετά από δήλωση, πως τιτλοφορείται πλέον;

Εννοώ, ότι πριν γράφαμε "νομιμοποίηση με το άρθρο 26 του Ν.4014/11 ..."

Τώρα τι γράφουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σέ δήλωση που υποβλήθηκε αρχικά στον Ν. 4014/11 και αργότερα μεταφέρθηκε στον Ν.4178/13 απο πότε ισχύει η προθεσμία για έκδοση οικ. άδειας εντός τριετίας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.