Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση για τον έλεγχο έργων και εργασιών δόμηση


nik

Recommended Posts

Άποψή μου συνάδελφοι να μη γινόμαστε "γραφειοκρατικότεροι" των δημοσίων υπαλλήλων. Μια χαρά έλεγχος γίνεται και με σκυροδετημένη θεμελίωση.

 

Στην τελική αν πρόκειται ο ελεγκτής να διορθώνει τον επιβλέπων δε βρίσκω το λόγο να πληρώνει για επιβλέπων μηχανικό ο ιδιοκτήτης. Πληρωνόμαστε για να κάνουμε υπεύθυνα μια δουλειά. Όποιος επιβλέπων δε μπορεί...σπίτι του!!

 

Για εμένα προσωπικά θεωρώ πως έλεγχος μπορεί να γίνει μόνο όταν σκυροδετηθούν τα τοιχία του υπογείου. Όσον αφορά το βάθος της θεμελίωση δε θεωρώ πως είναι κάτι σημαντικό και σε κάθε περίπτωση βασικότερο από πολεοδομικής άποψης είναι το δάπεδο του υπογείου.

 

Μην ξεχνάτε πως σε περίπτωση ελέγχου στα καλούπια πολλά μπορεί να αλλάξουν μετά τον έλεγχο (βλέπε επεκτάσεις του υπογείου κ.α.. Ο σκοπός είναι να ελέγχονται τετελεσμένες καταστάσεις.

Edited by Αλέξανδρος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε θα έπρεπε να γίνεται ένας έλεγχος, στο τέλος.... Ότι είναι αυθαίρετο .. κατεδάφιση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο πόρισμά μου αναφέρω σε όλα "ΝΑΙ" και στο πεδίο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ - ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ έγραψα το εξής: 

 

"Η οικοδομή αν και ικανοποιούσε πλήρως τα σημεία ελέγχου, βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο εργασιών κατά την παρ. 3α του άρθρου 4 του ΦΕΚ 57Β/2014. Στάδιο Εργασιών: Σκυροδετημένη και μπαζωμένη θεμελίωση.

 

Αποτέλεσμα ελέγχου: α) Δεν βρέθηκαν παραβάσεις"

 

Λέτε ν'  αντιμετωπίσει πρόβλημα ο επιβλέπων;

 

Στην ΕΥΕΔ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Δεν τον γράψαν λέει το νόμο αυτοί. Του λέω να κάνει εισήγηση για να διευκρινιστεί το θέμα με μια εγκύκλιο. Μου λέει πως δεν δίνουν βάση στις εισηγήσεις.τους. .

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σε αρχικό έλεγχο κατηγορίας έργου Β', ενώ το έργο έχει υπόγειο

αν δεν έχει κατασκευαστεί ακόμη ο ξυλότυπος των περιμετρικών

τοιχίων τι κάνουμε στο Πόρισμά μας; 

Απλά το αναφέρουμε στις παρατηρήσεις και αποφασίζει η ΥΔΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Πως να κατασκευαστεί συνάδελφε?

 

 

Γι' αυτό φωνάζω πως ο έλεγχος μπορεί να γίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μετά την σκυροδέτηση της θεμελίωσης

 

 

Ακόμα και να κατασκευαστεί πως καλύπτεσαι αφού μετά την αποχώρησή σου μπορεί να τροποποιηθεί?!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αν και είναι σύνηθες να σκυροδετούμε "κοστούμι" την θεμελίωση με τα τοιχία.

 

Το θέμα όμως είναι ότι το αναφέρει ρητά η Υ.Α. "και των τοιχίων του υπογείου", άρα στο Πόρισμα πρέπει να αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι και πολύ ''σύνηθες'' ο τρόπος της ταυτόχρονης σκυροδέτησης της θεμελίωσης με τα περιμετρικά τοιχία του υπογείου, τις περισσότερες φορές στην πράξη γίνεται σε διαφορετικές φάσεις λόγω κατασκευαστικής δυσκολίας για τα περισσότερα συνεργεία που δεν διαθέτουν τα κατάλληλα εργαλεία και την εμπειρία του εγχειρήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό συνάδελφε, είναι "κοστούμι". Κι αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίζουμε με απόλυτο τρόπο στον εργολάβο (και στον ιδιοκτήτη) εξ αρχής.

Αν το "συνεργείο" δεν έχει την εμπειρία και τα εργαλεία, ας γίνουν καλύτερα τσοπάνηδες,

Είναι ευκαιρία να καθαρίσει η πιάτσα, και να παραμείνουν οι σωστοί.  

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε θα σε στενοχωρησω, αλλα το σωστο ειναι σε δυο φασεις (θεμελιωση, τοιχεια) ή σε τρεις φασεις (πελματα πεδιλοδοκων, κορμος, τοιχεια υπογειου)

 

Τα "κοστουμια" ειναι για τους γαμους, οχι για την οικοδομη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.