Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστώ, 

Πρόκειται για μαιζονέτα, άρα οι χώροι του υπογείου δεν είναι κοινόχρηστοι και επίσης δεν είχαν μετρήσει στην δόμηση.

Δηλαδή το κλιμακοστάσιο που εξηπηρετεί το λεβηταστάσιο και το μηχανοστάσιο που βρίσκονται στο υπόγειο θα μετρούν στην αυθαίρετη δόμηση?

Αν ο διάδρομος και ή σκάλα είναί αποκλειστικά για το λεβιτοστασιο τότε το αφηνεις ως εχει

Τα υπόλοιπα τα υπολογιζεις σαν ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή γιατί είναι σε υπόγεια στάθμη (τροποποιημένο παράρτημα Α)

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση αποθηκης σε βιομηχανια γαλακτοκομικων εκτος σχεδιου  η οποια ειναι εν μερει εντος Δ

βγαζει αδεια για το συννομο μερος  ? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν και το ερώτημά μου δεν ταιριάζει πλήρως με το θέμα του νήματος σας ζητώ την άποψή σας στο παρακάτω ερώτημα:

Έκανα για έναν πελάτη μου υπαγωγή στο 4178 και έχει πληρώσει τα παράβολα ενώ το εφ΄άπαξ πρόστιμο μπορεί να το πληρώσει ως τον Αύγουστο.

Είναι αρκετά χρήματα...

Δεν επείγει η ολοκληρωμένη υπαγωγή (δεν θα κάνει κάποια πράξη).

Επειδή ακόμη δεν μπορούμε να ανεβάσουμε τα αρχεία μας, και να πληρώσει τώρα ο άνθρωπος δεν θα έχει κάποια κατοχύρωση, εσείς τι θα τον συμβουλεύατε?

Να τα πληρώσει τώρα, ή να περιμένει τουλάχιστον μέχρι να είναι δυνατή και η ανάρτηση των σχεδίων ώστε να γίνει ολοκλήρωση της διαδικασίας και να είναι πλήρως κατοχυρωμένος?

Όχι τίποτα, μη μας έρθει κάποια αντισυνταγματικότητα και .....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση αποθηκης σε βιομηχανια γαλακτοκομικων εκτος σχεδιου  η οποια ειναι εν μερει εντος Δ

βγαζει αδεια για το συννομο μερος  ? 

H βιομηχ/κη μοναδα εχει αδεια  η αποθηκη  αυτη ομως  ειναι καπου μεσα στο  γηπεδο  ανεξαρτητα απο το κυριο σωμα της μοναδας .Τη βαζουμε (την αποθηκη)με η χωρις αδεια ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν και το ερώτημά μου δεν ταιριάζει πλήρως με το θέμα του νήματος σας ζητώ την άποψή σας στο παρακάτω ερώτημα:

Έκανα για έναν πελάτη μου υπαγωγή στο 4178 και έχει πληρώσει τα παράβολα ενώ το εφ΄άπαξ πρόστιμο μπορεί να το πληρώσει ως τον Αύγουστο.

Είναι αρκετά χρήματα...

Δεν επείγει η ολοκληρωμένη υπαγωγή (δεν θα κάνει κάποια πράξη).

Επειδή ακόμη δεν μπορούμε να ανεβάσουμε τα αρχεία μας, και να πληρώσει τώρα ο άνθρωπος δεν θα έχει κάποια κατοχύρωση, εσείς τι θα τον συμβουλεύατε?

Να τα πληρώσει τώρα, ή να περιμένει τουλάχιστον μέχρι να είναι δυνατή και η ανάρτηση των σχεδίων ώστε να γίνει ολοκλήρωση της διαδικασίας και να είναι πλήρως κατοχυρωμένος?

Όχι τίποτα, μη μας έρθει κάποια αντισυνταγματικότητα και .....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άγνωστο το μέλλον και αυτού του νόμου...

Αυτό που προσωπικά θα με ενδιέφερε είναι να κατοχυρώσω τη δική μου αμοιβή (προκαταβολικά αν ήταν δυνατόν). Φυσικά αν ο πελάτης θέλει να περιμένει μέχρι τη λήξη του δευτέρου εξαμήνου του νόμου (Αύγουστος 2014) για πληρωμή εφάπαξ μπορεί να το κάνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις όμως ότι, μέχρι τότε θα έχει φτιαχθεί και η εφαρμογή για να έχεις υποβάλλει και τα σχέδια κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο υπάρχει βόθρος που δεν χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια

καθώς η κατοικία έχει συνδεθεί με το σύστημα αποχέτευσης της πόλης. 

Πιστεύετε ότι πρέπει να δηλωθεί μαζί με την τακτοποίηση των υπερβάσεων της κατοικίας

(προ '75) ή δεν είναι πλέον απαραίτητο?

Αν πρέπει να δηλωθεί πάει κατηγορία 1?

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η ύπαρξη βόθρου (κατασκευή θαμμένη στο έδαφος) δεν μπορεί να έχει αποδεικτικό παλαιότητας. Υπάρχει η άποψη (έχει απομείνει από τις ερωτοαπαντήσεις του ν. 4014)  ότι αφού ρυθμίζεται η κατοικία, θεωρείται ότι οι σύνοδες κατασκευές όπως περίφραξη, εδαφόπλακες, βόθρος κλπ δεν χρειάζεται να δηλωθούν.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να δηλώνεται κάθε αυθαίρετη κατασκευή, διότι δεν έχω βρει κάποιο "πάτημα" στο νόμο για το αντίθετο.

Μια σκέψη για την περίπτωσή σου θα ήταν να δηλωθεί ως κατηγορία 3 ή διαφορετικά να μην το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.