Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Λοιπόν πρώτα απ’ όλα ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και επι της ουσίας και επι της διαδικασίας.

Προς ενημέρωση, ναι έχουν ενημερωθεί και οι 3 ιδιοκτήτες. Είναι Οικογένεια και αγαπημένοι μεταξύ τους.

Σε όλες τις κατόψεις δείχνω την μη κατασκευή και με σημείωση σχετικά. Φυσικά το αναφέρω έντονα και στην Τ.Ε.

Επειδή θα κάνουμε σε κάθε περίπτωση μελέτη ελέγχου στατικής επάρκειας (απαιτηθεί ή μη) μάλλον θα τους προτείνω να το δηλώσουμε και στην υπαγωγή να έχουν και το 10% έκπτωση.

Επικουρικά και πάντα μακροσκοπικά μιλώντας έχω ήδη εντοπίσει κατάλληλες θέσεις για ενδεχόμενες ενισχύσεις που θα έχουν τις ελάχιστες «παράπλευρες» απώλειες και εάν και εφόσον απαιτηθεί ενίσχυση θα δούμε τα σενάρια με τον ιδιαίτερα έμπειρο Π.Μ. για αυτά που έχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2023 at 8:56 PM, Faethon11 said:

θα πρέπει να χρεωθεί και ΛΠ με αναλυτικό? ή πάει μακρυά η βαλίτσα?

δεν έχω ιδέα, αλλά όπως είπε κ ένας σοφός από το tibet, 'πάντα χρειάζεται μια λοιπή παράβαση...' :D

@Didonis θεωρητικά (με τις κανονικές θεωρίες, όχι τις δικές μου) δεν είναι κ μικρή αλλαγή, σίγουρα ένα διερευνητικό μοντέλο θα το έκανα.

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πρέπει να δοθεί στο ότι, στα πλαίσια των νόμων των αυθαιρέτων, το θέμα της εξέτασης σταματάει στη διαπίστωση της στατικής επάρκειας ή όχι. Ο διαχειριστής παραδίδει και ο ιδιοκτήτης αναλαμβάνει.

Αν διαπιστωθεί ανεπάρκεια και απαιτηθούν εργασίες το θέμα περνάει πλέον σε κανονική αδειοδότηση της επέμβασης σε σκελετό κτηρίου με όλες τις ευθύνες-συνέπειες σε ιδιοκτήτες-μελετητές-κατασκευαστές. Οι προηγούμενοι απαλλάσσονται όλων των ευθυνών και αναλαμβάνουν οι επεμβαίνοντες ...

Κομίζω γλαύκα εις τας Αθήνας, θα μου πείτε, αλλά επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας,
 
Είχα κάνει δήλωση του 4178 για αυθαίρετο κτίσμα.Το δελτίο
τρωτότητας είχε κατατάξει το κτίσμα σε κατηγορία Υ.
Ήταν οριστική υπαγωγή με όλα τα δικαιολογητικά εκτός
απο την μελέτη στατικής επάρκειας.
 
Στην συνέχεια έγινε μεταφορά στον 4495. Ανέβηκαν όλα
τα δικαιολογητικά εκτός απο την μελέτη στατικής επάρκειας.
Πότε πρέπει να υποβληθεί η μελέτη στατικής επάρκειας στον
4495; Στα πέντε χρόνια απο την υπαγωγή(δηλαδή απο την μεταφορά
απο τον 4178) ή  κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής
ταυτότητας;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλον τον κόσμο!

Η υπόθεση μου περιλαμβάνει αυθαίρετη κατασκευή αποθήκης από μεταλλικά υποστυλώματα και YTONG εμβαδού Ε=44,45 τμ  και μέσου ύψους 2,50 μ σε επαφή με βιομηχανικό-βιοτεχνικό κτήριο της οποίας η χρήση γίνεται μονάχα για αποθήκευση μικροπραγμάτων, και εργαλείων. Το γεγονός οτι είναι σε επαφή με το προαναφερόμενο κτήριο κατατάσσει αυτόματα τη σπουδαιότητα αυτής σε κατηγορία Σ2;

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

 

0-02-05-2d680e70c90a6fc62178cebb376b6e30755dd6d6c5bdc2cf72ccdb2d674886df_643c6bf36a915f1d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε επαγγελματική χρήση δεν υπάρχει Σ1.... όλα είναι Σ2 τουλάχιστον.

Επίσης όταν ένα φορέας στηρίζεται σε έναν άλλο, τότε η στατική μελέτη θα περιλαμβάνει ολόκληρο τον φορέα και όχι μόνο το πρόσθετο τμήμα, τουλάχιστον ως προς τα κατακόρυφα φορτία και βλέπουμε... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ppanag said:

Σε επαγγελματική χρήση δεν υπάρχει Σ1.... όλα είναι Σ2 τουλάχιστον.

Επίσης όταν ένα φορέας στηρίζεται σε έναν άλλο, τότε η στατική μελέτη θα περιλαμβάνει ολόκληρο τον φορέα και όχι μόνο το πρόσθετο τμήμα, τουλάχιστον ως προς τα κατακόρυφα φορτία και βλέπουμε... 

Σας ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.