Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι , είμαι νέος Mηχανικός   κάνω πρώτη φορά  τακτοποίηση αυθαίρετου κτίσματος και θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω κάποιες απορίες και στο ΤΕΕ δεν απαντάνε στο τηλ !!

 

 

-Αρχικά θα ήθελα  να μου πείτε αν γνωρίζεται σε ποιο mail του ΥΠΕΚΑ μπορώ  να στέλνω τις ερωτήσεις μου  !!! 

 

 

-Σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού  υπάρχει κτίσμα (κατοικία , εξοχικό)  25,0 τ.μ. που απαρτίζεται από 2 τμήματα 

 

το Ι1 Ε=7,5 τμ από  τσιμεντόλιθα και ελενίτ     

 

και το Ι2  Ε=17,5 τμ από ξύλο  και ελενίτ

 

 

Αυτό κατασκευάστηκε  το 1979 και  από το 1983  έχει ανασταλεί η κατεδάφιση  του με 1337/83  Α κ Β φάση !!! 

 

Ο ιδιοκτήτης το 2005 έκανε ένα στέγαστρο  ( με αυλακωτή λαμαρίνα  , δηλ τσίγκια) Ε=65 τμ  και κα κάλυψε όλο το αρχικό κτίριο!!

 

Επειδή δεν αφαίρεσε τα ελενίτ  το στέγαστρο είναι 10cm πιο πάνω από  το αρχικό κτίριο. 

 

Στη συνέχεια εκανε προσθήκη Ε=25 τμ  εφαπτόμενη με το αρχικό κτίριο  και ολο το κτίσμα το "έντησε" με τσιμεντοσανίδα εξωτερικά και γυψοσανίδα εσωτερικά !!!   

 

 

Εγώ το αρχικό κτίριο να το θεωρήσω   "τακτοποιημένο"  και να μη το συμπεριλάβω στο 4178; Είμαι καλυμμένος με το  1337;

 

 Αφού ο  4178/13  στην  περίπτωση  3 παράγραφος 2δ του Άρθρου 1 παράρτημα 1 Εγκύκλιος 3  Ν.4178/13

 

λέει ότι : " ...Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με το ν. 1337/83 (των παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ φάση). " 

 

 

Οι παραβάσεις του αρχικού κτιρίου είναι οτι τελικά η στέγη του είναι απο τσίγκο (εσωτερικά  ειναι το ελενιτ και δε φαίνεται !!) 

 

το ύψος του αρχικού κτιρίου είναι 10cm  μεγαλύτερο !!  Και  έχει καλυφθεί  με τσιμεντοσανίδα και γυψοσανίδα  εξωτερικα και εσωτερικά !!!

 

Μπορώ   να πω ότι :

 

 

-Βάζω σε ένα Φ.Κ. στον 4178/13  το στέγαστρο (το οποίο καλύπτει το αρχικό κτίσμα  και άρα δε χρειάζεται να πω ότι υπάρχει και προσθήκη στέγης στο αρχικό κτίριο) και  τις αλλαγές όψεων και  να πάω ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΌ ;

 

 

 -Και για τη προσθήκη 25τμ να πάω Κατηγωρία 5 ( χωρίς άδεια) ;  Είμαι καλυμμένος ;

 

 

( ο 1337 δεν  θεωρείτε  Άδεια , ΆΡΑ δεν  υπάρχει οικ. αδ. και στον 4178 θα βάλω οικ αδ. --.ΟΧΙ!!) 

 

 

τέλος  Eπικρατούσα χρήση  βάζω --άλλη κατοικία--   η  κάτι άλλο ; 

 

Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα , η συμβουλή σας θα με βοηθούσε πολύ , σας ευχαριστώ!!!!!

Edited by DIM69
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα έπρεπε να προβλεφθεί στο πρόστιμο και επιβαρυντικός συντελεστής λόγω κακής αισθητικής ιδιοκτήτη αυθαιρετούχου :mrgreen:

Στο ερώτημα η απάντηση είναι ξεχνάς τα "εγκλωβισμένα" κτίσματα αφού αυτά τα κουκούλωσε με λαμαρίνες και μετά ολοκλήρωσε την πλαγιοκάλυψη με τσιμεντοσανίδα. Αν κατάλαβα σωστά δημιουργήθηκε νέο κτίριο (Θεός να το κάνει) με 65 τμ επιφάνεια. 

