Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

16 minutes ago, hektor said:

Στις καταβολές φαίνεται ότι έχει πληρωθεί αλλά δεν είναι τσεκαρισμένο το κουτάκι "Συμπεριλήφθηκε στην Εξόφληση"

Αυτό τσεκάρεται συνήθως, κατά την έκδοση της αμέσως επόμενης μηνιαίας εισφοράς. Η εμφανιζόμενη καταβολή, από μόνη της και μόνον, σας εξασφαλίζει έναντι πιθανών τόκων υπερημερίας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, JohnnyHoliday said:

Αυτό τσεκάρεται συνήθως, κατά την έκδοση της αμέσως επόμενης μηνιαίας εισφοράς. Η εμφανιζόμενη καταβολή, από μόνη της και μόνον, σας εξασφαλίζει έναντι πιθανών τόκων υπερημερίας.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ti έγινε?
Ακόμα να αναρτηθεί ο 12/23.

Έχω διαλέξει από το μενού την υπάρχουσα ασφαλιστική κατηγορία για το 2024 και ακόμα δεν εμφανίστηκε ο Δεκέμβριος.
🤔

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση σχετικά με τις εισφορές του ΕΦΚΑ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες που υπάγονται στην ειδική κατηγορία κύριας ασφάλισης (00).

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και για πρώτη φορά έκανα τον Οκτώβριο του 2023 έναρξη ατομικής επιχείρησης (τα προηγούμενα χρόνια δούλευα ως μισθωτός). Κατά την έναρξη της επιχείρησης δηλώσαμε με το λογιστή την ειδική κατηγορία κύριας ασφάλισης + επικουρική ασφάλιση μηχανικών ΤΕΕ (η οποία ο λογιστής μου είπε οτι πλέον είναι υποχρεωτική). 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι πως ο ΕΦΚΑ πλέον με καλεί να πληρώσω εισφορές της 1ης κατηγορίας + επικουρικό (σύνολο ~311ε). Πήγα λοιπόν στον ΕΦΚΑ και αφού πέρασα κάμποση ώρα μιλώντας με διάφορους υπαλλήλους και προϊσταμένους, με ενημέρωσαν, με μια αμφιβολία, πως από τη στιγμή που πληρώνω επικουρική ασφάλιση, δεν μπορώ να είμαι στην ειδική κατηγορία νέων επαγγελματιών. 

Δεδομένου όμως πως έχω συναδέλφους που είναι στην ειδική κατηγορία παρότι πληρώνουν επικουρικό, δυσκολεύομαι να δεχτώ το οτι δεν γίνεται χωρίς να έχω κάποια σίγουρη απάντηση.

Επειδή ούτε ο ΕΦΚΑ, ούτε ο λογιστής μου έδωσε μια ξεκάθαρη απάντηση, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για τα παραπάνω ή αν ξέρει σε ποιον θα μπορούσα να απευθυνθώ για μια σίγουρη απάντηση.

Ευχαριστώ!

efka.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.