Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

.Άρθρο 3

Δικαιοπραξίες

1. α. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως
αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο,
συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του
ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού.

 

αρθρο 23

.10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια
της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων,
υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της
υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Επομενως εχεις μια ολοκληρη οικοδομη...που ανηκει σε εναν [ ή περισσοτερους  ιδιοκτητες]

 

Εχεις ενα ή πιο πολλα διαμερισματα που ειναι διαφορετικα απο την αδεια.

Οταν θα συσταθει ΟΙ θα πρεπει να υπαρχει η σχετικη βεβαιωση

Και μπορεις να τακτοποιησεις

-  ή ολη την οικοδομη μαζι

-  ή ανα ενα διαμερισμα,  το οποιο θα υπαγαγεις σε καθεστως ΟΙ..

 

ενα διαμερισμα που εγινε μικροτερο ,....υπερ των κοινοχρηστων... δεν ειναι αυθαιρετο..

 

όμως, εχει αλλαξει  το εμβαδον των κοινοχρηστων

Επομενως τα κοινοχρηστα θελουν την δικη τους τακτοποιηση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχει σύσταση και έχουν γίνει αλλαγές μεταξύ διαμερισμάτων τακτοποιείς με διαμερισμάτωση. Αν δεν υπάρχει σύσταση τότε τακτοποιείς με αναλυτικό προϋπολογισμό όπου μπορείς στο 500άρικο να προσθέσεις και τυχόν άλλες παραβάσεις που πάνε επίσης με αναλυτικό.

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις έχεις αλλαγές μεταξύ διαμερίσματος και κοινόχρηστου χώρου (άρα όχι διαμερισμάτωση) εις βάρος του διαμερίσματος (άρα δεν έχεις υπέρβαση δόμησης) οπότε ... ας απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν είμαι σίγουρος με ποιο τρόπο δηλώνεται αυτό. Ίσως καθόλου, ίσως με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

και συμφωνω με τον letom [με τις καλησπερες μου]

 

 

ο οποίος , μεχρι  να  κανω τις διαφορες...δύυυυσκολες επικολλησεις... :mrgreen: :mrgreen:

 

απαντησε  σωστα..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να θυμίσω απλα ότι άλλο πράγμα η ρύθμιση της όποιας αυθαιρεσίας (διαμερισμάτωσης ή κατάληψη κοινόχρηστου χώρου  ή ή ή ) που μπορεί να θέλει συναίνεση ή να μη θέλει και άλλο η ιδιοκτησιακή μεταβολή του ακινήτου. Το ότι κάποιος μεγάλωσε το διαμέρισμά του έναντι κοινοχρήστου πχ δεν αποκτά την ιδιοκτησία του κοινοχρήστου αυτού με την τακτοποίηση ακόμα και αν συναινέσουν το 100% των συνιδιοκτητών (και όχι το 50%). Η ιδιοκτησία μεταβάλλεται ΜΟΝΟ συμβολαιογραφικά και με τη μεταγραφή.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δείξουμε στην κάτοψη τον κοινόχρηστο χώρο που κατέλαβε το διαμέρισμα και να το αναφέρουμε ρητά..
γιατί αλλιώς θα κάνει ο συμβολαιογράφος συμβόλαιο και θα μεταβιβαστεί ο (ρυθμισμένος) κοινόχρηστος σαν αν ανήκει στο διαμέρισμα...

Ο συμβολαιογράφος θα πει.. εμένα ο μηχανικός μου έδωσε μία κάτοψη δε μου είπε ότι ήταν σε κοινόχρηστο χώρο το ένα wc πχ

η συναίνεση που δίνει ο συνιδιοκτήτης στο να ρυθμίσει κάποιος το κοινόχρηστο τμήμα που κατέλαβε ένα διαμέρισμα δεν αποτελεί παραχώρηση ιδιοκτησίας.

Προσοχή λοιπόν γιατί οι συμβολαιογραφοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και ζητάνε από μηχανικούς να μη φαίνεται ότι το wc πχ ήταν κοινόχρηστος φωταγωγός για να μεταφέρουν την ευθύνη στον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία στην οποία δεν υπάρχει καμιά σύσταση έχει γίνει ένα σπάσιμο στην είσοδο του ενός εκ των δύο διαμερισμάτων του ορόφου με αποτέλεσμα ένα κομμάτι του διαμερίσματος να έχει ουσιαστικά δοθεί στο κομμάτι του διαδρόμου. Το κομμάτι αυτό είναι 0,80τ.μ. κ το διαμέρισμα 82τ.μ. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση?? Εγώ πιστεύω πως όχι.

 

Επίσης έχω κάποιες ερωτήσεις: 1. Έχει διαφορά αν υπάρχει σύσταση ή όχι σε ότι αφορά την παράβαση διαμερισμάτωσης??

