Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

απαντησε η Γαρδικη  βλεπε  στο νημα απαντησεις απο ΔΟΚΚ

σε ποιες απαντήσεις αναφέρεσαι συνάδερφε, που μπορούμε να τις βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ποιες απαντήσεις αναφέρεσαι συνάδερφε, που μπορούμε να τις βρούμε;

 

σε ποιες απαντήσεις αναφέρεσαι συνάδερφε, που μπορούμε να τις βρούμε;

στη σελιδα 3 απαντησεις απο ΔΟΚΚ   ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,έχω την εξής περίπτωση:
Στον ακάλυπτο χώρο του ισογείου πολυκατοικίας υπάρχουν σκεπασμένα αλλά περιμετρικά ελεύθερα πάρκινγκ, που δε φαίνονται στην οκοδομική άδεια.
Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας στην οποία το κάθε παρκινγκ έχει οριστεί επακριβώς στο σχέδιο και ανήκει σε συγκεκριμένο διαμέρισμα (το πάρκινγκ δεν έχει χιολοστά, μόνο το διαμέρισμα).
Δεν υπάρχει λοιπόν θέμα συνιδιοκτησίας.
Το κάθε πάρκινγκ έχει υπέρβαση κάλυψης.Συνολικά στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης 50μ2 αλλά όλα τα αυθαίρετα πάρκινγκ μαζί είναι 100μ2.
Εδώ υποκρύπτεται υπέρβαση δόμησης 50μ2 σε όλους μαζί.
Εγώ θέλω να τακτοποιήσω ένα παρκινγκ 15 μ2 από συγκεκριμένο διαμέρισμα.
1. Απλά δηλώνω υπέρβαση κάλυψης 15μ2 (χωρίς υπέρβαση δόμησης) και πάω με αναλυτικό οπότε πρόστιμο 500€;(γιατί δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλες ιδιοκτησίες)
2. Να θέωρήσω ότι έχω και υπέρβαση δόμησης 15μ2 (η σίγουρη λύση), οπότε θα μου βγει ένα μεγάλο πρόστιμο;
3. Αναμονή για διευκρινίσεις από ΤΕΕ
ή κάτι άλλο;
Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει υπέρβαση δόμησης 60μ2 συνολικά επί του οικοπέδου πως θα κατανεμηθεί;
με τα χιλιοστά ιδιοκτησίας αλλά ποια; (να διευκρινίσω ότι δεν έχουν όλα τα διαμερίσματα αυθαίρετα πάρκινγκ)
με νέα χιλιοστά που θα προκύψουν μόνο από αυτούς που έχουν αυθαίρετα πάρκινγκ;
με (τα μ2 του κάθε πάρκινγκ)/ (μ2 συνολικά των αυθαιρέτων)
Περιμένω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για σκεπασμένα αλλά περιμετρικά ελεύθερα πάρκινγ.

 

Καταλαβαίνω ότι στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας (πίσω χώρο πυλωτής φαντάζομαι) ΑΠΛΑ έχουν κάνει κάποια στέγαστρα για να μην βρέχονται τα αυτοκίνητά τους, τα οποία είναι μόνο στέγαστρα, χωρίς κάθετα στοιχεία πλήρωσης.

 

Εάν λοιπόν είναι μόνο "στέγαστρα", είναι λοιπές παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό. Το ότι έχεις υπέρβαση κάλυψης, δεν το ελέγχεις όταν πας ως λοιπή παράβαση.

 

ΥΓ: Εφόσον οι θέσεις στάθμευσης δεν έχουν χιλιοστά, αυτές οι κατασκευές είναι στον κοινόχρηστο. Συμφέρει να γίνει 1 δήλωση ΑΠ' ΟΛΟΥΣ για ΟΛΑ, και με 500€ (λογικά) να ξεμπερδεύουν με τα στέγαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε δύο οικίες και έχω αυθαίρετο στέγαστρο 80τ.μ. το οποίο καταλαμβάνει όλο το χώρο ανάμεσα στις οικίες. Το πηγαίνω στο άρθρο 18 με προϋπολογισμό έως 15.000 ευρώ και βγαίνει πρόστιμο 500 ευρώ ή το πηγαίνω σαν υπέρβαση δόμηση και κάλυψης;

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ως λοιπή παράβαση το πρόστιμο της οποίας θα υπολογιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση λίγο ιδιαίτερη. Υπάρχει κτίριο κατοικια προ του '55 και πάνω από αυτό έχει δημιουργηθεί υπόστεγο στο οποίο έχουν εγκατασταθεί φωτοβολταϊκά. Το συγκεκριμένο υπόστεγο μπορεί να πάει με το Α.18 παρ.5β με αναλυτικό προϋπολογισμό; Προσπαθώ να βρω διαφορά ορισμού υπόστεγου και στεγάστρου, αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stvxri  :smile: 

 

Και εγώ εκεί καταλήγω... Δεν ξέρω αν έχει άλλος συνάδελφος διαφορετική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.