Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Σε περίπτωση αυθαιρεσίας κατηγορίας 3 και αναλυτικού κλικάρετε τον αναλυτικό (λοιπές παραβάσεις) στο φύλλο καταγραφής με την κατηγορία 3 ή προσθέτετε νεο φύλλο καταγραφής αποκλειστικά για τον αναλυτικό; Αν κάνετε το τελευταίο τότε με ποιο κριτήριο επιλέγετε κατηγορία;

Αν γίνει το πρώτο το πρόστιμο είναι 500€ ενώ αν γίνει το δεύτερο το πρόστιμο είναι 1000€.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 επιτρέπεται να περιλαμβάνεται στον ίδιο αναλυτικό παράβαση κατηγορίας 3. Βεβαίως, η ερμηνεία της εγκυκλίου πάσχει διότι δεν εξαιρεί τις αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 που αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρου και έρχεται σε αναντιστοιχία με το σώμα του νόμου στο άρθρο 18. 

Εφόσον λοιπόν έχεις μια αυθαιρεσία κατηγορίας 3, η οποία δεν αντιστοιχεί σε επιφάνεια χώρου μπορείς να την συμπεριλάβεις αθροιστικά στον ίδιο αναλυτικό με άλλες λοιπές παραβάσεις. Η κατηγορία που προκύπτει θα είναι αυτή που αφορά τις παραβάσεις αναλυτικού. Για παράδειγμα, αν έχεις κτίριο με Ο.Α μετά το 1983 και η μόνη παράβαση είναι μια λοιπή παράβαση, η κατηγορία θα είναι η 4.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να το ρωτήσω πιο συγκεκριμένα: Σε οικοδομή με κατηγορία 3 λόγω μικροαλλαγων στις διαστάσεις μπορώ στο ίδιο φύλλο καταγραφής να βάλω και ενα αυθαίρετο κιόσκι με αναλυτικό; Ή θα πρέπει να εχω ξεχωριστό φύλλο καταγραφής;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου σύμφωνα και με την προηγούμενη δημοσίευσή μου είναι  ότι η τακτοποίηση με κατηγορία 3 της μικρής αυθαίρετης επιφάνειας χώρου έως 2% δεν μπορεί να συμψηφιστεί με παράβαση αναλυτικού και έτσι θα απαιτηθεί να βάλεις μια παράβαση κατηγορίας 3 και μια με αναλυτικό για το ανοικτό κιόσκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω μία περίπτωση όπου βγήκε οικοδομική άδεια (πριν το 82) σε οικόπεδο για αποθήκη η οποία αποτελείται από 2 κτίρια ένα ψηλό και ένα χαμηλότερο σε σχήμα "Γ". Το κοντό έχει τον τοίχο του κοινό με τμήμα του τοίχου του ψηλότερου σύμφωνα με την κάτοψη της Ο.Α.

 

Αφού έκανα μια αντιπαραβολή τα σχέδια με την πραγματικότητα πρόσεξα πολλές διαφορές. Κατ'αρχήν μόνο μια πλευρά ταυτίζεται σαν τιμή με την Ο.Α. ενώ σε κανένα άλλο σημείο δεν υπάρχει κάτι κοινό.
Συγκεκριμένα:
α) Το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη θέση η οποία παραβιάζει το Δ
β) Το σχήμα παραμένει "Γ" αλλά οι διαστάσεις δεν ταυτίζονται με αυτές της Ο.Α. (Το ψηλό κτίριο έγινε ψηλότερο (πάνω από 20%) με μεγαλύτερο πλάτος (γύρω στο 15%) ενώ το χαμηλότερο έχει μεγαλύτερο πλάτος 8% και μήκος σχεδόν διπλάσιο από αυτό της Ο.Α.).
γ) Οι όψεις δεν ταιριάζουν και μάλιστα το ψηλό κτήριο ενώ ήταν κλειστό περιμετρικά έγινε τελικά υπόστεγο...
δ) Τα πάχη των τοίχων είναι τα μισά από αυτά που προβλέπει η άδεια
ε) Ο τοίχος που φαίνεται κοινός στην ΟΑ δεν είναι τελικά αλλά υπάρχουν 2 τοίχοι σε επαφή.

Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής:
- Τα κτίρια αντιμετωπίζονται σαν ένα όπως στην Ο.Α. ή όχι;
- Μπορώ να πάρω σαν αφετηρία την μία πλευρά και να υπολογίσω το πλεόνασμα σαν υπέρβαση δόμησης/κάλυψης κλπ ή από το χάος που περιέγραψα είναι πιο σωστό/ασφαλές να πάει ολόκληρο αυθαίρετο; Σε παρόμοια περίπτωση στην πολεοδομία προς τα εκεί στρέφονταν...

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

αν έχω  παραβάσεις της Κατηγορίας 3 ( που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρου ) και παραβάσεις που εμπίπτουν σε αναλυτικό , τότε μπορώ να τις βάλω σε 1 Φ.Κ.  και να επιλέξω  οποιαδήποτε κατηγορία  εκτός της 3  Σωστά ;

 

Αν όμως  οι ημερομηνίες των αυθαίρετων κατασκευών δεν " ταιριάζουν "  πχ οι παραβάσεις της κατηγορίας 3 να είναι το 86  και οι παραβάσεις που εμπίπτουν σε αναλυτικό να είναι το 2005 !!!

