Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Συνάδελφοι, νομίζω πως ό,τι έχουμε πει μέχρι το τέλος του 2021 για το θέμα, δεν ισχύει πλέον.

Πάμε για νέα tokens, είτε άμεσα είτε μέσα στο 2022

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστό. Για να μην δημιουργούνται παρερμηνείες, από 17/1/2022 τα πράγματα άλλαξαν. Όσοι έχουν ψηφιακή υπογραφή θα πρέπει πρώτα να δουν αν το στικάκι τους είναι συμβατό με την νέα απέδ.Το πρώτο που πρέπει να κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι κιντερ έκπληξη. Έχει ανέβει θέμα και στο φόρουμ από εδώ και κάτω και φυσικά υπάρχει και η σελίδα της απεδ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Σωστό. Για να μην δημιουργούνται παρερμηνείες, από 17/1/2022 τα πράγματα άλλαξαν. Όσοι έχουν ψηφιακή υπογραφή θα πρέπει πρώτα να δουν αν το στικάκι τους είναι συμβατό με την νέα απέδ.Το πρώτο που πρέπει να κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι κιντερ έκπληξη. Έχει ανέβει θέμα και στο φόρουμ από εδώ και κάτω και φυσικά υπάρχει και η σελίδα της απεδ.

Ευχαριστώ δεν ειχα δει το νημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/1/2022 at 8:38 ΜΜ, dsworks said:

Συνάδελφοι, νομίζω πως ό,τι έχουμε πει μέχρι το τέλος του 2021 για το θέμα, δεν ισχύει πλέον.

Πάμε για νέα tokens, είτε άμεσα είτε μέσα στο 2022

Αρχίζω και φορτώνω ... τα έξοδα μας είναι απανωτά το ένα μετά το άλλο Και δυστυχώς δεν ξέρουμε από που έρχονται ώστε να προγραμματίσουμε ανάλογα τις αμοιβές μας σε μια περίοδο που ο λαός μας έχει γενικά πρόβλημα , ευτυχώς όχι όλοι γιατί θα είχαμε μεγαλύτερο πρόβλημα . Ελπίζω η διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών να είναι πράγματι πιο εύκολη γιατί τις δυο φορές που τα έφτιαξα χρειάστηκα  2 μέρες και κάτι αν βάλω και την σχετική πληροφόρηση επι του θέματος  .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το mail για την ανακληση του ψηφιακου πιστοποιητικου.

Θα προσπαθήσω να κάνω τη διαδικασία μονος αφού φαινεται ότι το στικάκι που έχω είναι συμβατό.

Σε πρωτη φαση πρεπει να γινει η ανακληση και ζητάει εναν 8ψηφιο κωδικο ή διαφορετικά παμε σε ΚΕΠ.

Δεν εχω ιδέα περι 8ψηφιου κωδικού, μάλλον τον έχει αυτός που μου έκανε τη διαδικασία παλια, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, giorgosv said:

Σήμερα μου ήρθε το mail για την ανακληση του ψηφιακου πιστοποιητικου.

Θα προσπαθήσω να κάνω τη διαδικασία μονος αφού φαινεται ότι το στικάκι που έχω είναι συμβατό.

Σε πρωτη φαση πρεπει να γινει η ανακληση και ζητάει εναν 8ψηφιο κωδικο ή διαφορετικά παμε σε ΚΕΠ.

Δεν εχω ιδέα περι 8ψηφιου κωδικού, μάλλον τον έχει αυτός που μου έκανε τη διαδικασία παλια, σωστά;

βλέπω ότι ο προσωπικός  κωδικός έκδοσης πιστοποίησης που λαμ΄βανουμε κατά την διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών είναι 8 ψήφιος και τις δυο φορές που το έκανα 

 

το Oberthur ID -One cosmo Token   να είναι άραγε στα συμβατά γιατί βλέπω στην ανακοίνωση ένα Oberthur (Token ME EVO – Oberthur IDEMIA) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

προσπαθώ να εκδώσω ηλεκτρονική/ψηφιακή υπογραφή με την νέα διαδικασία και ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχει κάνει κάποιος την διαδικασία μέσω της εφαρμογής της ΑΠΕΔ, ο κωδικάριθμος που προκύπτει από το προηγούμενο βήμα της ΥΔ για αίτημα έκδοσης ψηφιακής υπογραφής είναι ο κωδικός επαλήθευσης που βγαίνει σε κάθε έγγραφο που βγάζουμε μέσω gov (κάτω από το qr code του εγγράφου)? Γιατί δεν μου έχει έρθει κάτι άλλο... ούτε κάποιον άλλον κωδικό στο έγγραφο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 8:09 ΜΜ, gamvro said:

Είναι ο κωδικός που βρίσκεται πάνω αριστερά της Υ.Δ.

ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια!

 

On 11/2/2022 at 8:09 ΜΜ, gamvro said:

Είναι ο κωδικός που βρίσκεται πάνω αριστερά της Υ.Δ.

Άλλη μία ερώτηση, για την αίτηση που κάνουμε στην ΑΠΕΔ, όταν ολοκληρωσα την διαδικασία δεν μου έβγαλε κάποιο πεδίο για να την εκτυπώσω.. επομένως στο ΚΕΠ πάμε μόνο με την ΥΔ και το έγγραφο ταυτοποίησης που έχουμε δηλώσει, κι όχι με την αίτηση της ΑΠΕΔ; Υπερσύγχρονα συστήματα.. εκτός αν έκανα πατάτα εγώ!

Ευχαριστώ και πάλι, καλό υπόλοιπο Κυριακής!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα πας στο ΚΕΠ με την ΥΔ + ταυτότητα, απλά πρόσεξε να πας σε ΚΕΠ που ειναι στην λίστα των υποστηριζόμενων. Εγώ την είχα πατήσει με το ΚΕΠ του Δήμου Θεσ/νίκης στην Αγγελάκη όπου είχα πάει πριν 3 εβδομάδες περίπου, έγινε η αίτηση και μετά από 3-4 εργάσιμες μου ήρθε μήνυμα ότι απορρίφθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.