Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

 

Τα ποσά 1106,24 και 168,48 που αναφέρεις είναι με την έκπτωση 20% λόγω υπαγωγής έως 8/4? Προφανώς. Ειναι ενσωματωμένη και η έκτπωση του Α΄εξαμήνου .  Αντιγράφω ό,τι γράφει το 5σέλιδο

Στο 3ο, 4ο και 5ο φύλλο καταγραφής που αναφέρεις τα ποσά είναι 200 ευρω(200*0,80)?  Ναι (250 * 0.80)

Το πρόστιμο λοιπών παραβάσεων 400 ευρώ σε ποιο ΦΚ αντιστοιχεί? Προφανώς στα δύο ΦΚ με τα 2 *200 ευρώ . Αυτό το σημείο δεν καταλαβαίνω.Σε δύο από τα πεντε παραπάνω φύλλα καταγραφής έχεις τικάρει από μία (το σύνολο δύο) λοιπή παράβαση? Και αν ναι σε ποια? Σε ευχαριστώ.

 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα ποσά 1106,24 και 168,48 που αναφέρεις είναι με την έκπτωση 20% λόγω υπαγωγής έως 8/4? Προφανώς. Ειναι ενσωματωμένη και η έκτπωση του Α΄εξαμήνου .  Αντιγράφω ό,τι γράφει το 5σέλιδο

Στο 3ο, 4ο και 5ο φύλλο καταγραφής που αναφέρεις τα ποσά είναι 200 ευρω(200*0,80)?  Ναι (250 * 0.80)

Το πρόστιμο λοιπών παραβάσεων 400 ευρώ σε ποιο ΦΚ αντιστοιχεί? Προφανώς στα δύο ΦΚ με τα 2 *200 ευρώ . Αυτό το σημείο δεν καταλαβαίνω.Σε δύο από τα πεντε παραπάνω φύλλα καταγραφής έχεις τικάρει από μία (το σύνολο δύο) λοιπή παράβαση? Και αν ναι σε ποια? Σε ευχαριστώ. Προφανώς στο 4 και στο 5. Το έγραψα ήδη. Στην Κατηγ 3 δεν τικάρουμε κάτι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ επομένως:

α.Είχες ένα αρχικό πρόστιμο 1674,72 ευρώ (με υπολογισμένη την έκπτωση του α εξαμήνου).

Πληρωμή παραβόλου 250 ευρώ, υπόλοιπο προς πληρωμή με επιλογή εφάπαξ εξόφλησης: (1674,72 * 0,80) - 250 (παράβολο που πληρώθηκε) = 1089,78.

Επομένως οι δύο εκπτώσεις (α εξαμήνου και εφάπαξ εξόφληση) δεν αθροίζονται (20+20) .Σωστά?

β.Έτσι όπως γράφεις τα φύλλα καταγραφής εγώ αντιλαμβάνομαι ότι;

ΦΚ1 = 1106,24

ΦΚ2 = 168,48

ΦΚ3=200 (από αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ΚΑΤ3)

ΦΚ4 = 200 (από διαμερισμάτωση και μία λοιπή)

ΦΚ5=200 (από θέση στάθμευσης και μία λοιπή).Άρα σύνολο 1874,72. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι καλά. Αλλά σημασία δεν έχει τόσο αυτό, όσο ο τρόπος υπολογισμού στο α' που ρωτάω  :smile:  :smile: .

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τα 200 ευρώ της κατηγ 3 μπαίνουν στο κελί "Πρόστιμο ΚΧ" και προστίθενται στο πρόστιμο της Υπέρβασης Δόμησης ΚΧ

Τα 200 ευρώ της Διαμερισμάτωσης μπαίνουν στο κελί "Πρόστ λοιπών Παραβ"

Τα 200 ευρώ της διαφορετικής χωροθέτησης ΘΣ μπαίνουν στο κελί "Πρόστ λοιπών Παραβ"

Άρα  [ (906,24 +168,48+200+200+200) *0.80(λόγω εφάπαξ) ] - 250 (παράβολο)  =  υπόλοιπο για εφάπαξ καταβολή

 

Ε, κάνε ένα παράδειγμα στο πρόγραμμα ΤΕΕ , να το δεις .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Εχω περίπτωση μεταφοράς δήλωσης απο τον 4178 στον 4495.

Επιλογή τρόπου εξόφλησης θέλω να είναι 6μηνιαίες δόσεις αλλά δεν υπάρχει σαν επιλογή.

Το σύστημα μου βγάζει σαν επιλογές εξόφλησης - Μηνιαίες δόσεις - εφάπαξ με 20% έκπτωση - 1η 30% (εκπτ.10%) υπολοιπες μηνιαίες

Εχει αφαιρεθεί πλεον η επιλογή 6μηνιαίων δόσεων, μήπως γνωρίζει κάποιος ?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Έχω περίπτωση που πληρώνει 6μηνιαίως το πρόστιμο του στον 4178. Ήρθε λοιπόν η ημερομηνία να πληρώσει την δόση του.

Επειδή, λόγω ασαφειών και αμφιβολιών, δεν ξέρω αν τον συμφέρει να μεταβεί στον 4495, μπορεί να αγνοήσει την δόση του στον 4178 μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με την πολυαναμενόμενη διευκρινιστική;

 

1. Αγνοεί τον 4178 μέχρι νεοτέρας (τι επιπτώσεις έχει αν τελικά παραμείνει; ) ή

2. Πληρώνει την δόση στον 4178 και...βλέπουμε....

Edited by samourg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω κανει αρχικη υποβολη στον 4495 και εχω πληρωσει παραβολο ..δεν εχω προχωρησει ακομα στο προστιμο περιμενωντας καποιες διευκρινησεις σε καποιες γκριζες ζωνες του νομου...υπαρχει καποια προθεσμια μεταβασης απο αρχικη σε υπαγωγη? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου 

και μέχρι την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα 

πρέπει να καταβάλει 

ή την 1η δόση

ή  την εφάπαξ πληρωμή-εξόφληση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.