Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Τώρα το κατάλαβα. Δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή!!!

(μην ξεχάσεις με αναλυτικό την πόρτα κ.λπ.) 

Τα σχέδια της σύστασης τα έχει δει;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 
 

 

Προσωπικά θα πρότεινα Υπέρβαση Ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης, γιατι αν γίνει έλεγχος για βεβαίωση εσωτερικά στο υπόγειο και ο συνάδελφος είναι υπέρ του δέοντος τυπικός θα διαπιστώσει ότι το σώμα της βεβαίωσης (δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους, δόμησης, κάλυψης) δεν συμφωνεί με την άδεια στο μέγεθος του ύψους του υπογείου. 

Άρα θα χρησιμοποιούσα την 19.1 του Ν.4178 χωρίς υπέρβαση δόμησης. 

 

Πάρα πολύ αυστηρό το γνωρίζω. Αν είναι μικρουπέρβαση θα συμφωνούσα με τον vasili.

 

 

αγαπητε soundholics

 

γιατί να βάλει ΥΥ εφόσον όπως αναφέρει ο συνάδελφος δεν έχει αλλαγή ύψους εξωτερικά, και βάσει του ΝΟΚ το ύψος κτιρίου μετριέται από τη στάθμη του διαμορφωμένου ή φυσικού εδάφους. Άρα πιστεύω - βάσει αυτών - πως δεν έχει υπέρβαση ως προς το ύψος. είναι σωστός ο συλλογισμός ? 

 

Αν είχαμε έλεγχο σε διαμέρισμα με αλλαγή του αρχικού ύψους βάσει αδείας το οποίο το είχε "κλεψει" από το πάνω ή κάτω διαμέρισμα χωρίς μεταβολή του συνολικού ύψους του κτιρίου από τη στάθμη εδάφους θα το κάναμε με αναλυτικό προυπολογισμό ή με ΥΥ ?

 

επίσης μπορεί η βεβαίωση να μην αναφέρει ΥΥ αλλά ωστόσο η πολυσέλιδη δήλωση που συνοδεύει τη βεβαιωση αναφέρει στην τεχνική έκθεση για πιο λόγο γίνεται ο υπολογισμός με αναλυτικό δίχως ΥΥ.

 

βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

 

Αν είχαμε έλεγχο σε διαμέρισμα με αλλαγή του αρχικού ύψους βάσει αδείας το οποίο το είχε "κλεψει" από το πάνω ή κάτω διαμέρισμα χωρίς μεταβολή του συνολικού ύψους του κτιρίου από τη στάθμη εδάφους θα το κάναμε με αναλυτικό προυπολογισμό ή με ΥΥ ?

 

 

Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, που είναι διαφορετική από την δική μας, υπάρχει ένα θέμα, γιατι ο μηχανικός θα έρθει να ελέγξει έστω το υποκείμενο διαμέρισμα και μπορεί να μην έχει πρόσβαση/εικόνα/υποχρεώση να δει το συνολικό ύψος.

Διαφορετική περίπτωση όμως, αφου εδώ δεν έχεις πάρει ύψος από το πάνω ή το κάτω διαμέρισμα, αλλά το κτήριο έχει μεγαλύτερο εσωτερικό ύψος (από πλάκα επικάλυψης μέχρι πλάκα δαπέδου), ανεξάρτητα από την θέση του στο διαμορφωμένο έδαφος. Να το πούμε λίγο διαφορετικά, υπάρχει ένας όγκος (το πρόσθετο ύψος που έχει διαμορφωθεί επί την επιφάνεια της κάτοψης) που αναλύεται σε επιφάνεια χώρου και πρέπει με βάση την 18.5 να εφαρμοστούν διατάξεις γενικού προστίμου (δεν πάει δηλ. με αναλυτικό) όπως τους ορίζει η 19.1

Αυτή είναι η άποψή μου.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο επιπεδο του παταριου των καταστηματων. Εχει χρηση διαμερισματος παρολα ταυτα.

Ειναι το θεμα που αναφερω στα αποδεικτικα παλαιοτητος.

 

Ανεξαρτητη εισοδος απο τα καταστηματα, απο το κλιμακοστασιο της οικοδομης, το διαμερισμα ειναι 1-2 σκαλια ΠΑΝΩ απο το επιπεδο του πλατυσκαλου.