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις έχεις αλλαγές μεταξύ διαμερίσματος και κοινόχρηστου χώρου (άρα όχι διαμερισμάτωση) εις βάρος του διαμερίσματος (άρα δεν έχεις υπέρβαση δόμησης) οπότε ... ας απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν είμαι σίγουρος με ποιο τρόπο δηλώνεται αυτό. Ίσως καθόλου, ίσως με αναλυτικό.

 

Συνάδελφοι, αν δεν υπάρχει σύσταση, δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι/κοινόκτητοι χώροι.

 

mpirmpili (μήπως είσαι η υπουργός;;; ) αν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, μπορεί να γίνει ενημέρωση/αναθεώρηση της ΟΑ.

(και κάποτε, σύσταση με τις σωστές κατόψεις, εννοείται)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και μια πρωινή πρωινή εμπειρία....

μέτρησα ένα διαμέρισμα χθες προκειμένου να ρυθμιστεί ένας ημιυπαίθριος για να γίνει μεταβίβαση...

το διαμέρισμα εκτός του η.χ είχε μικρύνει κατά 1,0x 0,50 =0,50τμ έναντι του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου προκειμένου να "χωρέσει" 2 κεντρική είσοδος στο διαμέρισμα.

Από τη στιγμή που τα τμ μειωθήκανε έναντι κοινοχρήστου και δεν αυξηθήκανε ουτε συναίνεση για την τακτοποίηση θέλει ούτε συναίνεση για τυχόν αλλαγή σύστασης..

μίλησα με το συμβολαιογράφο που θα κάνει τη δουλειά και ευθέως μου είπε .. δε το κάνεις γαργάρα γιατί πως θα το περιγράψω εγώ τώρα αυτό και τι θα κάνω με τη σύσταση.

είχε ένα διαμέρισμα 150τμ, πως θα πω ότι μεταβιβάζω τα 144,5, και τα άλλα τι θα τα κάνω μου είπε?
Του είπα ότι θεωρητικά και το 0,5τμ στον ιδιοκτήτη ανήκει αλλά λειτουργικά δεν ανήκει στο διαμέρισμα,
οποτε κανονικά θα πρέπει να μεταβιβαστεί και αυτό και συμφώνησε μεν αλλά μου είπε ότι θα μπλέξει και μου ξαναζήτησε να το κρύψω.

όταν το αρνήθηκα κατηγορηματικά τότε μου ζήτησε να το δείξω αλλά να μη το κάνω πολύ εμφανές.. απίστευτα πράγματα..

φυσικά όχι μόνο θα το κάνω εμφανές αλλά θα το γράψω και στην τεχνική έκθεση του 4178

Ο καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του.. μου φτάνουν οι υπάρχουσες

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο έχε κατά νου πως η απομείωση εμβαδού δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

ευχαριστώ για την επισήμανση και είναι ωραίο θέμα για κουβέντα... :)

η βεβαίωση που δίνουμε για μεταβίβαση βέβαια μιλάει για "υπέρβαση" μεγεθών αρα βεβαίωση δίνουμε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αυθαιρεσία

 

οποιαδήποτε τροποποίηση έναντι των εγκεκριμένων σχεδίων αποτελεί αυθαιρεσία εκτός των εσωτερικών διαρυθμίσεων που πλεον δεν αποτελούν όπως ορίζει ο 4178.

Το ότι θα μπορούσε κάτι να ήταν νόμιμο γιατί δεν παραβιάζεται κάποιο πολεοδομικό μέγεθος, 

σημαίνει ότι μπορούμε πχ να δείχνουμε μεγαλύτερα σπίτια στην άδεια και στην πράξη να τα κάνουμε μικρότερα?

ή μεγαλύτερα μπαλκόνια και μετά να τα μικραίνουμε ή να μην τα κάνουμε καθόλου?

η αλλαγή στατικού φορέα δεν αποτελεί αυθαιρεσία? δεν αλλάζει η σεισμική συμπεριφορά του κτιρίου?

 

έχετε δει τις απαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου που λέει ότι αν σε ένα πολυόροφο κτίριο δεν έγινε ένας όροφος τότε αυτό δε μπορεί να ενταχθεί στον 4178 γιατί δεν ολοκληρώθηκε ο φέρων οργανισμός?

το είδα και μου έφυγαν τα μαλλιά.. διαφωνώ κάθετα με αυτό όμως αυτό απάντησαν και με το γράμμα του Νόμου έχουν δίκιο.. όχι όμως με το πνεύμα του

 

στη συγκεκριμένη περίπτωση του διαμερίσματος που τακτοποιώ δεν αναφέρω σαν αυθαιρεσία τη μείωση του εμβαδού απλά κάνω την αποτύπωση της ιδιοκτησίας ως έχει. Το διαμέρισμα είναι λίγο μικρότερο, να το κρύψω?

