Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσω Taxisnet η κατάθεση συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Τα επιτηδευματία-ιδιώτη μένουν αθεώρητα από την ΔΟΥ. (αν και μερικές τα μαζεύουν!!!!).

 

 

 

Εγω θα προτεινω προσοχη.

Εχει γραψει πολλες φορες και ο Σωτηρης για το θεμα αυτο.

Η φορολοgικη νομοθεσια αναφερει οτι εφοσον συνταχθει συμφωνητικο αυτο πρεπει να θεωρηθει απο τη ΔΟΥ.

Αρα αυτο που αναφερετε ειναι λαθος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μελετες εργοδοτουμενες απο επαγγελματια ή εταιρεια, δηλαδη απο επαγγελματικο ΑΦΜ (πχ βιοτεχνικο κτιριο) υπαγονται στην περιπτωση συμφωνητικων μεταξυ επιτηδευματιων ή μηχανικου-ιδιωτη;

 

Αληθεια, τα συμφωνητικα μεταξυ μηχανικων-ιδιωτων δε σας τα ζητουν απο την ΥΔΟΜ θεωρημενα στη ΔΟΥ για την πληροτητα φακελου;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να αφορά τα συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματία και ιδιώτη δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως συμφωνητικά με ιδιώτες, όπως κι αλλού έχω γράψει, ποτέ δεν πήγα και δεν πρόκειται να πάω στην εφορία.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον Ιάσονα και επειδή το Σύνταγμα μιλάει γιά ισότητα , τότε θα έπρεπε και οι γιατροί σε κάθε επίσκεψη που δέχονται στο γραφείο τους , να κάνουν συμφωνητικά και να τα πάνε στην εφορία . Ελεος με τις εμμονές ορισμένων .

 

Αλλωστε η νέα κυβέρνηση μπορεί να τα αλλάξει όλα .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Από προσωπική εμπειρία, τα συμφωνητικά με ιδιώτες τα καταθέτουμε στην εφορία. Τουλάχιστον στη Ζ και την Ε Θεσσαλονίκης πρέπει να τα πας, διαφορετικά έχεις πρόστιμο 40 ευρώ για κάθε τρίμηνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος κλάδος που να κάνει συμφωνητικά με ιδιώτες και να τα καταθέτει στην εφορία. Δηλαδή για ένα ΠΕΑ θα πρέπει να κάνω συμφωνητικό και να το πάω στην εφορία? Έλεος!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία και η συζήτηση με τα συμφωνητικά είναι ατελείωτη 2 χρόνια τώρα που την παρακολουθώ, όπως επίσης και οι απόψεις καθενός για το πώς πράττουν, πώς συμπεριφέρεται η οικεία τους ΔΟΥ, και τι πρόστιμα επιβάλλονται (άλλοι λένε με το τρίμηνο, άλλοι με το συμφωνητικό και τα ποσά πάντα διαφορετικά). Οι Νόμοι είναι δεδομένοι και καθένας πράττει και επιβάλλει πρόστιμα κατά βούληση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.