Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Ο αγοραστης  δηλωνει οτι αναλαμβανει  αυτος το "χρεος", όπως ορίζει η σχετικη διαταξη.

Αυτος φέρει πλεον την υποχρεωση αποπληρωμης.

Η εξοφληση των δοσεων που αναλαμβανει ο αγοραστής,  καταγραφεται  αναλυτικα και αποτελεί μερος του τιμηματος, ωστε, αντιστοιχα να τιθενται οι σχετικες ρητρες "υπερημερίας" εις βαρος του σε περιπτωση μη πληρωμης "δοσεων"...

με - συνηθως - ενεργοποίηση  της ρητρας περι διαλυτικης αιρεσης, ή όποιους αλλους ορους αναγράψουν στο συμβόλαιο.

Πάντως, αυτο  με τις "δοσεις"  γινεται μονον επι "οικογενειακων" περιπτωσεων, συνηθως επι γονικων παροχών.

και πρεπει να αποφευγεται επί κανονικών μεταβιβασεων

Εν τελει, ουτε ο δικηγορος του πωλητη   αγοραστή θα δεχθει τετοια "περίπλοκη" πραξη,

διοτι,

αφου θα δοθουν χρηματα, το πιο λογικο και "επωφελές"  ειναι:

να εξοφλήσει πλήρως -και με εκπτωση- ο πωλητης  το πρόστιμο,  παιρνοντας μια προκαταβολή  και να κανει μια "καθαρή" πωληση. 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όταν καταστεί ιδιοκτήτης ο αγοραστής του ακινήτου, τότε με θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότηση, η οποία θ' ανέβει στο σύστημα, ο διαχειριστής μηχανικός δύναται να αλλάξει πλέον τα στοιχεία του ιδιοκτήτη στη δήλωση υπαγωγής, ούτως ώστε οι υπολειπόμενες δόσεις να βγαίνουν στο δικό του όνομα (κι αυτός να φέρει την ευθύνη εξόφλησής τους), περιγράφοντας βεβαίως τη διαδικασία κ.λπ. στα σχόλια της δήλωσης, με αναφορά, τόσο στο συμβόλαιο αγοράς, όσο και στην παράγραφο αυτού, με την οποία οι δόσεις εξοφλούνται από το νέο κ.λπ. κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση υπαγωγής τον 9/2020 πληρώθηκε εφάπαξ το πρόστιμο με έκπτωση και τώρα που φτιάχνω τα σχέδια βλέπω ότι θα αυξηθεί λίγο το πρόστιμο λόγω μιας υπέρβασης ύψους που δεν είχα υπολογίσει νωρίτερα. Θα χαθεί η έκπτωση αν βγει επιπλέον πρόστιμο και πληρωθεί τώρα;

Βλέπω σε παλιότερες αναρτήσεις ότι δεν υπήρξε πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή έχει αλλάξει κάτι. Το έχει κάνει κανείς πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα σε όλους ! 

έχουμε με μία συνάδελφο τις εξής απορίες: 

1. είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ή του πιστοποιητικού πληρότητας για την ολοκλήρωση της υπαγωγής?

2. οι προσαυξήσεις των προστιμων που ισχύουν από 01/10/21 έχουν περαστεί στο σύστημα και υπολογίζονται αυτόματα απο το σύστημα?

εγώ γνωριζω ότι η ταυτότητα απαιτείται σε συμβολαιογραφικές πράξεις, και στο κλείσιμο ΟΑ αλλά στις υπαγωγές δεν χρειάζεται , και το ποσό που εμφανίζει το σύστημα είναι το τελικό. παρ' όλ' αυτά, λόγω συνεχούς αλλαγής των καταστάσεων θα ήθελα τα φώτα σας!!! 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας!

Σε δήλωση που μεταφέρθηκε στον 4495 στις 31/10/2018 (από 4178) , προχώρησα σήμερα την κατάσταση της δήλωσης από αρχική υποβολή σε υπαγωγή και τροποποίησα το πρόστιμο.

Βλέπω οτι δεν μου υπολογίζει όμως την έκπτωση 20% που δικαιούνταν λόγω παράτασης αλλά 10%.

Κατά την προώθηση σε υπαγωγή δεν πάτησα διπλό κλικ στην υπαγωγή καθότι είχα διαβάσει στις ανακοινωσεις του ΤΕΕ οτι το διορθώσανε.

Τροποποίησα το πρόστιμο και ξαναέκανα υποβολή για να δω εαν θα το διορθώσει και βλέπω στην προεπισκόπηση οτι δεν το αλλάζει και επομένως δεν πάτησα υποβολή ώστε να ολοκληρωθεί.

Με αγχώνει να πάρω τηλ στο ΤΕΕ, μήπως λογω τις καθυστέρησης της προώθησης σε υπαγωγή χάσει ο πελάτης την δυνατότητα της εξόφλησης του 30% ,την οποία έχουμε ήδη διαλέξει.

Υπάρχει καμία συμβουλή στο τι να κάνω? 

Σας ευχαριστώ θερμα εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω περίπτωση αυθαιρέτου όπου το παράβολο πληρώθηκε τον Σεπτέμβριο του 2020 και η δήλωση είναι σε αρχική υπαγωγή. Δεδομένου οτι η υποβολή δικαιολογητικών έχει πάρει παράταση μέχρι τέλη Δεκεμβρίου 2022, αν κάνω προώθηση της δήλωσης σε υποβολή τον Ιούνιο για παράδειγμα θα χάσω το δικαίωμα έκπτωσης 20% για εφάπαξ πληρωμή? Επιλέγοντας σήμερα για παράδειγμα προώθηση σε υπαγωγή το πρόστιμο δεν αλλάζει σε σχέση με το αρχικό και μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω εφάπαξ πληρωμή αλλα δεν ξέρω τι θα υπολογίσει γιατι δεν θέλω να το κάνω ακόμα λόγω του ότι οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να πληρώσουν εφάπαξ το ποσό αυτη τη στιγμή αλλα θα μπορούν σε 2 μήνες περίπου. Θα χάσουν αυτη τη δυνατότητα? την έχουν χάσει ήδη?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού αλλά μετά από έρευνα που έκανα στο φόρουμ και πολλά αναπάντητα τηλέφωνα στο ΤΕΕ δεν βρήκα λύση. Σε τακτοποίηση αυθαίρετου που είναι προς υπαγωγή εκτύπωσα το πρόστιμο με τρόπο καταβολής εφάπαξ δίνοντας μου και 20% έκπτωση. Ο ιδιοκτήτης έκανε κατάθεση το ποσό (με στρογγυλοποίηση των δεκαδικών προς τα πάνω) στον σωστό κωδικό πληρωμής αλλά την επόμενη μέρα του επεστράφη στον λογαριασμό του. Γνωρίζει κάποιος τον λόγο που μπορεί να συνέβη αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.