Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

"..εντος του υψους της επικλινους στεγης..", εγω ειμαι εντος επικλινους στεγης...δες που σβηνει η στεγη..

"...προσβασιμος..", ειναι προσβασιμος μεσω οπης για σκαλα..

"..δεν μπορει να αποτελει ανεξαρτητη ιδιοκτησια..", δεν ειναι ανεξαρτητη

 

ΥΓ: Τα ποντικια σε 1μ κανουν παρτυ!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο και να θες να το τραβήξεις απο τα μαλλιά για να λάβει μειωτικό, σοφίτα δεν έχεις, διότι δεν έχεις χώρο ΕΝΤΟΣ του ύψους της στέγης. Έχεις όροφο και δυστυχώς για τον ιδιοκτήτη, δεν λαμβάνει μειωτικό.

Το ένα κριτήριο περί μη ανεξάρτητης πρόσβασης προφανώς και ισχύει μετά την τελευταία φωτογραφία που ανέβασες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι Καλημέρα 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .  Θα ήθελα την άποψη σας διότι έχω αμφιβολία για τα συμπεράσματα μου.

 

Πρόκειται για χώρο κάτω από στέγη .  Επισυνάπτω τομή της οικοδομικής άδειας.

 

 Κατά την κατασκευή αυξήθηκε ο όγκος του χώρου με αλλαγή της κατώτερης  και ανώτερης στάθμης κατά 20 εκ. αντίστοιχα.  Τελικά το μέσο ύψος κάτω από τη στέγη είναι 2.20 εκ.  Επίσης ο χώρος είναι ενιαίος ,  δεν υφίσταται ο τοίχος που έχω σημειώσει με πράσινο. Ο χώρος χρησιμοποιείται ως γραφείο της οικίας.

 

1.  Πως το αντιμετωπίζω στον υπολογισμό του προστίμου ; 

 

2. Είναι σοφίτα ;

 

3. Η επιφάνεια του χώρου  θα δηλωθεί ως χώρος κύριας χρήσης και στο Ε9 ;

 

 

 

post-38038-0-69525400-1471845466_thumb.jpg

tomh kat.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Ημιυπόγειο βοηθητικό wc που είναι εφαπτόμενο στο κτίριο, αλλά ανεξάρτητο από αυτό με μεικτό ύψος 2.00μ και επιφάνεια 7 τ.μ. μπορεί λέτε με κάποιο τρόπο να λάβει μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

αναφέρει ..ημιυπόγειο  που κτίστηκε.το έτος.....που μπορεί να είναι και υπόγειο

αλλά τα 2,0μ δεν ξέρω τι αφορούν!

1. όλο το ύψος του WC ή

2. το ύψος του,  που βρίσκεται εκτός Φ.Ε?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάστηκα ότι ήθελε να το εντάξει με μειωτικό στην κατηγορία "ισόγειοι βοηθητικοί χώροι" γιατί αν ήταν κανονικά υπόγειο νομίζω είναι σαφές ότι παίρνουν όλα μειωτικό.

Οπότε για να το δούμε πιο όλοκληρωμένα πες μας τι τμήμα του υπογείου είναι μέσα και έξω από το έδαφος και να με συγχωρέσεις αν σου έδωσα βιαστικά λάθος απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να το αναφέρει ως ημιυπόγειο μάλλον είναι κανένα κτίσμα με το ΓΟΚ του 1973

 

κατά τον οποίο ΓΟΚ αν το δάπεδο ενός χώρου υπόκειτο του Φ.Ε  περισσότερο του 0,6 μ (δηλ -0,65μ -0,70μ)

και συγχρόνως η στάθμη οροφής του δεν υπέρκειτο περισσότερο των 2.0 μ από το Φ.Ε

τότε αυτός δεν μπορούσε να έχει τη χρήση Κ/Χ αλλά μόν Β/Χ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για να το αναφέρει ως ημιυπόγειο μάλλον είναι κανένα κτίσμα με το ΓΟΚ του 1973

 

κατά τον οποίο ΓΟΚ αν το δάπεδο ενός χώρου υπόκειτο του Φ.Ε  περισσότερο του 0,6 μ (δηλ -0,65μ -0,70μ)

και συγχρόνως η στάθμη οροφής του δεν υπέρκειτο περισσότερο των 2.0 μ από το Φ.Ε

τότε αυτός δεν μπορούσε να έχει τη χρήση Κ/Χ αλλά μόν Β/Χ

Στην περίπτωση αυτή, αν έχει εγκατασταθεί Κύρια Χρήση, παίρνει μειωτικό συντελεστή , ως ευρισκόμενο σε υπόγεια στάθμη. Σωστά ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.