Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

23 ώρες πριν, iromich said:

Καλησπέρα, 

Έχω μια περίπτωση μιας νέας άδειας και ο πελάτης θέλει να βάλει θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο. 
Πρόκειται για 6 θέσεις στάθμευσης στον υπαίθριο χώρο. Η πολεοδομία της περιοχής μου ανέφερε ότι ισχύει ότι η συνολική επιφάνεια των θέσεων να είναι μικρότερη από 10% της επιτρεπόμενης κάλυψης. 
Επίσης μου ανέφερε το άρθρο 11 παρ. 6 ιγ. 
Μπορείτε να μου πείτε σε ποιους νόμους αναφέρονται οι 2  περιπτωσεις γιατί δεν μπορώ να τα βρω. 

Ευχαριστώ
Με Εκτίμηση, 

Ηρώ Μιχελή

Δεν λέει πουθενά ο ΝΟΚ ότι πρέπει να έχεις μέγιστο εμβαδόν θέσεων στάθμευσης 10% της κάλυψης.

Απλώς πριμοδοτεί μικρά οικόπεδα με λίγη μείωση φύτευσης αν κάνουν ΘΣ έως 10%. (βασικά μπορείς αν δεν εξαντλείται η κάλυψη σου να πάρεις και το ποσοστό της κάλυψης που απομένει για ΘΣ).

 

Αν έχεις άνεση στο οικόπεδο και  μπορείς εξασφαλίσεις την ελάχιστη απαιτούμενη φύτευση κάνε όσες ΘΣ θες στον ακάλυπτο αλλά χωρίς μπόνους μείωση φύτευσης.

 

Γενικά τις θέλουμε τις ΘΣ, γι'αυτό δίνε και μπόνους φύτευση για τα μικρά οικόπεδα.

 

Δεν είναι λογικό να απαγορεύεις ΘΣ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σχετικά με την υποχρεωτική φύτευση του ακάλυπτου χώρου, στον υπολογισμό συμμετέχουν οι περιοχές του ακαλύπτου κάτω από εξώστες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά τη διατύπωση, (εκτός αν το συγχέω με τον ΓΟΚ 85) αναφέρεται ως χώρος χωρίς επίστρωση με σκοπό την φύτευση. Οπότε, το βασικό κριτήριο είναι να μην επιστρωθεί ο χώρος. Αν υπάρχει σκέτο χώμα, η φύση θα κάνει τη δουλειά της και χωρίς εμάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/9/2023 at 6:15 ΜΜ, Latg said:

Δεν λέει πουθενά ο ΝΟΚ ότι πρέπει να έχεις μέγιστο εμβαδόν θέσεων στάθμευσης 10% της κάλυψης.

Απλώς πριμοδοτεί μικρά οικόπεδα με λίγη μείωση φύτευσης αν κάνουν ΘΣ έως 10%. (βασικά μπορείς αν δεν εξαντλείται η κάλυψη σου να πάρεις και το ποσοστό της κάλυψης που απομένει για ΘΣ).

 

Αν έχεις άνεση στο οικόπεδο και  μπορείς εξασφαλίσεις την ελάχιστη απαιτούμενη φύτευση κάνε όσες ΘΣ θες στον ακάλυπτο αλλά χωρίς μπόνους μείωση φύτευσης.

 

Γενικά τις θέλουμε τις ΘΣ, γι'αυτό δίνε και μπόνους φύτευση για τα μικρά οικόπεδα.

 

Δεν είναι λογικό να απαγορεύεις ΘΣ 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορώ να προσθέσω φύτευση στον χώρο της πυλωτής με υποκείμενο υπόγειο;

Έχω μια πυλωτή σε δύο στάθμες με διαφορά 45εκ

Τα περιμετρικά δοκάρια της ύψους 60εκ. είναι στην ίδια στάθμη.  Στο υποβαθμισμένο τμήμα είναι ανεστραμμένα

Μπορώ την ανισοσταθμία των πλακών να την γεμίσω με χώμα και να την φυτεύσω έχοντας τα περιμετρικά δοκάρια που είναι ανεστραμμένα ως αντιστήριξη;

Μετράει στην φύτευση αφού είναι > 40εκ. ;

 

πυλωτή_φυτευση.jpg

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aρθρο 17 Παρ 2

"Στον υπολογισμό της φύτευσης συμμετέχουν ....... κατασκευές που επιβάλλονται μετά την ανεύρεση μνημείων για την προστασία και ανάδειξή τους, ύστερα από έγκριση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού."

Αν σε οικόπεδο υπάρχει χώρος με αρχαιολογικά ευρήματα, μετράει στη φύτευση το εμβαδόν του χώρου αυτού ή και περιμετρικές επεμβάσεις ανάδειξης του; Πχ  τοιχία, ράμπες κλπ που είναι σε άμεση συνάρτηση με τον χώρο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! Εύχομαι καλό σαββατοκύριακο και καλή ξεκούραση σε όλους μας καταρχήν! Να ρωτήσω στον υπολογισμό της φύτευσης ακαλύπτου μπορώ να συνυπολογίσω το τμήμα κάτω από τον εξώστη (εσκεμμένα αφού έχω περιθώριο το υπολογίζω ως εξώστη)

fyteysi isogeioy.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.