Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

........ Θα τρίβουν τα χέρια τους οι "συμπέθεροι" που λανσάρουν αυτά τα ....... "στικάκια".

όταν ο αρμόδιος μηχανικός υπογράφει κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις! ή και ορισμένες φορές ΔΕΝ μπορεί! Αν και εφόσον ....... ψάχνεις να βρεις την αιτία.

Ε! είναι και ο Στασινός, δηλαδή το ΤΕΕ και λοιποί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,
έχω κάνει επιτυχημένα τη διαδικασία ανανέωσης της ψηφ. υπογραφής μου με τα νέα δεδομένα. Έχω καταφέρει να ανεβάσω το πιστοποιητικό μου στο Τ.Ε.Ε. (ένα σας βγάζει και εσάς, σωστά?)
Όμως όταν μπαίνω στο κτηματολόγιο να ανεβάσω ένα τοπογραφικό μου βγάζει το εξής σφάλμα :''DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Η ψηφιακή υπογραφή δεν ταιριάζει με το ψηφιακό πιστοποιητικό του χρήστη.''
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
Να σημειώσω ότι δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με την ψηφ. υπογραφή με τα παλιότερα πιστοποιητικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Screenshot_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 10:36 ΠΜ, mixos said:

Καλημέρα συνάδελφοι,
έχω κάνει επιτυχημένα τη διαδικασία ανανέωσης της ψηφ. υπογραφής μου με τα νέα δεδομένα. Έχω καταφέρει να ανεβάσω το πιστοποιητικό μου στο Τ.Ε.Ε. (ένα σας βγάζει και εσάς, σωστά?)
Όμως όταν μπαίνω στο κτηματολόγιο να ανεβάσω ένα τοπογραφικό μου βγάζει το εξής σφάλμα :''DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Η ψηφιακή υπογραφή δεν ταιριάζει με το ψηφιακό πιστοποιητικό του χρήστη.''
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
Να σημειώσω ότι δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με την ψηφ. υπογραφή με τα παλιότερα πιστοποιητικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Screenshot_2.jpg

Δες το πιστοποιητικο που ανεβασες στο ΤΕΕ. Εμενα δεν δεχοταν το αρχειο .cer που κατεβασα απο ΑΠΕΔ αλλα επρεπε να το εξαγω απο την εφαρμογη διαχειρισης του token (SAC στην περιπτωση μου). Εχω ανεβάσει στο κτηματολογιο αρκετα τοπογραφικα απο τοτε χωρις προβλημα.

Αν χρησιμοποιείς την ιδια εφαρμογη στείλε μου να σου πω τι εκανα.

Edited by giorgosv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, giorgosv said:

Δες το πιστοποιητικο που ανεβασες στο ΤΕΕ. Εμενα δεν δεχοταν το αρχειο .cer που κατεβασα απο ΑΠΕΔ αλλα επρεπε να το εξαγω απο την εφαρμογη διαχειρισης του token (SAC στην περιπτωση μου). Εχω ανεβάσει στο κτηματολογιο αρκετα τοπογραφικα απο τοτε χωρις προβλημα.

Αν χρησιμοποιείς την ιδια εφαρμογη στείλε μου να σου πω τι εκανα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Δυστυχώς εξακολουθώ να έχω το ίδιο θέμα. Πρόσεξα αυτό που μου είπες: έκανα εξαγωγή του πιστοποιητικού από το usb token oberthur idemia μέσω της εφαρμογής AWP και έπειτα το φόρτωσα στην καρτέλα του Τ.Ε.Ε. όπου είχε και τα προηγούμενα πιστοποιητικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται λάθος. Ταλαιπωρούμαι εδώ και 15 μέρες...Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω ανεβάσει το zip και pdf που δεν είναι αποδεκτά. Τα άλλαξα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που ζητάει και θελω να διαγράψω τα παλιά για να ανεβάσω τα σωστά που έφτιαξα και δεν μπορώ. Προσπαθώ να κάνω αντικατάσταση και δεν τα αντικαθιστά. Κρατάει τα παλιά. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Σε μένα μια χαρά κάνει αντικατάσταση. Στη χειρότερη ξεκίνα καινούργια εισαγωγή διαγράμματος από την αρχή.

Στα δικά μου τώρα, μετά από αρκετή προσπάθεια τελείωση η διαδικασία της ανανέωσης. 

Στον πρώτο υπολογιστή (win10) δεν ξεκινούσε με τίποτα το xampp. Προφανώς κάποια πόρτα που χρειάζεται είναι μπλοκαρισμένη από άλλο πρόγραμμα. Άκρη δεν έβγαλα.

Δεύτερος υπολογιστής, πάλι με win10, έπαιξε κανονικά το xampp (νομίζω με firefox) αλλά πετούσε σφάλμα κατά την διάρκεια που περνούσε τα πιστοποιητικά στο φλασάκι.

