Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον κ. Δημήτρη, αν έχει πληρωθεί το παράβολο πριν την λήξη της κατ.5 τότε μεταφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που έλεγα να περάσω τον Η/Χ πρώτα στον 4178 είναι για να φαίνεται ότι η αυθαιρεσία μεταφέρεται και άρα να ισχύσει το ευνοϊκό ποσοστό για τους Η/Χ.

Αν δε μπορώ να τροποποιήσω τον 4178, να μεταφέρω τη δήλωση στον 4495 και να προσθέσω εκεί τον Η/Χ ως κατ.4? Θα στέκει?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mvoulgarelis said:

Ο λόγος που έλεγα να περάσω τον Η/Χ πρώτα στον 4178 είναι για να φαίνεται ότι η αυθαιρεσία μεταφέρεται και άρα να ισχύσει το ευνοϊκό ποσοστό για τους Η/Χ.

Αν δε μπορώ να τροποποιήσω τον 4178, να μεταφέρω τη δήλωση στον 4495 και να προσθέσω εκεί τον Η/Χ ως κατ.4? Θα στέκει?

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον λόγο για τον οποίο θες να μεταφέρεις στο 4495. Λογικά αυτό που λες γίνεται γιατί έχει ημ/νία πληρωμής παραβόλου πριν καταργηθεί η κατ.5 οπότε με την δήλωση σε υπαγωγή, έτσι θα μεταφερθεί και στο 4495 και θα μπορείς να παίξεις με τα φ.κ. Από την άλλη, διαβάζοντας το σχετικό εδάφιο στο άρθρο 96, μήπως τελικά δεν ισχύει το 80% στον κόφτη για τους η/χ αν είσαι εκτός σχεδίου;

Επίσης έχει υπόψη σου ότι αν μεταφέρεις σήμερα στο 4495, θα επιβαρυνθείς και με το +30% στα πρόστιμα που ισχύει πλέον από 1/10/22.

Link to comment
Share on other sites

O λόγος που θέλω να μεταφέρω είναι ότι θα μπορώ να δηλώσω τον Η/Χ ως κατηγορία 4 (εφόσον ισχύει το 80% των Η/Χ).

Γιατί λες ότι δεν θα ισχύει ο κόφτης? Αφού αναφέρεται στα εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mvoulgarelis said:

O λόγος που θέλω να μεταφέρω είναι ότι θα μπορώ να δηλώσω τον Η/Χ ως κατηγορία 4 (εφόσον ισχύει το 80% των Η/Χ).

Γιατί λες ότι δεν θα ισχύει ο κόφτης? Αφού αναφέρεται στα εκτός σχεδίου

Αν εννοείς για το εδάφιο της κατ.4 του άρθρου 96 τότε εκεί μιλάει για 60%. Πιο πάνω στο δβ) αναφέρει κάτι για 80% αλλά προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ, και πιο πάνω ακόμα για τους χώρους που δεν μετράνε στην κατηγορία αναφέρει για εντός μόνο, είναι κακογραμμένο το συγκεκριμένο πιστεύω.

Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί μπορεί και στον 4495 να είσαι κατ.5 τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους αγαπητούς Συναδέλφους

Έχω ένα κτήριο προ του 1955. Έχει κατασκευάσει ένα μπάνιο 6 μ2 το 1993.

Πάει κατηγορία 4 η 5?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το προϋφιστάμενο του 55 έχει ΟΑ ή όχι;

Αν όχι, τότε η αυθαίρετη προσθήκη είναι Κατηγορία 5, εκτός κι αν ο ιδιοκτήτης σου προσκομίσει ένα Ε9 με τα σωστά τ.μ. του ακινήτου (όπως θα φανούν κατά την υπαγωγή) και έτος κατασκευής πριν το 1955, οπότε τότε η κολυμβήθρα του Σιλωάμ έκανε και πάλι τη δουλειά της...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το προϋφιστάμενο του 55 έχει ΟΑ ή όχι;

Αν όχι, τότε η αυθαίρετη προσθήκη είναι Κατηγορία 5, εκτός κι αν ο ιδιοκτήτης σου προσκομίσει ένα Ε9 με τα σωστά τ.μ. του ακινήτου (όπως θα φανούν κατά την υπαγωγή) και έτος κατασκευής πριν το 1955, οπότε τότε η κολυμβήθρα του Σιλωάμ έκανε και πάλι τη δουλειά της...

Εγώ τα έλεγα αλλά δεν με ακούνε οι συνάδελφοι Ιάσονα. Ότι δεν αρκεί να είναι προ του 55 και να κλικαρουν με Ο.Α. Αυτό καλύπτει μόνο το υφιστάμενο προ 55. Αλλά τουλάχιστον 5 έμπειροι συνάδελφοι είχαν διαφορετική άποψη ότι αφού θεωρείται με Ο.Α. οι μετέπειτα προσθήκες μετά το 1983 πάνε κατηγορία 4. Να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω δηλαδή...

Η πλάκα η μεγάλη είναι ότι την ίδια άποψη μου είπαν κι από το ΤΕΕ σήμερα προφορικά....

Ο χαμός έχει γίνει τελικά στις δηλώσεις.

Ευχαριστώ πολύ Ιάσονα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν", δηλαδή, θα έρθει η ώρα που όλες, μα όλες οι μαμακίες πληρώνονται!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω και για δική μου παρόμοια περίπτωση.

Έχω διαμέρισμα που έχει τακτοποιηθεί με κλείσιμο Η/Χ με 3843/10 και καλούμαι για πώληση τώρα να συντάξω ΗΤΚ. Κατά την αυτοψία βρέθηκαν τα εξής: διαφορετική διαρρύθμιση και αλλαγές ανοιγμάτων. Πως κινούμαι από εδώ και έπειτα;

Θα  κάνω υπαγωγή Κατηγορία 3 στον 4495/17 για την αλλαγή ανοιγμάτων (ενώ ενημερώνω και σωστά την κάτοψη που έπειτα θα υποβάλλω στην ΗΤΚ). Μέσα στην πλατφόρμα θα καταχωρήσω 2 άδειες: την Οικοδ. Άδεια και την περαιωμένη δήλωση του 3843. Τα τ.μ. που τακτοποιήθηκαν με τον 3843 τα θεωρώ νόμιμα και το μόνο Φ.Κ. θα αφορά την παράβαση κατηγορίας 3. (εννοείται δεν τίθεται θέμα συμψηφισμού προστίμων λόγω του ότι δε θα χρεώσω αυθαίρετο το κλείσιμο του Η/Χ πάλι).

Συμφωνείτε; Μπορεί να υπάρχουν ταυτόχρονα περαιωμένη τακτοποίηση 3843 και 4495 στο ίδιο ακίνητο; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.