Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

 

2. Στατική επάρκεια ΣΕ ΟΛΕΣ τις δηλώσεις (...........τριπλασιασμός του προστίμου).

3. Ελεγκτής δόμησης ΣΕ ΟΛΕΣ τις δηλώσεις (..........χαιρέτα μου τον πλάτανο).

 

Δεν αποκλείεται αυτά τα 2 να τα βάλουν για όλες τις δηλώσεις 

το α' με την Ταυτότητα και

το β' με την ΚΥΑ που προβλέπεται στο άρθρο 25 παρ 8 & 9 του 4178 

ή με αντίστοιχη του Νέου Νόμου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά .. όσες αυθαιρεσίες αφορούσαν κατασκευές με νέο αντ/κό του 2003 τους πρότεινα να περιμένουν το νέο

Για τις προ 2003 ή χωρίς Ο.Α τους πρότεινα  τον τωρινό 

Link to comment
Share on other sites

Αντε να εξηγήσεις τώρα στον αλλο που ακουει μικρότερα πρόστιμα 

οτι απ αλλού θα το βρεί....(στατική επάρκεια).... Προβλέπω σοου 

με το τι ακριβώς  θα βγεί ώς απαίτηση στατικής επάρκειας κλπ κλπ......

Και το σοου αναμένεται απο όλες τις εμπλεκόμενες μεριές.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς είχαν πράξει διότι κρίθηκε "αντισυνταγματικός"!

Αυτό όμως δεν μπορούν να το κάνουν με τον 4178 διότι επίσης κρίθηκε "συνταγματικός"!

 

Μπορούσαν όμως να μην το κάνουν νύχτα! Να πούνε μία διορία κάτι. Εγώ π.χ. έχω δήλωση του 4014 την οποία την είχα περαιώσει και παραδώσει στον πελάτη.

 

Εκ των υστέρων ανακάλυψα ένα μικρό λάθος στην τεχνική έκθεση (την οποία δεν είχα παραδώσει), μπήκα να το διορθώσω και την έκανα πάλι σε στάδιο υπαγωγής. Μετά την άφησα λίγες ημέρες δεν θυμάμαι γιατί και η δήλωση κλειδώθηκε σε υπαγωγή !! ΅Ενώ ο πελάτης την έχει περαιωμένη στα χέρια του με υποτίθεται όλα τα δικαιολογητικά κατατηθημένα. 

 

Προφανώς δεν του έχω πει τίποτα. Όταν θα έρθει η ώρα να μεταβιβάσει θα του την μεταφέρω στον νέο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσες δηλώσεις 4178 έχουμε σε υπαγωγή, προκειμένου να μην κλειδωθούν μετά τις 8/06 σε κατάσταση υπαγωγής θα πρέπει να τις μεταφέρουμε 

σε οριστική υπαγωγή? Ασχετα εαν ο νομος για τα αρχεία προς υποβολή ορίζει καταληκτική ημερομηνία 2 χρόνια απο τη λήξη του?

 

Ειναι αρκετα σημαντικό αυτό αν το ξέρει κάποιος με σιγουριά, επειδη προσωπικά  δεν πρόλαβα 4014 ούτε 3843 και στη λογική ότι η οριστική υπαγωγή

γίνεται στη λογική του νόμου όταν είναι έτοιμα όλα τα απαιτούμενα προς υποβολή. Προσωπικα τουλάχιστον όσες δηλώσεις γίναν απο το "φιλοτιμο" του ιδιοκτήτη

και όχι για να βγεί βεβαίωση άμεσα, τις κρατάω σε υπαγωγή μέχρι να ετοιμάσω τα προς υποβολή που πιθανόν να βρω κάτι που μου χει ξεφύγει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσαν όμως να μην το κάνουν νύχτα! 

 

Όλο αυτό έγινε για να εισπράξει το ΤΕΕ το ανταποδοτικό τέλος και από τις μεταφερόμενες δηλώσεις!!!

Για κανέναν απολύτως άλλο λόγο!!!

Δηλαδή, πήγαιναν να "πιάσουν το τζόκερ" (200.000 δηλώσεις 4014 Χ 15 ευρώ ΑΤ = 3.000.000 ευρώ!!!!!!).

 

 

Δηλαδή όσες δηλώσεις 4178 έχουμε σε υπαγωγή, προκειμένου να μην κλειδωθούν ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΘΟΥΝ μετά τις 8/06 σε κατάσταση υπαγωγής θα πρέπει να τις μεταφέρουμε σε οριστική υπαγωγή? Ασχετα εαν ο νομος για τα αρχεία προς υποβολή ορίζει καταληκτική ημερομηνία 2 χρόνια απο τη λήξη του? ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΥΤΟ... ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ 4178

 

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 4178 ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ EXTRA ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ (ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΟΣΕΙΣ, ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Κ.ΛΠ.) ΑΝ ΒΕΒΑΙΩς ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗΣ....

 

Ειναι αρκετα σημαντικό αυτό αν το ξέρει κάποιος με σιγουριά, επειδη προσωπικά  δεν πρόλαβα 4014 ούτε 3843 και στη λογική ότι η οριστική υπαγωγή γίνεται στη λογική του νόμου όταν είναι έτοιμα όλα τα απαιτούμενα προς υποβολή. Προσωπικα τουλάχιστον όσες δηλώσεις γίναν απο το "φιλοτιμο" του ιδιοκτήτη και όχι για να βγεί βεβαίωση άμεσα, τις κρατάω σε υπαγωγή μέχρι να ετοιμάσω τα προς υποβολή που πιθανόν να βρω κάτι που μου χει ξεφύγει... ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ, ΚΑΚΩΣ...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.