Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Πως εκδόθηκαν άδειες σε ενιαίο ακίνητο με δυο συνιδιοκτήτες σε διαφορετικό όνομα η μια και σε διαφορετικό η άλλη. Μήπως κάτι ύποπτο υπάρχει; Μήπως έκαναν κάποια κατάτμηση; 

Πήρες πλήρη φάκελο η ίδια από την Πολεοδομία να σιγουρευτείς για την εγκυρότητα των στοιχείων ιδιοκτητών;  Είδες μέσα στο φάκελο βάσει ποιου τίτλου ελέγχθηκε το ακίνητο;

Κάτι δεν φαίνεται σωστό στην όλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και αφου φτασαμε στα ερωτηματα...

 

μήπως το 1992 εκαναν και καποια συσταση ή  μηπως  υπεγραψε ο ενας για την αδεια του αλλου...???

 

παυλε τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, αν είχαν κάνει κάθετη, λογικά δεν θα ψάχνονταν σήμερα να ξανακάνουν. Κάτι άλλο συμβαίνει και ελλοχεύει ο κίνδυνος κάποια από τις δυο άδειες να εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία. Εκεί πάει το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, αν είχαν κάνει κάθετη, λογικά δεν θα ψάχνονταν σήμερα να ξανακάνουν. Κάτι άλλο συμβαίνει και ελλοχεύει ο κίνδυνος κάποια από τις δυο άδειες να εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία. Εκεί πάει το μυαλό μου.

Προφανως αλλα και πάλι δεν ακυρώθηκε καποια απο τις 2 είναι δηλωμένες και στο Κτηματολόγιο με την κατοικία  του ο καθένας και τα ποσοστά του. Στην πολεοδομία είναι κανονικά οι άδειες. Εγώ τι να κάνω δηλαδη; να ζητήσω ανάκληση άδειας; Η να τα βάλω με τους συναδέλφους που έβγαλαν τις άδειες 26 χρόνια πριν;

Καλημέρα συνάδελφοι

Edited by MARIA_G
Link to comment
Share on other sites

και αφου φτασαμε στα ερωτηματα...

 

μήπως το 1992 εκαναν και καποια συσταση ή  μηπως  υπεγραψε ο ενας για την αδεια του αλλου...???

 

παυλε τις καλησπερες μου

 

 

Καλησπέρα Δημήτρη, αν είχαν κάνει κάθετη, λογικά δεν θα ψάχνονταν σήμερα να ξανακάνουν. Κάτι άλλο συμβαίνει και ελλοχεύει ο κίνδυνος κάποια από τις δυο άδειες να εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία. Εκεί πάει το μυαλό μου.

 

 

Προφανως αλλα και πάλι δεν ακυρώθηκε καποια απο τις 2 είναι δηλωμένες και στο Κτηματολόγιο με την κατοικία  του ο καθένας και τα ποσοστά του. Στην πολεοδομία είναι κανονικά οι άδειες. Εγώ τι να κάνω δηλαδη; να ζητήσω ανάκληση άδειας; Η να τα βάλω με τους συναδέλφους που έβγαλαν τις άδειες 26 χρόνια πριν;

Καλημέρα συνάδελφοι

 

ξαναδες  ολη την συζητηση....

 

Από οσα ειπες ¨"φαινεται" οτι καπως ειχαν συστησει καθετες  πριν το 1992, τοτε που επιτρεπονταν οι καθετες

[και ρωτηθηκες σε αυτο, χωρις ακομα να το εχεις ξεκαθαρισει]

 

Επομενως,

τί συσταση να κανετε σημερα, αφου ηδη εχετε κανει και το περασατε και στο κτηματολογιο...

 

[κι αν δεν κανατε θα πατε με το 98/1 οπως   εξ αρχης πιο πανω ανεφερα]

 

υγ

Ως προς τα υπολοιπα που αναφερεις,  ξαναδες τα με πιο μεγαλη προσοχή....αφου κανενας δεν εθεσε τετοια θεματα...

 

Και, εν τελει, οταν γινεται μια ερωτηση, δεν ειναι σιγουρο οτι η απαντηση θα ειναι  "αρεστή " ή "ευχάριστη"

Link to comment
Share on other sites

ξαναδες  ολη την συζητηση....

 

Από οσα ειπες ¨"φαινεται" οτι καπως ειχαν συστησει καθετες  πριν το 1992, τοτε που επιτρεπονταν οι καθετες

[και ρωτηθηκες σε αυτο, χωρις ακομα να το εχεις ξεκαθαρισει]

 

Επομενως,

τί συσταση να κανετε σημερα, αφου ηδη εχετε κανει και το περασατε και στο κτηματολογιο...

 

[κι αν δεν κανατε θα πατε με το 98/1 οπως   εξ αρχης πιο πανω ανεφερα]

 

υγ

Ως προς τα υπολοιπα που αναφερεις,  ξαναδες τα με πιο μεγαλη προσοχή....αφου κανενας δεν εθεσε τετοια θεματα...

