Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

υποθετωντας οτι εχεις οα

ολο το υπογειο με μειωτικο (υπογεια σταθμη γαρ)

και 1 αναλυτικος για το ξεμπαζωμα

1) Εγκύκλιος 4: "δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου."

 

2) Επίσης: «ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια και μόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια»

 

1) Εγώ έχω υπόγειο, το οποίο όμως δεν είναι νόμιμο, καθόσον έχει ξεμπαζωθεί από τη μία πλευρά (1 λοιπή παράβαση). Άρα πιστεύω πως πρέπει να υπολογίσω ΥΥ, αλλιώς υπολογίζω κι αυτή την παράβαση με αναλυτικό.

2) Το δάπεδο δεν έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια (είναι χαμηλότερα). Άρα ΥΥΚΧ

 

Έχω μπερδευτεί

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναρωτιέμαι...για ξενοδοχείο εκτός σχεδίου  όπου διαπιστώνεταi ότι σε κάτοψη νομίμου υπογείου 400m2 που διατηρείται χωμένο στο χώμα υπάρχει επέκταση 3x6m η οποία είναι από τις τρείς πλευρές μέσα στο χώμα και από την τέταρτη έχει τυφλό ντουβάρι χωμένο μέσα σε χώμα 30cm πλάτους+10cm τούβλο.....κατά την τακτοποίηση θεωρητικά  το πλάτος του αναβαθμού θεωρείται ανεκτό  για να καταστεί ένας χώρος υπόγειος όσο και να είναι αφού δεν απαιτούνται εγκρίσεις από ΕΠΑΕ κτλ?...ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι τουλάχιστον 1,5m?...ποια είναι η γνώμη σας?

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μας έχουνε ... ζαλίσει τα ούμπαλΑ με τα υπόγεια ... λέει τώρα να βρούμε τα χιλιοστά υπόγειων αποθηκων, να τα αναγάγουμε να βρούμε δόμηση αποθήκης με σημερινά επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης, να ρωτήσω, με έρκερ ή χωρίς έρκερ ? Γκρ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ποια η γνώμη σας?

Σε αυθαίρετο κτίριο κατοικίας (δεν υπάρχει καθόλου άδεια) λόγω της κατωφέρειας του εδάφους και της υψομετρικής διαφοράς που προκύπτει στον περιβάλλοντα χώρο, στη μια γωνία του κτιρίου έχει δημιουργηθεί ενας ''υπόγειος'' χώρος 28τ.μ. που χρησιμοποιείται ως αποθήκη. Το ύψος αυτού σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος είναι 1,80μ > 1,20μ. 

Πως τον περνάω, ως ΚΧ ή ως ΒΧ??

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος αναφέρει γενικά για χώρους σε υπόγειες στάθμες (καμία διευκρίνηση επ αυτού). Η εγκ. 4 κάνει αναφορά για νόμιμα (με Ο.Α) υπόγεια και η στάθμη δαπέδου να είναι η προβλεπόμενη. 

Με όλη αυτή τη σύγχυση κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο.

Η πιο ασφαλής λύση είναι να το λάβεις χωρίς μειωτικό.

Link to comment
Share on other sites

μα αφού είναι σαν αποθήκη, σαν τι θα το βάλεις, σαν ΚΧ?

Σωστά. Εφόσον επί πλέον είναι μικρότερο από 50 τ.μ......

Μειωτικό συντελεστή και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επειδή έχω μπερδευτεί τόσο πολύ με τους ΒΧ ,

@ da-mi :

τι εννοείς ''Εφόσον επί πλέον είναι μικρότερο από 50 τ.μ''?

 

Η ερώτηση γίνεται διότι ο 4178 αρθ.18, παρ.6, αναφέρει μειωτικό συντελεστή μόνο για υπόγειες στάθμες, σοφίτες, παταρια κλπ και στη δική μου περίπτωση ο χώρος δεν είναι υπόγειο κατά ΝΟΚ αφου η οροφή του απέχει > απο 1,20μ απο το έδαφος.

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω το ΦΕΚ 39 Β-2014 Υ.Α. Στο παράρτημα Α σελ. 289 που αναφέρει τα στοιχεία του φύλλου καταγραφής περίπτωση 5.   5(2)  : Επιφάνεια αυθαιρέτου  με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα, καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χωροι στάθμευσης κ.λπ.) εως 50 τ,μ

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ λαμβάνοντας υπόψη και τις εγκυκλίους 3,4 είναι ότι για να χρησιμοποιήσουμε  μειωτικό συντελεστή σε υπόγειο πρέπει το υπόγειο να είναι νόμιμο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια και επίσης να μην είναι τοποθετημένο σε άλλη στάθμη από αυτή που αναγράφεται στα σχεδιαγράμματα της οικοδομικής άδειας

ΦΕΚ 39 Β-2014 Υ Α τροποποίησης ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη αλλά επειδή έχω μπερδευτεί τόσο πολύ με τους ΒΧ ,

@ da-mi :

τι εννοείς ''Εφόσον επί πλέον είναι μικρότερο από 50 τ.μ''?

 

Η ερώτηση γίνεται διότι ο 4178 αρθ.18, παρ.6, αναφέρει μειωτικό συντελεστή μόνο για υπόγειες στάθμες, σοφίτες, παταρια κλπ και στη δική μου περίπτωση ο χώρος δεν είναι υπόγειο κατά ΝΟΚ αφου η οροφή του απέχει > απο 1,20μ απο το έδαφος.

 

 

 

 

 

Το ισόγειο δεν χαρακτηρίζεται από την στάθμη της οροφής αλλά από την στάθμη του δαπέδου. Ισχύει το άρθρο 32 παρ.1 του ΓΟΚ 73 (δεν νομίζω πως έχει καταργηθεί, αφού δεν υπάρχει άλλος ορισμός).

 

Για στάθμη δαπέδου κάτω από 1 μέτρο από διαμορφωμένο άδειας έχουμε χαρακτηρισμό υπόγειο (από εις άτοπον απαγωγή), για στάθμη >1 μέτρο κάτω από διαμορφωμένο έδαφος χαρακτηρισμό ισόγειο. Η στάθμη οροφής <1,20 μέτρο ελέγχεται για το εάν ο χώρος θα μετρήσει στον ΣΔ (μαζί και με τους υπόλοιπους περιορισμούς) και όχι για το εάν χαρακτηρίζεται ως υπόγειος ή ισόγειος ο χώρος.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.