Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Εγώ εξ' αρχής το εγκατέστησα..
Αλλά απ' ότι κατάλαβα χρειάζεται παλιές εκδόσεις των windows (windows2000 ή στα xp), τα οποία δεν έχουν εγκατεστημένα τα απαραίτητα activeX Controls με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργηθούν τα πιστοποιητικά. Σε συνάδελφο δεν το εγκαταστήσαμε και δεν υπήρχε κάποιο θέμα, ούτε κατά την έκδοση των πιστοποιητικών στα win7, ούτε και στην χρήση τους σε win8.1 και win10.

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όσοι έχουν προμηθευτεί to usb Safenet 5110 (όπως κι εγώ άλλωστε) επειδή παιδεύτηκα πολύ να γνωρίζετε ότι εμένα δούλεψε με SafeNet Authentication Client 10.0.

Με το SafeNet Authentication Client 10.5 μου έβγαζε το πρόβλημα με τo D. Το έκανα απεγκατάσταση και εγκατέστησα το παλαιότερο. 

Εδώ μπορείτε να το κατεβάσετε: http://rc.onant.com/SAC_10_windows.rar

Επίσης ψηφιακή υπογραφή με ποιο πρόγραμμα βάζετε; Εγώ δούλεψα το Jsign που προτείνει το ερμης.

 

 

 

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, tirbouson said:

......

Επίσης ψηφιακή υπογραφή με ποιο πρόγραμμα βάζετε; Εγώ δούλεψα το Jsign που προτείνει το ερμης.

Με acrobat reader dc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει υποβάλει κάποιος τελικά αρχείο στο Κτηματολόγιο; 

Βάσει της υποστήριξης που επικοινώνησα τα αρχεία είναι σωστά και δέν μπορώ να τα ανεβάσω.

Μια φορά μου βγάζει ο τύπος αρχειών zip/pdf δεν είναι αποδεκτός , τήν επόμενη βγάζει οτι δεν είναι υπογεγραμμένο.

Μπορεί να ευθύνεται το σχεδιαστικό πρόγραμμα ;

Link to comment
Share on other sites

προφανώς (τη δεύτερη φορά) ξέχασες την ψηφιακή υπογραφή στο pdf του zip(κάτι που, στη βιασύνη μας, κάνουμε συχνά)

τα προγράμματα, φαίνεται να, είναι αλάνθαστα (προς το παρόν)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δώστε 10 ευρώ και πάρτε safenet 5110 και όχι 70!

Βρήκαν ευκαιρία οι εταιρείες να οικονομησουν... άκου 60+φπα ευρώ

https://m.ebay.com/itm/NEW-SafeNet-eToken-5110-FIPS-portable-two-factor-USB-authenticator/372121166811?epid=14008249878&hash=item56a42663db:g:aB8AAOSwHEhZ906f

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ αυτό έκανα, ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και δεν είχα κανένα θέμα, πλην του ότι το συγκεκριμένο θέλει τους drivers SafeNetAuthenticationClient-x32-x64-10.1 και όχι την τελευταία έκδοση για την διαδικασία με τα windows 7.

Επειδή δεν είχα υπολογιστή με windows 7, έστησα μία έκδοση των windows 7 σε ένα στικάκι μέσω της δωρεάν έκδοσης WinToUSB, μπούταρα από αυτό το στικάκι (πρακτικά ένα 16αρι στικάκι φτάνει και περισσεύει) και έκανα από εκεί την διαδικασία όπως περιγράφεται στην ΑΠΕΔ.

Απ' ότι είδα σε σημερινό mail που έλαβα από κάποια εταιρεία, οι τιμές για αγορά και εγκατάσταση των πιστοποιητικών (από εγχώριους προμηθευτές) παίζουν για το συγκεκριμένο περίπου στα 70€ και πάνω-κάτω άλλα τόσα (ίσως και λίγο λιγότερα) για την εγκατάσταση των πιστοποιητικών.

Υπόψη ότι η αγορά (μέσω του e-bay έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση) έχει και έξοδα εκτελωνισμού τις τάξης των 7€.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

15+5+7=27€

Υπάρχει και εταιρία που το δίνει 39€+ΦΠΑ και το περνάς και στα έξοδα.

Δεν νομίζω ότι αξίζει και τόσο το ebay, εκτός και αν βρεις κάτι με ~10€ μαζί με τα μεταφορικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών;

Σε όλα τα νέα συμβόλαια;

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει δωρεά ένα διαμέρισμα χρειάζεται νέο τοπογραφικό του οικοπέδου το οποίο θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά στο κτηματολόγιο;

Δεν αρκεί το τοπογραφικό της άδειας ή του προηγούμενου συμβολαίου που έχει και δήλωση 651;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, steve100 said:

Σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών;

Σε όλα τα νέα συμβόλαια;

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει δωρεά ένα διαμέρισμα χρειάζεται νέο τοπογραφικό του οικοπέδου το οποίο θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά στο κτηματολόγιο;

Δεν αρκεί το τοπογραφικό της άδειας ή του προηγούμενου συμβολαίου που έχει και δήλωση 651;

Ηλεκτρονική Υποβολή Τοπογραφικών απαιτείται για τα Τοπογραφικά Διαγράμματα και τα Διαγράμματα Γεωμτερικών Μεταβολών που συντάσσονται από την 16/07/2018 και έπειτα και πρόκειται να προσαρτηθούν σε οποιαδήποτε συμβολαιογραφική πράξη ή να συνοδεύσουν αίτηση χωρικής μεταβολής σε λειτουργούν Κτηματολόγιο.

Στην περίπτωση που αναφέρεις, εφόσον υπάρχει το Τοπογραφικό Διάγραμμα της άδειας δεν θα χρειαστεί να συνταχτεί νεο Τοπογραφικό, οπότε δεν προκύπτει και ανάγκη υποβολής στην ηλεκτρονική βάση. Αν και τους τελευταίους μήνες, αρκετοί συμβολαιογράφοι ζητούν και Τοπογραφικά σε περιπτώσεις που δεν το λες και απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.