 

Και, εν τελει, οταν γινεται μια ερωτηση, δεν ειναι σιγουρο οτι η απαντηση θα ειναι  "αρεστή " ή "ευχάριστη"

dimitris GM είδα τα ερωτήματα. Στο κτηματολόγιο είναι όλοι μαζί δηλωμένοι τα αντρόγυνα απο 25% ο καθένας,  τα συνολικά τμ του αγροτεμαχίου, κ τα τμ των κατοικιών με βάσει αδειών.  Και όλα αυτά στο ίδιο ΚΑΕΚ . δεν έγινε κάποια σύσταση. Αυτό που θέλω να καταλάβετε είναι οτι είμαστε Χαλκιδική εν ετη 1992. Και αν δεν γνωρίζετε έχουμε και δικό μας διάταγμα. Όλα γίνονται! :???:

Δεν δυσαρεστήθηκα με κάτι πάντως αν αυτό κατάλαβες. Απλώς προσπαθώ να βγάλω μια ακρη. 

Καθότι έχω συνιδιοκτησία, έχω νόμιμες άδειες (εφόσον δεν ανακλήθηκαν) έχω Κτηματολόγιο για το όλο με ποσοστά του ο καθένας.  και συμβόλαιο που το αγόρασαν απο μισό. Τι απ'ολα αυτά δεν πρέπει να λάβω υπόψην;

 

Εκτός του γεγονότος οτι υπήρχαν εκείνα τα χρόνια που εβγαίναν περίεργες άδειες.

Edited by MARIA_G
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος θέλει τακτοποιήσεις φυσικά τοπογραφικό που να φάινονται τα εμβαδά που θα προκύψουν απο την σύσταση με κατοικίες κτλ και πίνακα ποσοστών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βλέποντας τώρα το ενδιαφέρον αυτό θέμα της MARIA_G και αφού καλησπερίσω τους συναδέλφους που ασχολήθηκαν, θα ήθελα να καταθέσω ότι:

 

1. Η κατάθεση του τίτλου ιδιοκτησίας, προκειμένου για την έκδοση της αδείας, ήταν μεν υποχρεωτική ως εκτός σχεδίου, αλλά  δεν ήταν υποχρεωτικό να αιτηθούν της αδείας όλοι οι συνιδιοκτήτες και να εκδοθεί η άδεια στο όνομα όλων. Αρκούσε  δηλαδή για την υπηρεσία η άσκηση του δικαιώματος αίτησης - έκδοσης αδείας από έναν εκ των εξ΄αδιαιρέτου συνιδιοκτητών.  Αυτό δίνοντας κάποια (και όχι πλήρη)   αυτονομία του κάθε συνιδιοκτήτη ως προς τις υποχρεώσεις του ως "κυρίου του έργου" (πληρωμή μελετών, επιβλέψεων, κρατήσεων, ευθύνη ατυχημάτων, ζημιών προς τρίτους, ΙΚΑ, ακόμη και αποφυγή του ποινικού για κατασκευή αυθαιρέτων) εφαρμόστηκε και σε άλλες περιπτώσεις και όχι μόνον στην Χαλκιδική. Σε καμία περίπτωση βεβαίως αυτό δεν επηρεάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς της συνιδιοκτησίας επί όλων των κτισμάτων.

Επίσης είναι γνωστό ότι οικοδομική άδεια μπορεί να εκδοθεί και στο όνομα απλού μισθωτή με την απαραίτητη βεβαίως συναίνεση του ιδιοκτήτη-εκμισθωτή, άρα και πάλι συμβαίνει νόμιμα να εκδίδονται άδειες με διαφορετικά ονόματα στο ίδιο οικόπεδο-γήπεδο.

 

2. Σε αυτές τις περιπτώσεις  επί μέρους κτιρίων συνιδιοκτητών η άδεια εκδίδεται ως κατ΄επέκταση προσθήκη με κοινό τοπογραφικό, Δ/μα κάλυψης κ.λ.π και πάντα με το ίδιο συμβόλαιο ιδιοκτησίας.

 

3. Στην αναφερθείσα τακτοποίηση που έγινε ξεχωριστά για το κτίσμα "του  καθένα συνιδιοκτήτη", αυτό πάγια  προβλέπεται για τον κάθε ωφελούμενο (και όχι ως ιδιοκτήτη)  εξ΄αδιαιρέτου συνιδιοκτήτη επί των κοινοχρήστων-κοινοκτήτων χώρων  μετά από συναίνεση της πλειοψηφίας όπως και έγινε.

 

Καταλήγοντας λοιπόν σε σχέση με τα αναφερθέντα, δεν θεωρώ ότι απαραίτητα πρέπει να συμβαίνει κάτι "στραβό" στην συγκεκριμένη περίπτωση.....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Και επανέρχομαι συνάδελφοι

Έστειλα όλα όσα έκανα στην συμβολαιογράφο τα είδε και τώρα προχωράμε κανονικά στην σύσταση. Έχω να πω οτι κάπως δυσκολεύτηκα καθώς δεν έχουν γίνει τελικά και πολλά τέτοια συμβόλαια με τις διαδικασίες που προβλέπονται κ στον προηγούμενο και σ'αυτόν τον νόμο. Όπότε ούτε σε μένα, ούτε στην συμβολαιογράφο έχει τύχει τέτοια περίπτωση. Κάθε αρχή και δύσκολη. θα ανεβάσω τελειώνοντας τον πίνακα χιλιοστών και το τοπογραφικό για μελλόντική χρήση κάποιου.

Απλά αν μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιό θέμα είναι καλύτερο να ανέβουν.

Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.