Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

Πέρα από το αστείο της υπόθεσης, αυτή ήταν η βασική φιλοσοφία του TRUEKE (ανταλλακτικό παζάρι) της Αργεντινής, που λειτούργησε κατά την εποχή της κατοχής του ΔΝΤ στη χώρα (αρχές 2000+) και η φιλοσοφία του στηριζόταν στην ανταλλαγή των προϊόντων και στη χρήση κουπονιών που τύπωσαν οι ίδιοι οι πολίτες.

Αξίζει να το διαβάσετε και μάλιστα η λειτουργία του αναλύεται πολύ καλά στην εξαιρετική εκπομπή του ΕΞΑΝΤΑ (του Αυγερόπουλου) "Το πείραμα της Αργεντινής", που μπορείτε να τη δείτε ολόκληρη και φυσικά δωρεάν, μέσα από το σύνδεσμο της εκπομπής που σας παρέθεσα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον, όπως και άλλες προσπάθειες

όμως δυστυχώς το ΦΠΑ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορούμε να το πλερωσουμε με κότες :(

Link to comment
Share on other sites

Πριν 54 περίπου χρόνια...

 

Είμαι στο χωριό της γιαγιάς μου είναι μεσημέρι και την έχω στήσει έξω από το κοτέτσι!

Περιμένω να σταματήσουν τα κακαρίσματα και μετά "μπουκάρω" με αγωνία μέσα και ω του θαύματος δύο ζεστά αυγά στην φωλιά...

Τα παίρνω και τρέχω γρήγορα στο περίπτερο του χωριού τα δίνω στον περιπτερά και μου δίνει το αγαπημένο μου περιοδικό:

 

http://www.mikros-iros.gr/index1.html

 

Δεν υπάρχουν λόγια για να εκφράσουν αυτό το συναίσθημα που ένιωσα τότε!!!

 

Ένα λεπτό περιπτερά σου έχω φέρει δύο ...αυγά θα μπορούσε να ήταν το σουξέ της ημέρας αυτής!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον, όπως και άλλες προσπάθειες

όμως δυστυχώς το ΦΠΑ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορούμε να το πλερωσουμε με κότες

 

Εφορίες και ταμεία ... Μεγάλα κοτέτσια ... Και τα πληρώνουμε αδρά . Και κάποια μ@λακισμένα που κάποιοι τα όρισαν προέδρους κ.λ.π. , τζιράρουν ανερυθρίαστα τις εισφορές των ασφαλισμένων. Και γιατί να μην το κάνουν ; Θα δώσουν λόγο πουθενά ;

 

καλά, μην ψαρώνεις, υπάρχει στο φόρουμ και τετραψήφιος.

 

Δηλαδή ;;;;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.