Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Με την μόνη διαφορά πως, τουλάχιστον στον Ν4178, το χωρίς ΥΔ εφαρμόζονταν μόνο για υπέρβαση ύψους...

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο αν κ δε θυμάμαι σε ποιά εγκύκλιο αναφερόταν αυτό.

 

Προσωπικά είχα περίπτωση όπου όλος ο όροφος υπερυψώθηκε κατά 25 cm, οπότε την επέκταση στο κοινόχρηστο την έβαλα σαν ΥΔΚΧ με Ε = Χ τ.μ. και "χωρίς Υ.Δ." και Υ.Υ. >20%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου έχει τύχει, αλλά την επέκταση προς διάδρομο, ο οποίος είχε μετρήσει στον ΣΔ, θα τον αντιμετώπιζα ως διαμερισμάτωση ορόφου.

Η επιλογή "χωρίς υπέρβαση δόμησης" υπήρχε (στον 4178) μόνο για την ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει, αλλά την επέκταση προς διάδρομο, ο οποίος είχε μετρήσει στον ΣΔ, θα τον αντιμετώπιζα ως διαμερισμάτωση ορόφου.

 

Εγώ ως ΥΔΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

 υπαρχει οδηγια απο τον συλλογο τους

 

ισχυει

 

ας διαβαζουν και λιγο τις εγκυκλιους τους

 

http://www.michanikos.gr/topic/50679-νέος-νόμος-αυθαιρέτων-το-σχέδιο-νόμου-έλεγχος/?p=935991

Γιατί με βγάζει στο facebook και ενώ είμαι συνδεδεμένος πάλι δεν μου βγάζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

δξ τι  σου βγαζει

 

ηδη υπαρχει και ΦΕΚ..

 

15/11/2017

Σ.Ε.Σ.Σ.Ε. 52η/15-11-2017 «Κ.Υ.Α. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631/10-11-2017 (ΦΕΚ 3975 Β) – Υπαγωγή αυθαιρέτων στο Ν.4495/2017 και ισχύς βεβαιώσεων του Ν.4178/2013»

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γιατί με βγάζει στο facebook και ενώ είμαι συνδεδεμένος πάλι δεν μου βγάζει κάτι;

Από τη ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ:

Προς όλους τους συμβολαιογράφους της χώρας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι, Σας ενημερώνουμε ότι η ισχύς των βεβαιώσεων που έχουν εκδοθεί ή θα εκδοθούν σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013 δεν επηρεάζεται από την ψήφιση του νομοσχεδίου «Έλεγχος και προστασία του δομημένου περιβάλλοντος». Αναμένεται σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Με τιμή

Ο Πρόεδρος Γεώργιος Ρούσκας

https://lookaside.fb...ATLf7aRUnS7ipgg

 

Δεν μου έχει τύχει, αλλά την επέκταση προς διάδρομο, ο οποίος είχε μετρήσει στον ΣΔ, θα τον αντιμετώπιζα ως διαμερισμάτωση ορόφου.

Η επιλογή "χωρίς υπέρβαση δόμησης" υπήρχε (στον 4178) μόνο για την ΥΥ.

 

Εγώ την αντιμετώπιζα και την αντιμετωπίζω ως ΥΔΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Κατόπιν αυτοψίας σε διαμερισμα πολυκατοικιας διαπιστώθηκαν οι εξής παραβάσεις: 

α) Το διαμέρισμα μήκους 9 μέτρων στη μια του διάστάση έχει μεγαλώσει κατά 15 εκ. εις βάρος του κλιμακοστασίου.

β) Το μπαλκόνι του έχει μεγαλώσει κατά 10 εκ σε μήκος.

γ) υπάρχει ένα κλιματιστικό και τέντες.

 

Το ερώτημα είναι αν θα δίνεται βεβαίωση καθότι η παράβαση προς το κλιμακοστάσιο είναι εντός των ανοχών  του 2% (αρθ. 81 παρ. 2), και το μπαλκόνι δεν επηρεαζει καλυψη-δομηση-υψος και το a/c το αγνοώ.

Ευχάριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αποδοχες κληρονομιας εχει αλλαξει κατι?

Υπο καθεστως 4178 μπορουσε να γινει πρωτα η αποδοχη (διχως απαιτηση βεβαιωσης μηχανικου) και εν συνεχεια ενταξη σε 4178 (αν επροκειτο να γινει συμβολαιογραφικη πραξη).

Η προταση που προσθεσαν στο αρθ.83 του 4495 αφορα τις αποδοχες κληρονομιας?

Link to comment
Share on other sites

 Clemenza:  Η προταση που προσθεσαν στο αρθ.83 του 4495 αφορα τις αποδοχες κληρονομιας?

 

ποιά προταση προσθεσαν?

Link to comment
Share on other sites

Clemenza

Όπως μας έχει ενημερώσει ο Δημήτρης απέσυραν τα παλιά κείμενα από τη διαβούλευση που αφορούσαν απαίτηση βεβαίωσης για τις κληρονομιές και για την μεταγραφή κατακυρωτικής έκθεσης ακινήτου αποκτηθέν σε πλειστηριασμό. Οπότε στο ν. 4495 ισχύει ότι βλέπεις (άρθρα 83)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.