Αρχικοποίηση δεν είναι κάνει, παρα μόνο delete token content. Με τις πολλές δοκιμές καθώς δεν δεχόταν κανένα PUK πρέπει να κλείδωσε κιόλας!

Σήμερα δοκιμή σε win7 (chrome) χωρίς αρχικοποίηση στο token, έπαιξε νεράκι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ολοκλήρωσα κι εγώ τη διαδικασία αφού μου ήρθε το μήνυμα (κωδικός ενεργοποίησης/κατάργησης) στο κινητό. Πρέπει να μου πήρε κάτι λιγότερο από 3'. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η αναφορά σε win ver.10/11 του BIT4ID middleware. Έχω win7 64x στο desktop. Πήρα κατευθείαν τηλ. ΑΠΕΔ και ως εκ θαύματος μίλησα με έναν εξυπηρετικότατο κύριο! Μου είπε ότι πιθανόν να είχα θέμα με τη version του middleware. Πριν ανοίξω ένα laptop που εκεί έχω win10 και να κάνω από εκεί τη διαδικασία, το ρίσκαρα. Κανένα πρόβλημα με firefox! Σε δευτερόλεπτα κατέβηκε το πιστοποιητικό στο φλασάκι. Ενημέρωσα ξανά τηλεφωνικά την ΑΠΕΔ ότι τρέχει η version ΚΑΙ σε win 7. Βέβαια μου είπαν ότι έχει αναφερθεί και πρόβλημα οπότε δεν είναι και σίγουρο ότι πάντα θα τρέχει. Ευτυχώς που ήμουν και από τους τυχερούς και είχα ένα από τα δυο φλασάκια που απαιτούνται για τη νέα διαδικασία. Απαράδεκτο βέβαια αυτό και σίγουρα μυρίζει μίζα, αλλά στο Ελλάντα ζούμε. Λες και υπάρχει θέμα να βάλουμε πιστοποιητικά στο οποιοδήποτε token!

Τέσταρα και εξέδωσα και ΚΗΔ. Όπως αναφέρθηκε, εξάγεις το πιστοποιητικό (ΕΝΑ τώρα αφού δεν υπάρχει αυτό της χρονοσήμανσης) με το πρόγραμμα χειρισμού του token, το ονομάζεις όπως θες και το φορτώνεις στη συγκεκριμένη θυρίδα σου στο ΤΕΕ όπως είχες κάνει και με τα προηγούμενα. Δεν μπορείς να σβήσεις εκεί κάποιο από τα παλιά, τα βλέπεις όλα και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Επειδή είναι η τρίτη διαδικασία που κάνω μόνος (οι άλλες δυο με το "παλιό" σύστημα) αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον, εννοείται με ευχαρίστηση. Τέρμα τα ΙΕ8-10 της MS 😉😃. Μην ξεχάσετε να διαγράψετε τα παλιά πιστοποιητικά από το token πρώτα (2).

Edited by PASOLE
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, PASOLE said:

Σήμερα ολοκλήρωσα κι εγώ τη διαδικασία αφού μου ήρθε το μήνυμα (κωδικός ενεργοποίησης/κατάργησης) στο κινητό. Πρέπει να μου πήρε κάτι λιγότερο από 3'. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η αναφορά σε win ver.10/11 του BIT4ID middleware. Έχω win7 64x στο desktop. Πήρα κατευθείαν τηλ. ΑΠΕΔ και ως εκ θαύματος μίλησα με έναν εξυπηρετικότατο κύριο! Μου είπε ότι πιθανόν να είχα θέμα με τη version του middleware. Πριν ανοίξω ένα laptop που εκεί έχω win10και να κάνω από εκεί τη διαδικασία, το ρίσκαρα. Κανένα πρόβλημα με firefox! Σε δευτερόλεπτα κατέβηκε το πιστοποιητικό στο φλασάκι. Ενημέρωσα ξανά τηλεφωνικά την ΑΠΕΔ ότι τρέχει η version ΚΑΙ σε win 7. Βέβαια μου είπαν ότι έχει αναφερθεί και πρόβλημα οπότε δεν είναι και σίγουρο ότι πάντα θα τρέχει. Ευτυχώς που ήμουν και από τους τυχερούς και είχα ένα από τα δυο φλασάκια που απαιτούνται για τη νέα διαδικασία. Απαράδεκτο βέβαια αυτό και σίγουρα μυρίζει μίζα, αλλά στο Ελλάντα ζούμε. Λες και υποάρχει θέμα να βάλουμε πιστοποιητικά στο οποιοδήποτε token!