Οπότε, σε κάθε περίπτωση θεωρείς ότι δεν υπάρχει άδεια στο ακίνητο. (άδεια: ΟΧΙ) και βάζεις αυθαίρετα τα 65 τμ. Η χρηση αν είναι κύρια και μοναδική ή άλλη κατοικία θα εξαρτηθεί από τι και πως το δηλώνει στο Ε1/Ε9.

Προσδιορίζεις τη νέα χρονολογία του κτίσματος των 65 τμ και αν δεν μπορείς, θα τον βάλεις να κάνει τροποποίηση του Ε9 με τα σωστά τετραγωνικά που θα μετρήσεις και την σωστή παλαιότητα, η οποία μάλλον θα είναι μετά το έτος 1983.

Η κατηγορία αυθαιρέτου θα είναι η 5.

Αλήθεια τώρα, ο τύπος θα πληρώσει γι αυτό το "δημιούργημα-τερατούργημα" για να το τακτοποιήσει ή απλά κάνει ερώτηση για το πόσο θα του στοιχίσει και στο τέλος θα την κάνει γυριστή;

Επειδή ασχολείσαι πρώτη φορά όπως λες, φρόντισε να διασφαλίσεις τις αμοιβές-προκαταβολές σου, Να ξέρεις ότι υπάρχουν πολλοί πονηροί που μπορεί να σε καλούν κάθε μέρα να βλέπεις και να μετράς και στο τέλος να μην προχωρήσουν (μαζί σου τουλάχιστον).

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ  Pavlos33  για το χρόνο σου  αλλά θα ήθελα ακόμα λίγες διευκρινήσεις αν δε σε ταλαιπωρώ !!

 

Αρχικά να σου πω ότι το κτίσμα είναι η μοναδική κατοικία στο  Νομό ( το έχει σαν εξοχικό )και έχει ένα ακόμα  σπίτι  στην Αθήνα που μένει μόνιμα , στο Ε9 το αναφέρει σαν καηγορία 2 , μονοκατοικία ,  Αρα  θα μπορούσα να το βάλω κύρια και μοναδική κατοικία;

Ποιά η διαφορά της κύριας και μοναδικής απο την αλλη κατοικία ;

 

Τέλος να σου πω ότι  το με το στέγαστρο έχει καλύψει 65 τμ  αλλά  το κτίσμα ειναι 50 τμ  το άλλο ειναι αυλή !!

 

Να σου κάνω και μια κουτή ερώτηση;

Αν  το αρχικό κτίσμα  Ε=25 τμ είχε άδεια  και το κάλυπτε οπως  έκανε τώρα ,  ΔΕΝ  θα πήγαινα να τακτοποιήσω 50 τμ ,  αλλά 25 τμ  Σωστά; 

 

Τώρα γιατί δε μπορώ να το κάνω  θεωρώντας το αρχικό χωρίς άδεια αλλά  νομίμως υφιστάμενο ( αφού έχει Ν1337/83 Α κ Β  φάση και ο 4178 λέει ότι : " ...Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με το ν. 1337/83 (των παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ φάση). "   ) !!

 δε μπορώ να  <<πατήσω>>  στην  περίπτωση  3 παράγραφος 2δ του Άρθρου 1 παράρτημα 1 Εγκύκλιος 3  Ν.4178/13 ;

 Υπάρχει  λάθος  σε αυτόν τον ισχυρισμό μου ; Λέει κάτι άλλο ο νομοθέτης και δεν το έχω διαβάσει;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου !!!

Edited by DIM69
Link to comment
Share on other sites

Δες το άρθρο 19 του ν. 4178 για το τι είναι κύρια και μοναδική κατοικία σε συνδυασμό με τις επεξηγήσεις εγκυκλίου 4.

Η διαφορά είναι στο μειωτικό συντελεστή προστίμου.

Οπότε θα βάλεις τα 50 τμ αυθαίρετα και μια λοιπή παράβαση για το στέγαστρο.

Ο ν. 1337/83 (α+β φάση) ακόμη και αν όλα ήταν όπως προέβλεπε ή τοτε ρύθμιση πάλι για τις επιπλέον αυθαιρεσίες δεν θα έβαζες 'ΝΑΙ" στην άδεια.

Η Α+β φάση δεν αποτελεί οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ  Pavlos33  , Εννοείτε και οτι ο 1337 δεν είναι άδεια!!  

