Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

On 23/2/2022 at 11:15 ΠΜ, itamias said:

Συνάδελφοι,

η διαδικασία του περιβάλλοντος aped είναι θεωρητικά πολύ απλή, ωστόσο οι οδηγίες είναι ελάχιστες, ιδιαίτερα σε σχέση με τους φιλικότερους browsers , το τείχος προστασίας, τα ενδεχόμενα προβλήματα  κλπ. Με σωστά εγκαταστημένους drivers, το app του αναδυόμενου παράθυρου λειτουργεί όποτε θέλει. Οι περισσότεροι δεν τα έχουν καταφέρει, σε μία εφαρμογή θεωρητικά απλή. 

Οπότε, ας περιοριστεί η αχρείαστη γενική κι αόριστη οργή εκτός θέματος κι όσοι ολοκλήρωσαν τη διαδικασία ας βοηθήσουν και τους υπόλοιπους. Αυτό είναι το νόημα των ιστοσελίδων σαν την παρούσα.

 

Συνάδελφε, προσωπικά διαφωνώ με την τοποθέτησή σου. Το νήμα δεν έχει τίτλο "προβλήματα ενεργοποίησης της ΕΔΔΥ" αλλα αναφέρεται γενικότερα με ότι σχετικό με την ψηφιακή υπογραφή. Πχ. εγώ προσωπικά έχω τοποθετηθεί πολλές φορές στο νήμα αναφορικά με την προμήθεια, διαδικασία με ΚΕΠ και ενεργοποίηση. Ειδικότερα και επειδή σχετικά με το θέμα των ΚΕΠ ταλαιπωρήθηκα αρκετά αφού απευθύνθηκα σε 4 διαφορετικά και θεώρησα χρήσιμο να το αναφέρω ώστε να βοηθηθεί κάποιος άλλος συν/φος απο Θεσ/κη. Τώρα αν εσύ προσωπικά έχεις θέμα με την ενεργοποίηση ή επειδή σου "κρεμάει" το xapp, πιστεύω οτι είναι άδικο να περιοριστεί το νήμα αποκλειστικά σε τέτοια θέματα. Φιλικά πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/2/2022 at 2:58 ΜΜ, akis73 said:

Τώρα αν εσύ προσωπικά έχεις θέμα με την ενεργοποίηση ή επειδή σου "κρεμάει" το xapp, πιστεύω οτι είναι άδικο να περιοριστεί το νήμα αποκλειστικά σε τέτοια θέματα. Φιλικά πάντα.

Φιλικά πάντα, και από την μεριά μου, δεν συμφωνώ.

Το σχόλιο του DIMTRA με έσωσε χθες βράδυ.

Έχω φάει άπειρες ώρες να σετάρω τα token και τότε και τώρα, σε πείσμα τόσο της διαδικασίας από την μεριά της ΑΠΕΔ όσο και του εκβιασμού της κάθε εταιρείας προκειμένου να αγοραστεί η υπηρεσία. Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από την μεριά της ΑΠΕΔ αυτή τη φορά. Τελοσπάντων, Firefox και πάλι Firefox από μένα, και αν έχει κάποιος λύσεις για Linux ή Windows XP για τα δύο tokens, εδώ είμαστε.

Καλό σαββατοκύριακό σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι Καλημέρα, θα μπορούσαμε μήπως να φρεσκάρουμε την διαδικασία συνοπτικά και επιγραμματικά καθώς είχα κανει ολη την βαβούρα πριν 2,5 χρονια χωρίς να αγοράσω κατι απο εταιρίες και τώρα που θέλω να το επικαιροποιησω θα ηθελα να γίνει οσο το δυνατόν ανώδυνο.

