Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μια ερώτηση: έχω ένα συμβόλαιο οριζόντιας ιδιοκτησίας εντός σχεδίου, που αναφέρει ότι στο συμβόλαιο  προσαρτάται τοπογραφικό με δήλωση 651 του Μηχ/κου .

Σε περίπτωση μεταβίβασης θα πρέπει ΕΚ ΝΕΟΥ να γίνει δήλωση 651 στο τοπογραφικό ή μου αρκεί η από τριαντακονταετίας δήλωση;

 

Edited by topografos3333
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας όλο τη νήμα για τον 651/77, θα ήθελα τη γνώμη  σας για τοπογραφικά τα οποία στερούνται της δήλωσης αυτής. Πέρα από την τοπογραφική πληροφορία, αποτελούν με τη νομική έννοια  έγγραφα χωρίς ισχύ; Για να γίνω πιο κατανοητός έστω ότι συντάσσει κάποιος ένα τοπογραφικό το οποίο περιλαμβάνει μεν σφραγίδα μηχανικού, αλλά όχι δήλωση 651/77. Αυτό τον απαλλάσσει ουσιαστικά από οποιαδήποτε ευθύνη;   Θα ήθελα τη γνώμη των παλαιότερων...Ελπίζω να έγινα κατανοητός και επίσης να είναι σαφές ότι δεν έχω πρόθεση να υποτιμήσω την αξία ενός Τ.Δ, απλώς να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου....  Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαντάζομαι το λόγο που ρωτάς και αυτός αφορά τις πολλές αποτυπώσεις που γίνονται για κτηματολόγιο,  αρκεί να αναγράφεις αποτύπωση γεωτεμαχίου και όχι τοπογραφικό διάγραμμα. Η ευθύνη της σωστής αποτύπωσης με όρια καθ υπόδειξη του ιδιοκτήτη παραμένει φυσικά. Βεβαίως δεν βλέπω το λόγο να μην υπάρχει δήλωση ν. 651 και να πληρωθείς για μια πλήρη μελέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου με διατηρητέο από ΥΠΠΟ κτίσμα 

Έχω ευθύνη έναντι του αγοραστή αν στο τ.δ δεν αναφέρω ότι το κτίσμα είναι διατηρητέο?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα  θα το αναφερεις

διοτι

- στο Ε9 ήδη ειναι καταχωρημενο με κωδικο  διατηρητεου

-και θα πρεπει με βαση αυτη την "ιδιοτητα" να γινει ο υπολογισμος της αντικειμενικης αξιας.

Ε1_Ά όροφος.pdf

 

"και ως προς τον  υπολοιπομενο  σδ. του οικοπεδου θα υπαρχει διαφοροποιηση αξιας"

οπως ειπε και ο  netmin909

εδιτ

μαλλον πρεπει να το διορθωσω το προηγουμενο που αναφερεται  στο οικοπεδο,

και διοτι δεν βλεπω στο Ε3 περι οικοπεδων να υπαρχει μειωτικος για διατηρητεα

και επειδη  ο υπολοιπόμενος σδ. ειναι ενεργητικο του οικοπεδου

Δεν μπορει μεν να χτισθει

αλλα αποτελει περιουσιακη αξια η οποια αποτιμαται με βαση την αξια του υπολοιπομενου σδ

και θα χρησιμοποιηθει για εκδοση ΜΣΔ

[τι  ειπα τωρα]

Ε3_υπόλοιπο δόμησης οικοπέδου-1.pdf

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν/φοι

άλλο πρέπει και άλλο αν επιβάλλεται από κάποια Πολεοδομική διάταξη

Για αυτό εξάλλου αναφέρομαι σε τυχόν ευθύνες και τυχόν απαιτήσεις από τον αγοραστή

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 Η  ερωτηση μου θυμιζει τις αυθαιρεσιες κατ. 3, που ναι μεν δεν ειναι  υποχρεωτικη η τακτοποίηση τους

και   το  "εάν  απαιτειται"  να αναφερονται απο τον μηχανικο,

ωστε  να γνωριζει ο αγοραστης οτι "αυριο" θα  υποστει μια δαπανη για την τακτοποίηση τους, που  άλλως δεν γνωριζε.

Εδω εχουμε μια δικαιοπραξια, όπου καποιος αγοραζει ενα ακινητο, 

 δεν αναφερει κανενας οτι ειναι διατηρητεο,

πληρωνει το συμφωνηθεν τιμημα

και "αυριο" ανακαλυπτει οτι,  ούτε να το γκρεμισει μπορει,

ούτε να χτισει τα υπόλοιπα τμ. λογω δεσμευσης τοσον του κτίσματος όσον και του ακαλυπτου χωρου του οικοπεδου.

Και μονον λογω του αιωνοβιου της ηλικιας του κτισματος, δυσκολα μπορει να ισχυρισθει καποιος "αγνοια".

Σαν υπερασπιστης του μηχανικου, σε τυχόν διωξεις εναντιον του, θα πηγαινα με υπερασπιστικη γραμμη

την  γνωστή  μελετη του ΤΕΕ, απο τους Καρατσιωλη και Σχοινά, οτι

"απαγορευσεις απο αλλες διαταξεις, πλην πολεοδομικες, δεν ερευνωνται"

 

[πριν φτασω στο σημειο αυτο, θα ελεγα στον μηχανικο :  "Να τα γραψεις όλα"]

Εδω η αναλυση απο τον Κ. Καρατσωλη

https://slideplayer.gr/slide/2768188/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.