Απλά εγώ έδωσα την εξής  ερμηνεία (του 4178) για την υπόθεση μου..Το τότε ρυθμισμένο κτίριο υφίσταται ακόμα και σήμερα  ακριβώς όπως αποτυπώθηκε τότε , με τη  << διαφορά >> οτι έχει επικαλυφθεί , η οροφή με λαμαρίνα και τα τοιχία με τσιμεντοσανίδα , που σημαίνει οτι αν αυτά

<< αφαιρεθούν >> εμφανίζεται το αρχικό κτίριο ,  ΑΡΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ( δεν έχει κατεδαφιστεί ) !!!

και αφού δείνει την επιλογή ο 4178 αν εχεις Α+Β ΦΑΣΗ του 1337 να μη ρυθμίσεις !!

Έτσι θεώρησα σωστό οτι δεν χρειάζεται να συμπεριλάβω τα αρχικά 25 τμ  σε ρύθμιση (άσε που σίγουρα θα διπλασιάσει το πρόστιμο και άλλο να πεις στο πελατη  2000 και αλλο 4000)

  Προφανώς ομως είμαι λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις ένα νέο κτίριο. Το αν το ξεσκεπάσει και αν δεν είχε κάνει ότι έχει κάνει αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως ανάλογο σενάριο με άδεια λυομένου του 68 έχω ξαναδεί με κουκούλωμα και μετά με πλαγιοκάλυψη. Από 50 τμ το αδειοδοτημένο έγινε 130.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη  το ζητούμενο (κατά τη γνώμη μου ) , είναι  να μην έχω  " τρεχάματα "  όταν έρθει ελεγκτής δόμησης !!!!

Αλήθεια  πότε έρχεται  ο ελεγκτής ;  

Μετά από  πόσο καιρό ; ( πχ 1 μήνα ; η παραπάνω )

πρέπει να γίνει αίτηση για να έρθει;  

Σαφώς και η δική σου άποψη μου ακούγετε πιο " λογική " και " σίγουρη "  ,

αλλά ρώτησα αν  η δική μου οπτική μπορεί να σταθεί ,  με  το σκεπτικό ότι είμαι νέος μηχανικός (1ο αυθαίρετο) ήθελα να βγάλω στον πελάτη τη

πιο " οικονομική " λύση για να πάρω τη δουλειά  ( αν μπορούσα ) !!

Το κακό είναι οτι δεν έχω κάνει και σεμηνάριο στον 4178 οπότε  μάλλον έχω  λάθος οπτική  πάνω στα αυθαίρετα!!

Σ΄ευχαριστώ  για το χρόνο σου  Pavlos33 !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αγροτεμάχιο τωρινή εμβαδομέτρηση έδιξε μία απόκλιση περιπου μισό στρέμμα σε σχέση με αυτό της οικοδομικής άδειας.

Εγω μπορώ να προχωρήσω κανονικά στην κακτοποίηση βασιζόμενος στις πρόσφατες μερτήσεις;

 

Για τον υπολογισμό των συντελεστων θα παρω ως εμβαδόν αγροτεμαχίου το σημερινό και για τον υπολογισμό της κατηγορίας το εμβαδόν όταν εκδόθηκε η οικοδομική άδεια;

Edited by tsigalkos
Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση αυτή σε τι οφείλεται?

επηρεάζει την αρτιότητα του αγροτεμαχίου??

Είναι εντός ανοχών? Μήπως χρειάζεται διόρθωση τίτλου?

 

-Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης συγκρίνεις με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή (πραγματικό εμβαδό x ΣΔ)

-Για την κατηγορία συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα μεγέθη της οικοδομικής άδειας. Το εμβαδό του αγροτεμαχίου εδώ δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

είναι εκτός ανοχών.Απο 2.5 που λέει ο τίτλος η μέτρηση έδειξε 3.Πρόκειται για εντός οικισμού.

 

Είναι αναγκαίο να γίνει διόρθωση τίτλου;Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση το θεωρώ δύσκολο γιατι πρέπει να πάρουν τη συναίνεση την γειτόνων που δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφωνήσουν.

Εγώ είμαι καλυμένος να προχωρήσω στην κακτοποίηση λαμβάνοντας εμβαδον 3 στρέματα σε περίπτωση που δεν κάνουν διόρθωση τίτλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.