Θυμάμαι πως είχα στειλει αίτημα απο ΕΡΜΗΣ, πηγα ΚΕΠ υπέγραψα, και μετα κατέβασα τα πιστοποιητικά, τα ανέβασα στο ΤΕΕ, και τα περασα στα windows μεσα απο certificate manager, Και μπορούσα μετα να υπογράφω τα PDF. Τωρα πως ακριβώς πρέπει να ξαναγίνει?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, giorgosv said:

Διαβάζεις αυτό και επανέρχεσαι με απορίες.

Σε πρώτη φάση να ρωτήσω αν πρέπει όντως πλεον να προμηθευτούμε αποκλειστικά στικακι.

Μιας και απο το πρωτο κόλας βημα καταλαβαίνω πως ζηταει συσκευή. Καθώς στη προηγουμενη διαδικασία που ισχύε αρχικά, εγω ειχα το πιστοποιητικό σε ψηφιακή μορφη, χωρις να εχω χρησιμοποιήσεο στικακι η το οποιοδηποτε hardware..

Παράθεση

Για την έκδοση Εγκεκριμένης Ηλεκτρονικής Υπογραφής απαιτείται η προμήθεια Εγκεκριμένης Διάταξης Δημιουργίας Υπογραφής (ΕΔΔΥ).

Η ΕΔΔΥ είναι μία ειδική συσκευή, σε μορφή usb token, που χρησιμοποιείται μόνο για τη δημιουργία ψηφιακής υπογραφής.

ΕΔΔΥ συμβατές με ΑΠΕΔ είναι αποκλειστικά οι παρακάτω:

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, anchelos said:

Σε πρώτη φάση να ρωτήσω αν πρέπει όντως πλεον να προμηθευτούμε αποκλειστικά στικακι.........

 

Η παρούσα διαδικασία θέλει οπωσδήποτε φλασάκι (ΕΔΔΥ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, anchelos said:

τα ανέβασα στο ΤΕΕ

Αυτό το βήμα το είχα ξεχάσει. Λογικά πρέπει να ανεβάσουμε το καινούργιο (1) πιστοποιητικό στο ΤΕΕ διαφορετικά δεν θα περνάνε τα διαγράμματα στη βάση του κτηματολογίου, σωστά;

EDIT: Αμ δε..το ΤΕΕ δεν δέχεται το πιστοποιητικό. Το κατέβασα απο aped και οταν παω να το ανεβάσω στο ΤΕΕ μου γράφει ότι δεν είναι έγκυρο..

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, giorgosv said:

Αυτό το βήμα το είχα ξεχάσει. Λογικά πρέπει να ανεβάσουμε το καινούργιο (1) πιστοποιητικό στο ΤΕΕ διαφορετικά δεν θα περνάνε τα διαγράμματα στη βάση του κτηματολογίου, σωστά;

EDIT: Αμ δε..το ΤΕΕ δεν δέχεται το πιστοποιητικό. Το κατέβασα απο aped και οταν παω να το ανεβάσω στο ΤΕΕ μου γράφει ότι δεν είναι έγκυρο..

Θα το εξάγεις από το λογισμικο του στικακίου και μέσω aped.

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv το ΤΕΕ δεν ζητάει το πιστοποιητικό, ζητάει το public key για να μπορεί να επιβεβαιώνει το πιστοποιητικό σε περίπτωση αιτήματος διασταύρωσης.

Το public key μπορείτε να το εξάγετε από το φλασάκι που είναι καταχωρημένο το πιστοποιητικό, μέσω του προγράμματος διαχείρισης του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα κατάφερα,

το αρχείο που κατέβασα απο ΑΠΕΔ δεν το δεχόταν αλλα δέχτηκε το export απο το SAC. Απαράδεκτο το UI του SAC, δεν είχε άμεσα export μονο επρεπε να πατησω διπλο κλικ στο πιστοποιητικο και μετα να παω στην δευτερη καρτελα και επιλέξω copy to file...

Καλα δεν παίζει ο μεσος χρήστης να τα κανει μονος του χωρίς οδηγίες αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.