Τέσταρα και εξέδωσα και ΚΗΔ. Όπως αναφέρθηκε, εξάγεις το πιστοποιητικό (ΕΝΑ τώρα αφού δεν υπάρχει αυτό της χρονοσήμανσης) με το πρόγραμμα χειρισμού του token, το ονομάζεις όπως θες και το φορτώνεις στη συγκεκριμένη θυρίδα σου στο ΤΕΕ όπως είχες κάνει και με τα προηγούμενα. Δεν μπορείς να σβήσεις εκεί κάποιο από τα παλιά, τα βλέπεις όλα και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Επειδή είναι η τρίτη διαδικασία που κάνω μόνος (οι άλλες δυο με το "παλιό" σύστημα) αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον, εννοείται με ευχαρίστηση. Τέρμα τα ΙΕ8-10 της MS 😉😃. Μην ξεχάσετε να διαγράψετε τα παλιά πιστοποιητικά από το token πρώτα (2).

Καλημέρα,

είχα ολοκληρώσει την ανανέωση ληγμένου πιστοποιητικού του Δεκέμβριου του 2021 σε υπολογιστή που βρήκα σε χρονοντούλαπο με WinXP. Επειδή είχα μπερδευτεί αρκετά (πρώτη φορά το έκανα) με τα πιστοποιητικά που έπρεπε να κατεβάσω, κάποια προγράμματα που δεν δούλευαν τα link που είχαν μέσα οι οδηγίες κτλ, μπορείς να μου πεις ποιες οδηγίες ακολούθησες εσύ μήπως και μου είναι πιο ομαλό αυτή τη φορά;

Όσο για τα bold, αν είναι κάποιος πιο σχετικός, θα ήθελα να ακούσω αν όντως είναι μίζα (καθόλου απίθανο) ή όντως είναι θέμα hardware-software.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Jakob said:

Καλημέρα,

είχα ολοκληρώσει την ανανέωση ληγμένου πιστοποιητικού του Δεκέμβριου του 2021 σε υπολογιστή που βρήκα σε χρονοντούλαπο με WinXP. Επειδή είχα μπερδευτεί αρκετά (πρώτη φορά το έκανα) με τα πιστοποιητικά που έπρεπε να κατεβάσω, κάποια προγράμματα που δεν δούλευαν τα link που είχαν μέσα οι οδηγίες κτλ, μπορείς να μου πεις ποιες οδηγίες ακολούθησες εσύ μήπως και μου είναι πιο ομαλό αυτή τη φορά;

Όσο για τα bold, αν είναι κάποιος πιο σχετικός, θα ήθελα να ακούσω αν όντως είναι μίζα (καθόλου απίθανο) ή όντως είναι θέμα hardware-software.

Ευχαριστώ!

α) αν και "α" ξεκινάω από το τελευταίο ερώτημά σου αφού είναι ξεκάθαρο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θέμα hardware-software. Όλα τα token έχουν τη δυνατότητα να συμπεριληφθούν στο software "επικοινωνίας". Απλά τα έχουν αποκλείσει. Φαντάσου τόσες εταιρείες στο εξωτερικό που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...μάρκας! Αν αυτό δεν είναι μίζα-κατάντια-ξεφτίλα τότε τι είναι. Κρίμα όσοι είχαν αγοράσει "μη συμβατό" token. Το ΤΕΕ ως συνήθως...ΥΠΝΟΣ.

β) Σε XP δεν είχα κάνει τη διαδικασία, αλλά το όλο "κλειδί" στην υπόθεση ήταν η σωστή παραμετροποίηση του ΙΕ8 ή 10. Καλύτερα ΙΕ8 όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο. Θέλει όμως απεγκατάσταση πρώτα του τρέχοντος IE που χρησιμοποιούσες αν δεν ήταν IE8 αφού δεν μπορείς να εγκαταστήσεις παλαιότερη version αν υπάρχει νεότερη. ΠΡΟΣΕΧΕ όμως : μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ΜΠΟΡΕΙΣ να ξαναβάλεις μια νεότερη αφού το ανάποδο επιτρέπεται! Εγώ κράτησα τον αρχαίο ΙΕ8 μόλις έκανα τη διαδικασία (αφού θα ξαναχρειαζόταν στο μέλλον με την ήδη δύσκολη παραμετροποίηση) και μετά ξαναέβαλα την τελευταία στα win7 x64. Όχι ότι την χρησιμοποιώ, αλλά έτσι για εναλλακτική. 
Με win7 γίνεται άνετα η διαδικασία. Ο οδηγός ήταν αυτός στο site της ΑΠΕΔ. Τώρα βέβαια δεν υπάρχει αφού είναι άχρηστος. Θα ψάξω να δω αν τον κράτησα ως pdf στο άλλο desktop, αλλά χλωμό.

Υ.Γ. Με είχε πιάσει και μια εμμονή να το καταφέρω με firefox, αλλά όσο κι αν προσπάθησα μέσω ειδικών αλλαγών στο about:config ήταν αδύνατον. Πάντως γνώμη μου, μην πετάτε 100-150€ για την όλη διαδικασία. Την κάνετε μόνοι σας δωρεάν μια για πάντα. Ούτε ανανεώσεις, ούτε συνδρομές ούτε τίποτα.

Edited by PASOLE
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.