 

Μπορώ να τις βάλω όλες με την πιο πρόσφατη ημερομηνία (Για να τις βάλω σε 1 Φ.Κ. ) ;;;;  είναι λάθος ;;  Η να τις βάλω σε άλλο Φ.Κ. ; ( θα είναι άλλο 500άρικο )

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κοινό αναλυτικό προϋπολογισμό για παραβάσεις που εμπίπτουν στην κατηγορία 3 που δεν εμπίπτουν σε επιφάνεια χώρου και παραβάσεις αναλυτικού.

Στην κατηγορία θα βάλεις οποιαδήποτε άλλη εκτος της 3 με βάση τις παραβάσεις που έχεις:

-Κατοικία πριν το 1975-> κατηγορία 1

-Όλες οι παραβάσεις πριν το 83-> κατηγορία 2

-Παραβάσεις μετά το 83 και ύπαρξη οικοδομικής άδειας-> κατηγορία 4

-Παραβάσεις μετά το 83 και χωρίς άδεια -> κατηγορία 5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διαμέρισμα 4ου ορόφου σε πολυκατοικία όπου διαπιστώνω μετατόπιση ολόκληρης της προσοψής του διαμερισματος 8 μέτρων κατά 0,60μ.προς το προκηπιο της πολυκατοικίας, παράβαση που αποτελεί υπέρβαση δόμησης κάλυψης και προκηπιου, ενώ ομοίως έχω μετατόπιση της οπίσθιας όψης, παράβαση που αποτελεί υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.

Η ερώτηση μου είναι ΑΝ σε οποιαδήποτε περίπτωση, οι παραβάσεις αυτές αποτελούν κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (επομένως θέλουν συναίνεση) η οχι...

Ευχαριστω εκ τω προτέρων


Mήπως υπάρχει κάποια άποψη σχετικά αν μπορώ να προβώ σε τακτοποίηση του παραπάνω τμήματος με ή χωρίς συναίνεση??

Αντίστοιχα, αν έχω πολυκατοικία μετατοπισμένη εντός του οικοπέδου κατά 0,25 από το όριο του οικοπέδου με ταυτόχρονη επέκταση της πολυκατοικίας κατά 0,25 (ώστε να έρθει πάλι πρόσωπο με το όριο του οικοπέδου), θα χρειαστώ πάλι συναίνεση???

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (To μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω σε ένα οικόπεδο κάποια κτίρια με ΟΑ και αυθαιρεσίες, που είναι κατασκευασμένα προ 83 άρα είναι κατηγορία 2, ένα άλλο κτίριο (αποθήκη) προ 75 άρα κατηγορία 1, κάποιες αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 (μετακίνηση κτιρίου κλπ) και κάποια υπόστεγα που θα μπούνε με αναλυτικό. Άλλα υπόστεγα είναι μεταξύ 83-2004 και άλλα μεταξύ 2004-2011. Αυτά θα τα δηλώσω ως μετά το 2004 και κατηγορία 4 σε ένα ΦΚ που θα περιλαμβάνει μόνο αυθαίρετα με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση.

Μπορώ να τα βάλω σε μία δήλωση?

Το δοκίμασα στο σύστημα και τα δέχθηκε αλλά έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το ότι η ΚΑΤ2 πάει μόνο με ΚΑΤ1 και ΚΑΤ3

Κάνω κάτι λάθος???

Ευχαριστώ....

 

post-53519-0-35810400-1505755125_thumb.png

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχει πρόβλημα διότι η επιλογή κατηγορίας 2 προϋποθέτει να μην υπάρχουν μεταγενέστερες του 1983 αυθαιρεσίες. Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, διαφωνώ με το να χάνεται η κατηγορία 2, επειδή υπάρχουν αυθαιρεσίες αναλυτικού, αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω, οπότε αναγκαστικά επιλέγεται το δυσμενές, το οποίο ορίζει και ο νόμος.Το γιατί το σύστημα το δέχτηκε, ίσως αυτό να αφορά στην προσωρινή κατάσταση της δήλωσης και να μπλοκάρει αν πας για την υπαγωγή. Ακόμη και να μην μπλοκάρει τη συνέχεια της δήλωσης, πάλι έχεις την ευθύνη.

Είδα ότι σε ένα φύλλο καταγραφής βάζεις αλλαγή θέσης με κατηγορία 3. Πως το τεκμηριώνεις αφού στο ακίνητο έχεις αυθαιρεσίες και ως εκ τούτου οι πολεοδομικές διατάξεις έχουν παραβιαστεί.

κατηγορία 3-Εδάφιο ιε:

"ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση  εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους. Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παρ.9 του Αρθ-6 του Ν-4030/11 (ΦΕΚ-249/Α/11) η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου κατά τις διατάξεις του Ν-3843/10 (ΦΕΚ-62/Α/10)".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.