Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (ΚΑΝ.ΕΠΕ.);


pirsogiannis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους του συνάδελφους,

εγώ έχω για κτίρια σκυροδέματος το next και κάποια στιγμή αγόρασα και το πακέτο που "ασχολείται" με τον ΚΑΝΕΠΕ.

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος καθώς σε εκπαιδευτικό επίπεδο που προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω, με

τρέλανε μέχρι να περάσω τους οπλισμούς στα δοκάρια και στα υποστυλώματα. Ήταν τόσο δύσχρηστο καθώς έπρεπε

να τοποθετώ οπλισμό σε κάθε στοιχείο ξεχωριστά και επίσης εάν δεν έβαζα τους οπλισμούς σε όλα τα στοιχεία και 

το έκλεινα για κάποιον λόγο τότε έχανε και αυτά που είχα περάσει (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Τέλος 

το πρόγραμμα δεν έχει λύση στην περίπτωση που απαιτηθούν ενισχύσεις καθώς δεν κάνει υπολογισμό των επεμβάσεων.

Η απάντηση τους πριν περίπου ένα εξάμηνο ήταν ότι ... μηχανικός είσαι αλίμονο εάν δεν μπορείς να διαστασιολογήσεις 

στο χέρι....

Με λίγα λόγια ήταν κακή αγορά και δυστυχώς δεν τους βλέπω καθόλου να ενδιαφέρονται να βελτιώσουν το πακέτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 11 months later...

ο κανεπε στο next ειναι για κλαματα

ενισχυσεις ακομα και τωρα μαιος 2015 δεν μπορουν να υπολογιστουν

η απαντηση ηταν κοιτα δεν πολυδουλευει γιαυτο το δινουμε τζαμπα και ελενξτε το και εσεις

Οταν μιλαμε για κανεπε και next μιλαμε για pushover γιατι οι ελαστικες μεθοδοι δεν υποστηριζονται

τα αποτελεσματα στην pushover χρηζουν ελεγχου απο το χρηστη.

Κολλαει αρκετα συχνα και ο τροπος που βαζεις οπλισμο ειναι δυσκολος

Δεν υπολογιζει τα σπαστα στη στηριξη για διατμηση και δεν εχω καταλαβει αν και πως λαμβανει την περισφυξη υποψη

Το προγραμμα ειναι παρατημενο και ασχολουνται με μελετες κυριως. Εχουν γινει ανταγωνιστες μας πλεον

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αναζωπυρώνω την κουβέντα και λόγω του πρόσφατου ΦΕΚ για την κατάργηση του παραρτήματος Ε.

Προσωπικά έχω το scada pro το οποίο έχω παρατήσει χωρίς αναβαθμίσεις εδώ και 2-3 χρόνια περίπου.

Κρίμα γιατί όταν σταματήσανε το scadafw επί της ουσίας το ξαναπήρα από την αρχή με αρκετά χρήματα... Να φανταστείτε ότι ενώ είχα ενισχύσεις και παλιούς κανονισμούς στο scadapro επειδή άργησαν να τους ενσωματώσουν δεν μου τους δώσανε δωρεάν, όπως κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε. και φυσικά δεν τους αγόρασα εκ νέου.

Τα λέω όλα αυτά γιατί προφανώς ΔΕΝ έχω αγοράσει την pushover του scadapro ενώ όταν αγόρασα τα μεταλλικά για μια μελέτη που δώσανε δώρο τον ΚΑΝΕΠΕ !!?? (Αλήθεια μπορώ να κάνω κάτι με ΚΑΝΕΠΕ χωρίς pushover?)

Αλήθεια τώρα που το scadapro συνδέεται με το etabs άραγε μπορεί κάποιος να τρέξει την pushover στο etabs και να κάνει τους ελέγχους ΚΑΝ.ΕΠΕ στο scadapro? ή απλά η σύνδεση αφορά "απλή" ανάλυση και διαστασιολόγηση?

 

Επομένως ρωτάω, μιας και έχει περάσει χρόνος από την τελευταία κουβέντα, αν υπάρχει μια μικρή έστω εμπειρία για ΚΑΝ.ΕΠΕ από τα υφιστάμενα προγράμματα.

 

Παρεμπιπτόντως να πω ότι στο ΡΑΦ μάλλον έχουν βάλει και μεταλλικά και συνδέσεις, κάτι που ο nik ήθελε διακαώς. Ίσως έχουν και φέρουσα τοιχοποιία.

 

Τελευταία ερώτηση: Θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτοτελώς το etabs για ΚΑΝ.ΕΠΕ με αποδεκτό "πονοκεφάλιασμα και αλχημείες"?

 

Ευχαριστώ ω συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω...

Το ΡΑΦ εχει και μεταλλικα και συνδεσεις και φερουσα...

Και συμφερει..

 

Ξερω οτι ετοιμαζουν και ξυλινα και εντος του μηνα βγαινουν και τα συμμικτα.

 

Το κακο ειναι οτι δεν σχεδιαζει ενισχυσεις με FRP ή ελασματα χαλυβα, μονο με μανδυα gunite/σκυροδεματος.

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΑΦ δουλεύω τα τελευταία χρόνια. Δίνει πολλές δυνατότητες, σε εξαιρετική τιμή. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν πετυχαίνω την παραγωγικότητα που είχα με άλλα προγράμματα, και ότι το τεύχος του είναι δύστροπο όταν θέλεις να το επεξεργαστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

 

Έχω το στατικό πρόγραμμα ΡΑΦ για Ο/Σ και γενικά είμαι ευχαριστημένος (αν και θέλουν αρκετή δουλειά τα σχέδια για να τα στρώσεις). Σκέφτομαι να το αναβαθμίσω και να αγοράσω τις ενισχύσεις (450Ε+φπα) και την push over ( 890 +φπα) που έχει το ΡΑΦ και τα δύο μαζί τα δίνουν (1200+φπα).

 

Αξίζουν για να κάνεις μια μελέτη στατικής επάρκειας / ενίσχυσης; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το topic αποκτά νέο ενδιαφέρον τώρα που ζητούνται ΜΣΕ (Ν. 4495). Yπάρχουν stand alone προγράμματα Καν.Επε.;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.