Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημερα συνάδελφοι,

γνωρίζει κανεις αν σε κτίριο γραφείων του 1978 εχω υπέρβαση απόληξης κλιμακοστασίου 5 τ.μ. αλλα με χρήση βοηθητική (πλατύσκαλο) και υπέρβαση ύψους του κλιμαλοστασίου 30 εκ. πρέπει να το βαλω ως υπέρβαση με Β.Χ. (στο ΓΟΚ 73 προέβλεπε απόληξη ως 50 μ2 και εγώ εχω 26μ2). Το υψος του κτιρίου ειναι όσο προέβλεπε η οικοδομική αδεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ ερ 302 

 

302. Σε οικοδομή βάσει της οικοδομικής άδειας προβλεπόταν απόληξη κλιμακοστασίου- μηχανοστασίου με ύψος 2,20. Το ύψος τελικά έγινε 2,60μ και ο χώρος της απόληξης του μηχανοστασίου μεγάλωσε κατά 1,50τ.μ. Το πρόστιμο θα υπολογιστεί με αναλυτικό εφόσον πρόκειται για απολήξεις ή με αναλυτικό την υπέρβαση ύψους του χώρου που προβλεπόταν στην Ο.Α. και με Υ.Δ-Υ.Υ-Χ.Κ.Χ το 1,50 που επεκτάθηκε η απόληξη του μηχανοστασίου.

 

Η απόληξη του κλιμακοστασίου σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 συμπεριλαμβάνεται στην έννοια των Η/Χ και το πρόστιμο της υπολογίζεται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι,

γνωρίζει κανεις αν σε κτίριο γραφείων του 1978 εχω υπέρβαση απόληξης κλιμακοστασίου 5 τ.μ. αλλα με χρήση βοηθητική (πλατύσκαλο) και υπέρβαση ύψους του κλιμαλοστασίου 30 εκ. πρέπει να το βαλω ως υπέρβαση με Β.Χ. (στο ΓΟΚ 73 προέβλεπε απόληξη ως 50 μ2 και εγώ εχω 26μ2). Το υψος του κτιρίου ειναι όσο προέβλεπε η οικοδομική αδεια.

Ευχαριστώ

Έχεις υπέρβαση 5τμ στην απόληξη. Μάλλον θα πας με αναλυτικό. Και έχεις και υ.υ.στην απόληξη ή στο κλιμακοστάσιο? Έχει αποθήκη στο δώμα? Ενδεχομένως να πας και με εμβαδόν και υ.υ για όλα, ή μόνο για τα 5τμ με εμβαδόν και υ.υ. και τα υπόλοιπα με υ.υ. χωρίς υ.δ. ή τα υπόλοιπα με αναλυτικό για την υ.υ. των 30εκ.¨οπως και να το κάνεις τώρα δε νομίζω να κάτσει να ασχοληθεί κανένας. είναι και παλιό.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Η αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου (οπότε λογικά και η υπέρβαση) σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 πηγαίνει με αναλυτικό.

35) Παρ. 5β : Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική
και από κύρια σε κύρια, χωρίς όµως να έχουν εκτελεστεί οικοδοµικές εργασίες για τις οποίες
να µπορεί να συνταχθεί αναλυτικός προϋπολογισµός, καταβάλλεται παράβολο
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται ειδικό πρόστιµο.
Στην έννοια των αυθαίρετων ηµιϋπαίθριων χώρων, στεγάστρων κ.λ.π.
συµπεριλαµβάνονται και η αυθαίρετη απόληξη κλιµακοστασίου, καθώς και οι αυθαίρετοι
ανοιχτοί υπόστυλοι χώροι (π.χ. pilotis, υπόστυλη στάθµη ), που πρόκειται να παραµείνουν
ως έχουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εξαρτάται.

Εφόσον μιλάμε για μετά το 83

Αν υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο 4

Αν δεν υπάρχει 5

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μιλάμε για απόληξη που είναι όντως απόληξη και τίποτα παραπάνω.

 

Τώρα άμα μεγάλωσε και έγινε δωμάτιο εννοείται δεν παει με αναλυτικό αλλά με τετραγωνικά κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.