αυθαιρεσία βέβαια είναι το ότι για να βάλει αυτός τη 2η πόρτα στο πίσω μέρος του διαμερίσματος αλλάξε τη θέση του wc που υπήρχε στο διαμέρισμα στη θέση εκείνη και άρα έχουμε διαφορετικές υδραυλικές εγκαταστάσεις και διαφορετική θερμομόνωση

Link to comment
Share on other sites

και μια πρωινή πρωινή εμπειρία....

μέτρησα ένα διαμέρισμα χθες προκειμένου να ρυθμιστεί ένας ημιυπαίθριος για να γίνει μεταβίβαση...

το διαμέρισμα εκτός του η.χ είχε μικρύνει κατά 1,0x 0,50 =0,50τμ έναντι του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου προκειμένου να "χωρέσει" 2 κεντρική είσοδος στο διαμέρισμα.

Από τη στιγμή που τα τμ μειωθήκανε έναντι κοινοχρήστου και δεν αυξηθήκανε ουτε συναίνεση για την τακτοποίηση θέλει ούτε συναίνεση για τυχόν αλλαγή σύστασης..

μίλησα με το συμβολαιογράφο που θα κάνει τη δουλειά και ευθέως μου είπε .. δε το κάνεις γαργάρα γιατί πως θα το περιγράψω εγώ τώρα αυτό και τι θα κάνω με τη σύσταση.

είχε ένα διαμέρισμα 150τμ, πως θα πω ότι μεταβιβάζω τα 144,5, και τα άλλα τι θα τα κάνω μου είπε?

(...)

 

Ανατρέχοντας στην εγκ. 35/2012 του συλλόγου συμβολαιογράφων διαβάζω ότι ο συμβολαιογράφος πρέπει να προβεί σε αλλαγή σύστασης μόνο όταν η αυθαίρετη (τακτοποιημένη) επιφάνεια του διαμερίσματος δεν περιγράφεται στη σύσταση. Στη περίπτωση που το διαμέρισμα μετρήθηκε σήμερα και έχει μικρότερη επιφάνεια δεν έχουν δώσει στα μέλη τους κάποια οδηγία. Στη περίπτωση του μικρότερου διαμερίσματος από την επιφάνεια που φαίνεται στη σύσταση, ο ιδιοκτήτης κατέχει τα χιλιοστά επί οικοπέδου που του αναλογούν με βάση το μεγαλύτερο διαμέρισμα πλην όμως λειτουργικά έχει "απωλέσει" την μικρή αυτή επιφάνεια. 

Άρα, στην πραγματικότητα υπάρχει δυσαναλογία μεταξύ χιλιοστών, και υλοποιημένων ορίων οριζόντιας ιδιοκτησίας. Μήπως λοιπόν και στη περίπτωση αυτή θα πρέπει να προβεί σε διόρθωση της σύστασης και ανακατανομή των ποσοστών με βάση τη μικρότερη επιφάνεια?

 

Απόσπασμα από την εγκ. 35/12 (εγκύκλιος συμβολαιογράφων)

β) Είναι υποχρεωτική η τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιο-κτησίας, όταν έχει αυξηθεί η επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας με επέκτασή της σε κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους.

Στην περίπτωση αυτή, χωρίς τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιο-κτησίας που να δικαιολογεί τη νέα επιφάνεια, δεν είναι δυνατή η μετα-βίβασή της (οριζόντιας ιδιοκτησίας). Παράδειγμα: Έστω, ότι στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφεται επιφάνεια του Δ1 διαμερίσματος 80 τ.μ. Στη σχετική βεβαίωση κανονικότητας του μηχανικού και στην ολο-κληρωμένη υπαγωγή της οριζόντιας ιδιοκτησίας μνημονεύονται 5 τ.μ. αυ-θαίρετη δόμηση (κύρια χρήση) με κατάληψη στους κοινόχρηστους χώ-ρους. Σήμερα δηλαδή η οριζόντια ιδιοκτησία έχει εν τοις πράγμασι συ-νολική επιφάνεια 85 τ.μ. Μεταβιβάζουμε 85 τ.μ. μόνο μετά από τροπο-ποίηση της σύστασης της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Αν δεν λάβει χώρα η άνω τροποποίηση, η μεταβίβαση των 5 τ.μ., άρα και της οριζόντιας ιδιο-κτησίας στο σύνολό της, είναι άκυρη.

γ) Στις περιπτώσεις που στη σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας έχει συμπεριληφθεί στην επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας και η επιφάνεια αυθαίρετης κατασκευής, δεν απαιτείται καμία τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Παράδειγμα: Έστω, στη με αριθμό 2000/1998 σύ-σταση του συμβολαιογράφου Α.Β. το Α1 διαμέρισμα έχει επιφάνεια 60 τ.μ. Σήμερα, η βεβαίωση κανονικότητας του Ν. 4014/2011 σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη υπαγωγή, που εκδίδει ο μηχανικός Χ αναγράφει 56 τ.μ. με άδεια και 4 τ.μ. αυθαίρετο. Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται τροποποίηση σύστασης, η σύσταση παραμένει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.