 

Δεν παίρνει μειοτικό

 

 

Όχι, διότι είναι μεσοπάτωμα αλλά δεν έχει σύνδεση με το ισόγειο αλλά από κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Αν κατάλαβα καλά.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα - κάτοψη σοφίτας κάτω από δίρριχτη στέγη, θα προσμετρούσατε τον διαγραμμισμένο υπό ερυθρά διαγράμμιση χώρο (που έχει ελεύθερο ύψος από 0,20 έως 1.90μ ακολουθώντας τη κλίση της στέγης) στα τ.μ. της ΥΔ ή θα τον υπολογίζατε με αναλυτικό?

 

κτιριοδομικός Άρθρο 8.Ελεύθερο  ύψος και καθαρός όγκος των χώρων των κτιρίων.

 

2. Πραγματοποιούμενα ελεύθερα ύψη:
2.1. Το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος χώρου κτίριου ισούται με το λόγο του καθαρού όγκου του προς το εμβαδόν της επιφάνειας του δαπέδου του. Για τον υπολογισμό τόσο του καθαρού όγκου, όσο και του εμβαδού της επιφανείας του δαπέδου, δεν λαμβάνονται υπόψη τα τμήματα του χώρου που έχουν ελεύθερο ύψος μικρότερο από 2,00 Μ.

 

 

KATOPSH_STEGHS.pdf

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178, έχει απαξιωθεί ο κτιριοδομικός απλά δε θυμάμαι που το λέει

 

 

υγ εγκύκλιος 3

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 - Α2

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τ.μ. ανεξαρτήτως ύψους ως υπέρβαση δόμησης!!!!

Θα το έβαζα με αναλυτικό μόνο αν ήταν κλεισμένος χώρος χωρίς καμία πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβα. Δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή!!!

(μην ξεχάσεις με αναλυτικό την πόρτα κ.λπ.) 

Τα σχέδια της σύστασης τα έχει δει;;;;;

Δεν υπαρχουν. Εγινε συσταση ανευ σχεδιων...

Τα εψαξα αλλα εις ματην....

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες ! λάθος σχολή τελείωσα !
η νομική που πέφτει ? προλαβαίνω !
η περίπτωση μου : 
3 2οροφα κτίσματα στο οικόπεδο :
1ο με άδεια (υπέρβαση 4τ.μ. με βάση την αποτύπωση που έκανα)
2ο με άδεια το ισόγειο (αυθαίρετος όροφος από επάνω)
3ο με άδεια αποθήκης το ισόγειο (μειωμένο ύψος στην άδεια και δεν μετρούσε στην δόμηση) το οποίο έγινε κανονικό ύψος , έγινε κατοικία και έγινε και προσθήκη ορόφου από πάνω !
1ο με άδεια του 83  2ο+3ο με άδεια του 85  (πιο γκαντέμη ιδιοκτήτη δεν έχω δει)

οι 2 όροφοι του 2ου + 3ου νταξ ... υπέρβαση δόμησης ...
το  ισόγειο αποθηκάκι , πως να μπει ?
όλα σήμερα είναι χρήση κατοικία !

υ.γ. έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα , απλά θέλω να θέσω το ερώτημα μου ,
μπας και πάρω καμία γνώμη από την εμπειρία που έχει αποκτηθεί πλέον από τον 4178 .
γιατί για τους 2 ορόφους (εντελώς αυθαίρετους ) μου βγαίνει 9.000€ πρόστιμο
και για την ''αλλαγμένη'' αποθήκη 4.000€ (βάση τ.μ. το ιδιο) . δεν θα έχει καμία έκπτωση το συγκεκριμένο ;
οποιος μπει στον κόπο να μου απαντήσει , τον ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ποτε θα βγει αυτη η π@@@@ εγκυκλιο μηπως και προχωρησουμε καμια υποθεση με αποθηκες που ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις.

εχει ακουσει απο καποιον σοβαρο ανθρωπο καποια πληροφορια? θυμαμαι ειχα μιλησει πριν 3 εβδομαδες με την γαρδικη και μου ειχε πει θα βγει εγκυκλιο . της λεω ποτε και μου λεει εεεε σε μια εβδομαδα ισως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.