Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θέλω να κατεβάζω οχήματα στα υπόγεια μέσω στεγασμένης πλατφόρμας οχημάτων
η οποία θα κατασκευαστεί εντός του ακαλύπτου χώρου (άρθρο 11, §6, κγ).

Επειδή όμως η εναπομένουσα φύτευση ακαλύπτου δεν επαρκεί
μπορώ να φυτεύσω το στέγαστρο της στεγασμένης πλατφόρμας με 40cm χώμα και να την λάβω υπ' όψιν στον υπολογισμό φύτευσης?   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να κάνεις την πλατφόρμα σαν τμήμα ενιαίου χώρου στάθμευσης της παρ.6.ιγ ;

Τότε λύνεται το πρόβλημα ...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kan62 said:

Μπορείς να κάνεις την πλατφόρμα σαν τμήμα ενιαίου χώρου στάθμευσης της παρ.6.ιγ ;

Τότε λύνεται το πρόβλημα ...

Ναι, σωστά, σε ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα προσέξει το παραπάνω.

Και κάτι λιγότερο σχετικό:
Στην προκειμένη περίπτωση έχω μικρό οικόπεδο (130μ²) με πολλά διαμερίσματα 
και μια μόνο πλατφόρμα στον ακάλυπτο δεν μου επαρκεί για να κατεβάσω όλα τα αυτοκίνητα στα υπόγεια.
Δεύτερη πλατφόρμα (αθροιστικά και οι δύο πλατφόρμες ξεπερνούν οριακά τα 25μ²) στον χώρο της πιλοτής άραγε να επιτρέπεται?
Να λαμβάνεται άραγε η δεύτερη πλατφόρμα υπ' όψιν στο 50% των κλειστών χώρων και στα 40μ² της εισόδου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου πει αν έχω οικόπεδο 1.200 τ.μ. με επιτρεπόμενη κάλυψη 0,3 και ανοικτές θέσεις στάθμευσης πόση είναι η υποχρεωτική φύτευση?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μικρού Π.Κ., δεν νομίζω πως συμφέρει η σχετική περίπτωση διότι αφορά σε επιφάνεια στάθμευσης ίση με 36 μ² (=10%*30%*1200).

Σε αυτή την περίπτωση, η φύτευση υπολογίζεται επί της απομένουσας επιφάνειας οικοπέδου, ήτοι: 2/3*1200*(1-0,33) = 536 μ²

Διαφορετικά, η φύτευση είναι 2/3*0,7*1200 = 560 μ²

Αν θέλεις να μειώσεις κι άλλο αυτή την επιφάνεια, κάνεις φυτεμένο δώμα

Link to comment
Share on other sites

Από τη διατύπωση του συγκεκριμένου εδαφίου προκύπτει ότι, προκειμένου να κάνεις χρήση της μειωμένης επιφάνειας, θα πρέπει ο χώρος της στάθμευσης να μην καταλαμβάνει επιφάνεια >10% της επιτρ. κάλυψης (=36 μ²).

Επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία, βασίζομαι στο λεκτικό του ΝΟΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συναδελφοι.

Πρόκειται για άδεια αλλαγής χρήσης ξενοδοχείου σε οίκο ευγηρίας. 

Η απαίτηση του ΝΟΚ και τη φύτευση στα 2/3 του ακάλυπτου χώρου του γηπέδου ισχύει για όλα τα γήπεδα είτε εντός σχεδίου, εντός οικισμού είτε εκτός σχεδίου?

Για τις θέσεις στάθμευσης στον περιβάλλοντα χώρο ισχύει το 1 ανά 15 κλίνες? (από το ΠΔ 111/2004). Η επιφάνεια των θέσεων στάθμευσης στον περιβ. χώρο προσμετράται στα 2/3 του ακάλυπτου?

 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Quote

Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, δύναται αυτή να μειωθεί στο 1/2 του υποχρεωτικού ακαλύπτου υπό την προϋπόθεση ότι θα φυτευτεί στο δώμα διπλάσια επιφάνεια από την υπολειπόμενη επιφάνεια των 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου που δεν προβλέπεται να υλοποιηθεί.
Σε κτίρια όπου δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί η φύτευση μέχρι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακαλύπτου, κατ’ εξαίρεση δύναται να συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης και οι διάδρομοι διέλευσης των οχημάτων εφόσον επιστρώνονται από διάτρητες πλάκες.

Προκειμένου να εφαρμόσω το παραπάνω, σε κάποια Υ.ΔΟΜ. της Αττικής μου έχουν θέσει ως όρο το να εξαντλήσω πρώτα ότι έχουν φυτευτεί φωταγωγοί, δώματα και εξώστες. Επομένως, προσμετρούμενη φύτευση με διάτρητες πλάκες σε διάδρομο διέλευσης οχημάτων, μου επιτρέπουν ΜΟΝΟ εφόσον έχω κάνει το κτίριο κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας και πάλι δεν φτάνει η φύτευση - δηλαδή, δε μου το επιτρέπουν πουθενά. Έχουν δε πέσει στα χέρια μου πρόσφατες Άδειες ΜΕ Προέγκριση που τους το έχουν κάνει δεκτό αυτό, χωρίς να τους έχουν βάλει πρώτα να φυτεύσουν όλο το κτίριο...

Έχετε κάποια εμπειρία ή άποψη σχετικά με αυτήν την απαίτηση της ΥΔΟΜ που αντιμετωπίζω;

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.