Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Δηλαδή αν έχω δηλωση σε οριστική υπαγωγή οπου έχουν βγεί οι δόσεις, ο

πελάτης πληρώνει κανονικά ανα εξάμηνο τις δόσεις του, δε μπορώ να μπώ

στον νέο νόμο σε περίπτωση που αυτός είναι ευμενέστερος ώς προς τα πρόστιμα

ή τις δόσεις? Πρεπει να το έχω σε υπαγωγή? 

Προσωπικά σκέφτομαι την οριστική πλεόν γτ κανεις δε μπορει να είναι σίγουρος τι ακριβώς

θα έρθει με το νεο νόμο αφου δεν εχουμε δεί κειμενο ακόμα 23-05 σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν μπορώ να καταλάβω πως αφού τίποτα δεν έχει ακουστεί για το νέο νόμο πως, εξάγετε τα συμπεράσματα αν θα μπορείτε να μεταφέρετε δηλώσεις που βρισκονται σε προ τελική υπαγωγή, ίσως να μπορειτε....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τη γνώμη σας για το ακόλουθο σας παρακαλώ, διότι σίγουρος δε νομίζω να είναι κανείς για τίποτε.

Έχω μία οριστική υπαγωγή της οποίας τα δικαιολογητικά  είναι ανεβασμένα εκτός από ένα, το οποίο εμφανίζεται ως εκκρεμότητα.

Είναι η Μελέτη στατικής επάρκειας( Ι. Ναός -Κτήριο συνάθροισης κοινού) η οποία όπως ενημερώθηκε ήδη η εκκλησιαστική επιτροπή, με μέριμνα δική της,  θα πρέπει σύμφωνα με το νόμο να εκδοθεί εντός 5ετίας ή πριν την Ταυτότητα κτιρίου.

Το ερώτημα είναι εγώ που προσπαθώ να κλείσω τα πάντα από σχέδια  πριν τις 8/6, για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως με τον καινούριο νόμο( λέω μήπως θεωρήσουν ότι για όσες οριστικές υπαγωγές δεν έχουν ανέβει όλα τα αρχεία θα πρέπει να γίνει μετάβαση στο νέο νόμο,) τι θα πρέπει να κάνω με τη ΜΣΕ?

Σκέφτομαι  να ανεβάσω κάποιο pdf που να λέει, ότι σύμφωνα με το άρθρο τάδε του Ν4178. η ΜΣΕ θα εκδοθεί με μέριμνα του ιδιοκτήτη εντός του οριζόμενου χρόνου. ,

προκειμένου να μην έχω εγώ οποιαδήποτε εκκρεμότητα.

Εξάλλου τα της ΜΣΕ, όπως καταγράφηκε και  στο μεταξύ μας συμφωνητικό, εφόσον απαιτηθεί είναι πλέον της αυτής συμφωνίας και πιθανόν θα εκτελεστεί από άλλο συνάδελφο.

Περιμένω σκέψεις. Ευχαριστώ.

Edited by ch_mp13
Link to comment
Share on other sites

???????

Εννοώ στο σύνταγμα, στα γραφεια του τεε στο helpdesk. Απο κει που ηταν αδεια, σημερα επανήλθε η γνωστη λιστα με τα ονοματα και ουρα πολλων ατομων.... Εχει τρομοκρατηθει ο κοσμος

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ στο σύνταγμα, στα γραφεια του τεε στο helpdesk. Απο κει που ηταν αδεια, σημερα επανήλθε η γνωστη λιστα με τα ονοματα και ουρα πολλων ατομων.... Εχει τρομοκρατηθει ο κοσμος

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχουν καποια ενημέρωση απο το υπουργειο  ή απαντάν γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν καποια ενημέρωση απο το υπουργειο ή απαντάν γενικά?

Δεν έκατσα να ακούσω αν ξέρουν κάτι, το τμήμα λειτουργει στον πέμπτο οροφο του ΤΕΕ καιρό τώρα, ως helpdesk για το 4178/13. Εκει ειναι και αυτοι που απαντουν στα email που αφορουν στο 4178

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το όλο μπέρδεμα όσον αφορα τα στάδια της κάθε δήλωσης ξεκινάει απο το ολο θόλο πλαίσιο που κυμαίνεται ο νόμος.

Η καταληκτική ημερομηνιά 08/06 αφορά την υπαγωγή στον νόμο. 

Η εκδοση βεβαίωσης, δίμηνης διάρκειας απο την ημερομηνια αυτοψίας, δίνεται αφοτου η δήλωση μεταβεί σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής όπου

όμως για να πάς πρέπει να δηλώσεις οτι κατέχεις τις απαιτούμενες μελέτες για τις οποίες η προθεσμία σύνταξης-υποβολής  ήταν αρχικά εξαμηνη ενω πλέον ειναι το

2018 και σε περίπτωση ΜΣΕ ακόμα παραπέρα!!!!

Μονο σε μένα το παραπανω μου φαίνεται παράλογο ή μου διαφεύγει κάτι??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι υποχρεωτική η μεταφορά στον νεο νόμο , αυτό έγινε με τον 4014 γιατί κριθηκε αντισυνταγματικός εδώ δεν ισχύει αυτό και ακόμα και τότε μετά την μεταφορά αν δεν άλλαζες τα φύλλα καταγραφής δεν επηρέαζε καθόλου τα πρόστιμα (κάτι σαν ώς έχει ίσχυε δηλαδή).οπότε τα σχέδια κλπ μιά χαρά θα ανεβαίνουν στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.